A. Kurkovo kūrinį galima skaityti ir kaip gyvą kroniką, ir kaip kritišką politinės bei humanitarinės katastrofos refleksiją, sakoma trečiadienį paskelbtame pranešime.
A. Kurkovo dienoraščio įrašuose atskleidžiamas Ukrainos gyvenimas greta karo baisumų. Jo išsamūs autentiški pasakojimai iš kaimo netoli Kyjivo prasideda 2021 metų gruodį, likus dviem mėnesiams iki Rusijos invazijos į Ukrainą.
Netrukus po invazijos pradžios A. Kurkovas rašė: „Man baisu rašyti šiuos žodžius, bet vis tiek tai padarysiu: Ukraina arba bus laisva, nepriklausoma ir europietiška, arba jos iš viso nebeliks“.
Premiją skiria Vokietijos knygų leidėjų ir prekybininkų asociacijos Bavarijos skyrius kartu su Miuncheno miestu. Ji kasmet skiriama už knygą, kuri demonstruoja intelektualinę laisvę ir skatina pilietinę, moralinę bei estetinę drąsą.
Ankstesnę knygos versiją A. Kurkovas parašė 2014 metais, po Rusijos įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos.
Kaip teigiama pranešime apie premijos skyrimą, autorius savo knygose parodo, kad jos „dera su brolio ir sesers Schollių palikimu, demonstruoja aukštą intelektualinės nepriklausomybės laipsnį ir moralinės atsakomybės jausmą kovoje už laisvą ir savarankišką gyvenimą“.
Hansas ir Sophie Scholl‘iai buvo nubausti mirties bausme 1943 metais už studentų pasipriešinimo organizavimą Miunchene Vokietijos nacių režimo metais.