Filmas „Pamfiras“, be dramatiškos šeimos istorijos, leidžia pažinti unikalią Vakarų Ukrainos tradiciją – Senuosius Naujuosius metus pažymintį Malankos karnavalą. Tai lietuviškas Užgavėnes primenantis renginys, kuriame dalyvauja daugiatautė Černovicų regiono bendruomenė – rumunai, žydai, moldavai, armėnai, ukrainiečiai ir kitų tautų atstovai. „Pamfiro“ scenose atskleidžiamas ilgas ir nuoseklus pasiruošimas šiai persirengėlių šventei, kurios dalyviai kostiumų dėka įgauna neatpažįstamus, paslaptingus pavidalus.
„Kiekvienas pasirenka persirengti kažkuo, kas geriausiai atspindi jų asmenybę. Tačiau labiausiai mane domina Malankos karnavalo energija ir Ukrainos pasienio gyvenviečių hierarchija, kuri atsiskleidžia renkantis šventės kostiumą“, – sako filmo „Pamfiras“ kūrėjas D. Sukholytkyy-Sobchuk.
Ir pagoniškų, ir krikščioniškų ištakų turintis Malankos karnavalas buvo uždraustas, kai Vakarų Ukraina buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Policija gaudydavo ir į areštinę uždarydavo šventės dalyvius, liepdavo jiems pasirašyti pasižadėjimą, kad ateityje karnavale nebedalyvaus. Žinoma, to pažado niekas netesėdavo, o triukšminga, spalvinga ir kūrybines jėgas išlaisvinanti šventė gyvuoja iki šiol.
Kol filmo herojai ruošiasi Malankos karnavalui, žiūrovai stebi Pamfiro gyvenimą – buvęs kontrabandininkas grįžta atgal į namus iš emigracijos ir pažada religingai žmonai elgtis sąžiningai. Bet dėl paauglio sūnaus Nazaro tenka dar kartą žengti į pasienio miškus. Čia, Ukrainos pasienio ruože su Rumunija, ir gimsta didžioji filmo intriga. Kaip pasielgs ištverme ir drąsa pagarsėjęs Pamfiras, kai nusikalstamas pasaulis ims grėsti jo sūnaus gerovei?
Pagrindinio „Pamfiro“ vaidmens atlikėjo ieškota dvejus metus, kol vaidmuo atiteko ukrainiečių aktoriui Oleksandrui Yatsentyukui. Režisieriaus paliepimu priaugęs nemažai svorio ir užsiauginęs išraiškingus ūsus, aktorius O. Yatsentyukas debiutavo didžiajame kino ekrane. Aktorius sako, kad kaip filme Pamfiras kaunasi dėl savo šeimos gerovės, taip šiandien visa Ukrainos tauta jau beveik metus kovoja už savo laisvę.
„Pamfiro istorijoje noriu pabrėžti ukrainiečių emigracijos problemas, o taip pat parodyti ir gilius skirtumus, kurie egzistuoja tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos. Tačiau tai ir pasakojimas apie paprastą, sąžiningą žmogų, kuris tampa žvėrimi atsidūręs beviltiškoje padėtyje“, – sako iš Černovicų regiono Vakarų Ukrainoje kilęs „Pamfiro“ režisierius D. Sukholytkyy-Sobchuk.