Ne pirmus metus antrąja festivalio stotele tapsianti Nida kvies žiūrovus pažinti ekopoetiką, pasiūlys prisijungti prie menininkų kūrybos ar atrasti savitus kinematografinius ritualus. Trijų dienų programoje – išskirtiniai filmai iš viso pasaulio, savitai atliepiantys šių metų festivalio temą – ritualą.
„Ritualo paskirtis – prisijaukinti laiką. Tas pats sakytina ir apie eksperimentinį kiną“, – sako festivalio organizatoriai. Kaip prisijaukinti eksperimentinį kiną pasiūlys Nida?
Pirmą vakarą Nidą užlies „Gyvybinga materija“
Liepos 30 d. (antradienį) 21 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje – menininko iš Argentinos Pablo Marino filmų programa, kurioje kelionės ir ritualo temos susipina į poetinį pasakojimą. Žiūrovai turės galimybę išvysti septynis P. Marino filmus niuansuotai tyrinėjančius geografinę skubą, emocinį trapumą ar prisiminimų kartografiją.
Menininko filmuose atsiskleidžia unikali meninė vizija, giliai įtraukianti į platesnius avangardinio kino judėjimus. „Gyvybingos materijos“ programos vakare dalyvaus ir pats menininkas Pablo Marinas.
Kūrybos procesai kaip ritualinė patirtis
Liepos 31 d. (trečiadienio) programą 21 val. pradės ritualas, vadinamas namais, – ekopoetika. Kino menininko Miklós (Miki) Ambrózy kuruota programa kviečia gilintis į ekologijos sąvoką. Kruopščiai atrinktos kolekcijos filmai tyrinėja kaip aplinka mus formuoja tiek pat, kiek ir mes formuojame ją. Plečiantys mūsų pojūčius ir įtraukiantys kūriniai leis pajusti ekopoetiką kaip ritualą, vadinamą namais.
Vakarą 22 val. pratęs vieša diskusija „Why Cut When You Can Fade?“. Diskusijoje apie kiną, choreografiją, gyvybingumą ir įkūnytą techniką menininkai Greta Grinevičiutė (LMTA), Miglė Križinauskaitė-Bernotienė (LMTA) ir Miklós Ambrózy (VDA) atvers publikai savo nebaigtus darbus ir kvies prisijungti prie paties kūrimo proceso bei pažvelgti į kūrinius savaip. Menininkų vystomuose projektuose – nuo kino, performanso ir mikrobiologijos sankirtos iki poetinės esė, odės jūrai.
Paskutinę festivalio ritualo dieną Nidoje – pagrindinė festivalio programa ir ryškių darbų kokteilis
Rugpjūčio 1 d. (ketvirtadienį) Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje susilies kinematografiniai ritualai, menas ir sakrali erdvė. Čia, 21 val. vakarą pradės tarptautinė eksperimentinių filmų programa tyrinėjanti ritualą. Programos filmuose nagrinėjamas paslaptingas simbolio ir laiko santykis. Po Vilniaus pasiekusi Nidą, pagrindinė festivalio programa keliaus į Klaipėdą, rituališku pasikartojimu atliepdama šių metų festivalio temą.
22 val. žiūrovų lauks kino menininko Miklós (Miki) Ambrózy, bendraujant kartu su Laura Gudaite ir Jurijumi Dobriakovu, kuruota programa „Ateitis nebus rodoma per televiziją (iki 25 metų ir jau eksperimentuoja!)“. Tai – ryškus 19–25 metų meno studentų vieno ekrano darbų pristatymas. Jaunųjų menininkų kūriniuose naujai paliečiamos šiuolaikinės problemos.
Ritualas tęsis Klaipėdoje
Po trijų dienų kino, kaip ritualo, Nidoje „Suspaustas laikas“ tradiciškai kelsis į Klaipėdą, kur rugpjūčio 14–16 dienomis pasiūlys klaipėdiečiams ir miesto svečiams taip pat pasinerti į eksperimentinį kiną. Renginių erdvėje „Hofas“ žiūrovų lauks ekopoetika, spekuliatyvi Lietuvos eksperimentinio kino genealogija, išskirtiniai filmai iš paties Kvala Lumpūro ir jau tradicinėmis tapę trijų dienų dirbtuvės. Daugiau informacijos jau netrukus.
Festivalis „Suspaustas laikas“ liepos 24–25 dienomis vyko Vilniuje, liepos 30–rugpjūčio 1 apsilankys Nidoje, o rugpjūčio 14–16 dienomis kvies žiūrovus į Klaipėdą.