„Trienalės pavadinimas „Aš čia, ne tam, kad mane toleruotumėte, aš čia tam, kad jus dirginčiau“ atliepia ne tik tai, kokį santykį parodos ir kiti renginiai mėgins sukurti su žiūrovu, bet ir, tam tikra prasme, santykį su savimi. Trienalės metu bus keliamas klausimas, ar tapyba kaip medija atlieka meno funkciją ir paskirtį skatinti kritinį mąstymą, šviesti ir edukuoti“, – kalba pagrindinė Tarptautinės Vilniaus tapybos trienalės kuratorė Meda Norbutaitė.

Šiaurės šalių ekspozicijos kuratorius Henrik B. Andersen sako, jog „Remiantis aštuoniomis skirtingomis Šiaurės šalių šiuolaikinės tapybos kryptimis, parodoje nagrinėjamas ir aptariamas daugiapolis tapybos požiūris į mus supantį pasaulį. Kaip tapyba suvokia save kaip mediją pasaulyje, kuris jau medijuoja ir yra medializuotas?“

Trienalės tikslas - atkreipti dėmesį į šiandienos gyvenimo skaudulius ir tyrinėti, kaip menininkai tai pateikia ir reflektuoja savo kūryboje. Renginyje daug dėmesio skiriama naujausioms ir novatoriškoms tapybos tendencijoms, siekiama perteikti ir konceptualizuoti šiuolaikinio meno esmę, parodyti tapybos medijos meninių refleksijų įvairovę ir kismą.

Šis dėmesys naujausioms meno tendencijoms ypač atsispindi Lenkijos menininkų ekspozicijoje, kurios kuratorius Krzysztof Stanisławski pabrėžia naujosios kartos talentą: „Visos Tarptautinėje tapybos trienalėje pristatomos lenkų tapytojos, išskyrus vieną - Ewą Miazek, kuri yra lenkų tapybos klasikė, atstovauja naujajai mūsų dailės kartai. Tai naujausias ir aktualiausias reiškinys, kuris išryškėjo prieš kelerius metus, bet dar nesulaukė tinkamo kritikų dėmesio ar įvertinimo. Naująją kartą sudaro labai talentingi dailininkai, jaunieji meistrai, originalūs ir universalūs, netekę to Vidurio Europos „regionalizmo“, tam tikro provincialumo, kuris buvo vertingas ir suprantamas mums, bet nebūtinai pasaulyje.“ Stanisławski priduria: „Kalbame apie Naują saviraišką, naują meno bangą...“

Kauno paveikslų galerijoje atversianti pirmoji trienalės paroda pristatys šiuolaikinių menininkų iš Norvergijos, Švedijos, Suomijos, Danijos, Lenkijos ir Lietuvos kūrinius.

Šiaurės šalių menininkai: Christine Ödlund (SE), Erik Jeor (SE), Ivan Andersen (DK), Torben Ribe (DK), Dag Erik Elgin (NO), Ilija Wyller (NO), Tamara Piilola (FI), Jukka Rusanen (FI)

Kuratorius: Henrik B. Andersen (DK)

Lenkijos menininkės: Ania Grzymała, Martyna Czech, Martyna Borowiecka, Ewa Miazek

Kuratorius: Krzysztof Stanisławski (PL)

Lietuvos menininkai: Henrikas Čerapas, Jonas Gasiūnas, Donata Minderytė, Vygantas Paukštė, Eglė Ulčickaitė, Eglė Karpavičiūtė, Stasys Eidrigevičius (LT/PL)

Kuratoriai: Meda Norbutaitė (LT), Arvydas Žalpys (LT)

Trienalės parodą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno Paveikslų galerijoje lydintys renginiai:

05/09/2024, 14:00 Panelinė diskusija: Pokalbis su Šiaurės šalių menininkais ir kuratoriumi Henrik B. Andersen(VDA Kauno fakulteto salė, Muitinės g. 2, Kaunas)

05/09/2024, 16:00 Menininkų iš Prancūzijos ir Ispanijos lydinčios parodos Café Europa atidarymo renginys, kuratoriai Elisabeth Krotoff (FR), Agustin Fructuoso (ES), Arvydas Žalpys (LT)(Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27, Kaunas)

05/09/2024, 19:00Šiaurės šalių, Lenkijos ir Lietuvos menininkų parodų atidarymo renginys(Nacionalinio M.K. Čiurlionio muziejaus Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16, Kaunas)

Organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga, vadovė prof. Eglė Ganda Bogdanienė

Dizainas ir komunikacija: Andrius Grigalaitis, Lukas Stanionis

Projekto vadovė: Agnė Skopaitė

Parodos architektas: Paulius Rukas

Renginio partneris: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Renginį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba