Nuo 2008 metų lietuviško kino bendruomenę telkiantis ir virš 100 kūrėjų jau pagerbęs renginys, šiais metais sugrįžo jubiliejinį, 15-ąjį kartą. Nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ trečius metus iš eilės organizavo asociacija AVAKA kartu su Lietuvos kino centru.

Ceremoniją šiemet vedė televizijos bei radijo laidų vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė ir aktorius Andrius Bialobžeskis.

Šiais metais specialiai suburta komisija vertino 66 filmų paraiškas. Atrankos komisiją sudarė 11 kino industrijos profesionalų: komisijos pirmininkė, kino kritikė, kino programų sudarytoja Ieva Šukytė, operatorė Laura Aliukonytė, prodiuseris, režisierius Saulius Beržinis, aktorė Aušra Giedraitytė, režisierius, operatorius Ramūnas Greičius, kino kritikė Santa Lingevičiūtė, prodiuserė Emilija Sluškonytė, prodiuseris Arūnas Stoškus, režisierius Gediminas Šiaulys, kinotyrininkė (Vilniaus universiteto docentė; Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininkė) Renata Šukaitytė-Coenen bei režisierius Romas Zabarauskas.

Pirmą kartą įsteigta specialioji nominacija už indėlį į kino kultūros sklaidą, atrinkus iš dešimties kandidatų, skirta agentūrai „Lithuanian shorts“, dirbančiai su trumpametražiais filmais.

„Kai 2012 m. kūrėme agentūrą, kūrėme iš didelio jaunatviško entuziazmo ir noro, kad lietuviškas trumpametražis filmas atrastų savo auditorijas, net nenumanėme, kur tai gali nuvesti“, – kalbėjo viena iš agentūros įkūrėjų Rimantė Daugėlaitė ir sakė, kad šis apdovanojimas yra patvirtinimas, kad tai, ką daro, reikalinga ir prasminga.

Metų geriausiu trumpametražiu filmu paskelbtas „Tušinukas“.

„Kai pradėjau režisuoti filmus, nusprendžiau, kad nenorėsiu apsimesti, kad viskas gerai gaunasi. Visada, kai pradedu kurti naują filmą, būna daugiau baimės, kad gausis nesąmonė, nei noro kurti. Todėl visiems pradedantiesiems noriu palinkėti jėgų įveikti baimes, rasti savo balsą ir kad jis skambėtų garsiai“, – kalbėjo režisierius Adas Burkšaitis.

Metų geriausias mažumos bendros gamybos filmas – „Kaimiečiai (rež. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Art Shot, Breakthru Films, Digitalkraft).

Metų geriausias animacijos filmas – „Ta, kuri žino (rež. Eglė Davidavičė, prod. Agnė Adomėnė, Art Shot).

E. Davidavičė, atsiimdama apdovanojimą, pasakojo, kad šis filmas yra apie santykį su savo kūnu ir prisipažinusi save pagavusi svarstant, kada šis klausimas jai tapo aktualus – nuo pat vaikystės, kai buvo putli sveika mergaitė, kuriai buvo siūloma įtraukti pilvuką, paauglystės, kai, priešingai, sulaukdavusi pastabų, kaip tapo tokia smulkia ir pan. Kalbėdama, kad dabar jos kūnas turi buvusių nėštumų ir kitas gyvenimo žymes, ji ragino visus perkelti savo žvilgsnius iš kūnų į vidų.

Metų geriausias grimo dailininko darbas – Eglė Mikalauskaitė Gricienė („Čiulbanti siela“).

E. Mikalauskaitė Gricienė dėkojo režisieriui Deimantui Narkevičiui, kad leido prisidėti prie tokios įdomios idėjos, pirmo pilnametražio 3D filmo Lietuvoje, kitiems kolegoms ir artimiesiems: „Taip pat noriu padėkoti likimui, kad atvedė į kino bendruomenę, mėgaujuosi buvimu čia ir džiaugiuosi, kad galiu sukurti šią iliuziją“.

Metų geriausias kostiumų dailininko darbas – Agnė Rimkutė („Čiulbanti siela“).

Metų geriausias kino dailininko darbas – Algirdas Garbačiauskas („Čiulbanti siela“).

„Nuo vaikystės mano didžiausia baimė yra scenos baimė, dėl to labai gerai jaučiuosi už kadro ir tarnauti kadrui tam malonu. Net nebandžiau niekada įveikti tos baimės. Kaip sako Dagnė (prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė - red. pastaba), laumės čia kaltos, tad ačiū joms“, – atsiimdamas apdovanojimą šypsojosi A. Garbačiauskas, prisipažindamas, kad visgi tikrai labai malonu būti įvertintam.

Metų geriausias antraplanis aktorės vaidmuo – Hadar Ratzon Rotem (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute).

Metų geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo – Darius Meškauskas („Mano laisvė“).

„Aš savo aktorinius mokslus baigiau 1988 metais – tada kinas buvo miręs. Mano karta prarado gal dešimt penkiolika metų, kai niekas nieko nefilmavo. Tai buvo gražūs metai, labai prasmingi metai mūsų valstybei, visiems, bet kino nebuvo. Ir staiga atsiranda nauja karta, kuri pradeda judinti visą šitą reikalą, pradeda judinti kiną į priekį, atsiranda „Čiobreliai“, dabar „M-Films“, aš dėkoju prodiuserinei kompanijai, Andriui Blaževičiui, kuris man paskambino ir pasakė, gal ateik į kastingą. Sakau, aš tingiu, jau tingiu. Bet kartais tingint atsitinka geri dalykai, tada tu nepersistengi ir tave paima“, – kalbėjo D. Meškauskas, dėkodamas už galimybę, kurių, pasak jų, aktoriaus gyvenime ne tiek daug.

Metų geriausias montažo režisieriaus darbas – Silvija Vilkaitė („Tu man nieko neprimeni“).

„Montažo režisieriai yra tokie nematomi žmonės, kurie gatvėse kartais pradeda sveikintis su aktoriais. Nenustebkite ir pasakykite jiems laba diena“, – šypsojosi S. Vilkaitė.

Metų geriausias garso režisieriaus darbas – Saulius Urbanavičius („Čiulbanti siela“).

„Kartą paklausė manęs studentas, kodėl jūs dėstote, gi konkurentus sau auginate. Aš atsakiau, kad geriau konkuruoti su profesionalais nei mėgėjais. Tad noriu padėkoti kolegoms nominantams ir tiems, kurie šį kartą liko už borto, nes tik dėl jūsų šis apdovanojimas turi vertę. Dėkoju filmo režisieriui Deimantui Narkevičiui, prodiuserei Dagnei Vildžiūnaitei už drąsą ir ambiciją bristi į nepažįstamus 3D vandenis, taip pat noriu padėkoti savo garso komandai ir šeimai už palaikymą ir atlaidumą, kai dėl filmavimo kartais tenka atšaukti atostogas“, – kalbėjo S. Urbanavičius.

Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2024“ ceremonija

„Sidabrinį kiaušinį“ už geriausią studento darbą įteikė Kultūros ministras Simonas Kairys.

„Labai džiaugiuosi būdamas būtent čia, šioje salėje, kuri tokia graži ir nuostabi ne tik dėl investicijų, bet ir visų tš talentų, kurie čia pluša, dirba ir šiandien sėdi, kaip kino bendruomenė, kurie laukia, kas bus paskelbti geriausi. Džiaugiuosi Stasio Eidrigevičiaus apipavidalinimu, akių žmogui suteikimu, žavu, kad tokia menų sąveika įvyksta kino apdovanojimuose“, – kalbėjo jis.

„Šie kino apdovanojimai ne tik apie tai, kokia mūsų nuostabi žavi bendruomenė ir kokie apdovanojimai bus įteikti šiandien, bet ir liudijimas, kad toje bendruomenėje telpa ir tie, kurie turi patirtį, ir kurie yra drąsūs, ir tie, kurie puoselėja tradicijas, ir tie, kurie eksperimentuoja, būtent dėl to pastaruoju metu lietuviškas kinas yra toks įdomus, spalvingas ir įvairus“, – sakė S. Kairys.

„Sidabrinis kiaušinis“ įteiktas už filmą „Numeris vienas“ (rež. Milda Augustaitytė, prod. Milda Augustaitytė, Ingrida Danilovaitė, LMTA).

M. Augustaitytė džiaugėsi, kad atkreiptas dėmesys į dokumentinį kiną ir dėkojo ne tik savo bendražygiams, artimiesiems, bet ir savo filmo herojams.

Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2024“ ceremonija

„Auksinė gervė“ už viso gyvenimo nuopelnus skirta kino kritikei Živilei Pipinytei.

Metų geriausias aktorės vaidmuo – Greta Grinevičiūtė („Tu man nieko neprimeni“).

„Galvojau, jei taip nutiks, nesijaudinsiu, bet labai jaudinuosi. Ačiū, jaučiuosi priimta, o manau, kad jaustis priimtam yra labai svarbu. Ir dėl to man labai gaila, kad mes vis dar gyvename valstybėje, kurioje dviejų suaugusių žmonių pasirinkimas būti kartu ir įteisinti savo partnerystę vis dar yra privilegija. Man dėl to yra labai gaila. Mes turime galimybę tai ištaisyti! Nes besąlygiška meilė yra be galo svarbu“, – sakė ji.

Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2024“ ceremonija

Metų geriausias aktoriaus vaidmuo – Kęstutis Cicėnas („Tu man nieko neprimeni“).

„Aš labai laimingas, labai džiaugiuosi, nuoširdžiai ir jautriai jį priimu. Labai sunku pasakyti kažką, daug praėjom, daug išgyvenom, bet vienintelį dalyką, ką noriu pasakyti, kad šis filmas prasidėjo nuo meilės, baigėsi su pagarba ir kažkaip visas procesas buvo apglėbtas nuoširdumo ir atsivėrimo, noro kažką sukurti, noro į kažką pasigilinti, aš labai džiaugiuosi, kad turėjau tokį procesą. Šis filmas yra tiesiog įrodymas man ir, tikiuosi, visiems, kad būti nuoširdžiam, mylėti, rinktis mylėti apsimoka“, – kalbėjo jis.

Metų geriausias operatoriaus darbas – Eitvydas Doškus („Čiulbanti siela“).

Metų geriausias kompozitoriaus darbas – Miša Skalskis („Čiulbanti siela“).

„Turiu įteikti „Sidabrinę gervę“ scenarijaus autoriui. Su scenarijais atsitinka taip, kad jie ne visada tampa filmais, bet jie visada turi galimybę tapti knygomis. O knygos visada turi galimybę tapti scenarijais“, – kalbėjo rašytojas Herkus Kunčius, kuris paskelbė, kad geriausia metų scenarijaus autorė – Marija Kavtaradze.

„Pirmiausia ačiū sesei Teklei, kuri redagavo beveik visus mano tekstus turbūt nuo 7-erių metų, kas man tuomet nepatiko“, – kalbėjo ji, taip pat dėkodama visiems, prisidėjusiems prie filmo „Tu man nieko neprimeni“.

„Šiandien ir vėl galime džiaugtis, kai kūrėjų kantrybė, atkaklumas ir begalinis tikėjimas kūrybos prasme subrandino naujus vaisius. Lietuvos kinas auga, bet jis ne tik auga pats, bet augina ir mus visus, kalbėdamas apie dalykus, kurie yra sudėtingi, kartais labai nepatogūs, priverčia mus mąstyti ir permąstyti“, – kalbėjo ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, kuriai buvo patikėta paskelbti geriausią režisierių. Šis apdovanojimas taip pat skirtas Marijai Kavtaradzei už filmą „Tu man nieko neprimeni“.

Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2024“ ceremonija

„Kadangi mūsų filmas yra apie meilę, apie tokią meilę ir santykius, kur patys personažai neturėjo žemėlapio, kaip tuos santykius kurti, tai ta proga noriu visus pasveikinti su „Pride“ mėnesiu, noriu padėkoti visiems žmonėms, kurie myli, kuria santykius, kuria gražias šeimas, nors ir negali tų savo santykių oficialiai įteisinti. Ačiū jums, kad esate“, – sakė M. Kavtaradze.

Metų žiūroviškiausias filmas buvo išrinktas ne komisijos, o pagal tai, kiek žiūrovų kino teatruose jis surinko. Šios nominacijos laimėtojas – „Milijonieriaus palikimas“, sulaukęs beveik 245 tūkst. žiūrovų.

„Sukurti filmą, kurį nori pažiūrėti daugiausiai žiūrovų, yra labai geras jausmas, linkiu visiems čia sėdintiems jį nors kartą patirti. Kaip ir aš norėčiau nors kartą patirti, ką reiškia netaupyti investuotojų pinigų“, – kalbėjo šio filmo režisierius Tadas Vidmantas.

Metų geriausias ilgametražis dokumentinis kino filmas – „Mamutų medžioklė“ (rež. Aistė Stonytė, prod. Studio Nominum, Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė).

„Iš tikrųjų visi taip gerai sakė kalbas, o aš galvojau prieš renginį, kad gal nereikia, nenujaučiau, kad laimėsiu. Jaudinuosi – man tai debiutinis filmas. Noriu padėkoti visai komandai: dokumentinis filmas, kaip ir vaidybinis, nebūtų be komandos“, – kalbėjo režisierė Aistė Stonytė, taip pat dėkodama filmo herojams, kurie sutiko įsileisti filmo kūrėjus į savo gyvenimus.

Metų geriausias vaidybinis ilgametražis filmas – „Tu man nieko neprimeni“ (rež. Marija Kavtaradze, prod. Marija Razgutė, M-Films, Luisa Romeo, Frida Films, Anna Maria Kantarius, Garagefilm).


Nominantų sąrašas (laimėtojas paryškintas):

METŲ GERIAUSIAS TRUMPAMETRAŽIS KINO FILMAS:

Dear Dad (rež. Austė Urbanavičiūtė, prod. Austė Urbanavičiūtė)

Laimingų kitų! (rež. Lukas Kacinauskas, prod. Brigita Beniušytė, Marija Razgutė, M-Films)

Lūkesčiai ir kitos prekės (rež. Dali Rust, prod. Jurga Kaye, Studija Kinema)

Nominantai (rež. Birutė Kapustinskaitė, prod. Dagnė Vildžiūnaitė, Rūta Petronytė, Just A Moment, Smart Casual)

Tušinukas (rež. Adas Burkšaitis, prod. Kotryna Ramanauskaitė, Greta Akcijonaitė, Greta Garbo Films)

METŲ GERIAUSIAS MAŽUMOS BENDROS GAMYBOS FILMAS:

Amor (rež. Virginia Serpieri Eleuteri, prod. Rasa Miškinytė, Era film, Stefilm, Edoardo Fracchia)

Kaimiečiai (rež. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Art Shot, Breakthru Films, Digitalkraft)


Mano laisvė (rež. Ilze Kunga Melgaile, prod. Aija Bērziņa, Tasse Films, Marija Razgutė, M-Films);

Marijos tyla (rež. Davis Simanis, prod. Justė Michailinaitė, Kęstutis Drazdauskas, Gints Grube, Inese Boka Grube)

Pėdsakai (rež. Dubravka Turić, prod. Tremora, Kinorama, Corona)

METŲ GERIAUSIAS ANIMACINIS FILMAS:

Kakė Makė: mano filmas (rež. Meinardas Valkevičius, prod. Simona Krasauskienė, Meinardas Valkevičius, Meinart, NJ world)

Kanopos ir pačiūžos (rež. Ignas Meilūnas, prod. Justė Beniušytė, Ignas Meilūnas)

Ta, kuri žino (rež. Eglė Davidavičė, prod. Agnė Adomėnė, Art Shot)

Žaisti gyvenimą (rež. Vilius Petrauskas, Donatas Ulvydas, Mantas Pronckus, Žilvinas Naujokas, prod. Žilvinas Naujokas)

METŲ GERIAUSIAS GRIMO DAILININKO DARBAS:

Eglė Mikalauskaitė Gricienė (Čiulbanti siela)

Jurgita Globytė (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Lina Jankevičienė (Laikinai Jūsų)

Vaida Venckutė (Devintas žingsnis)

METŲ GERIAUSIAS KOSTIUMŲ DAILININKO DARBAS:

Agnė Rimkutė (Čiulbanti siela)

Fausta Naujalė (Tu man nieko neprimeni)

Liene Dobraja (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Neringa Keršulytė (Laikinai Jūsų)

METŲ GERIAUSIAS KINO DAILININKO DARBAS:

Algirdas Garbačiauskas (Čiulbanti siela)

Neringa Baciuškaitė (Laikinai Jūsų)

Ramūnas Rastauskas (Devintas žingsnis)

Sigita Šimkūnaitė (Tu man nieko neprimeni)

METŲ GERIAUSIAS ANTRAPLANIS AKTORĖS VAIDMUO:

Dovilė Šilkaitytė (Mano laisvė)

Hadar Ratzon Rotem (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Ieva Andrejevaitė (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Laima Akstinaitė (Tu man nieko neprimeni)

Ugnė Šiaučiūnaitė (Tu man nieko neprimeni)

METŲ GERIAUSIAS ANTRAPLANIS AKTORIAUS VAIDMUO:

Darius Meškauskas (Mano laisvė)

Yiftach Klein (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Marijus Mažūnas (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Marius Repšys (Devintas žingsnis)

Vidas Petkevičius (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

METŲ GERIAUSIAS MONTAŽO REŽISIERIAUS DARBAS:

Audinga Kučinskaitė (Mamutų medžioklė)

Dalius Kalinauskas (Bilietas)

Ieva Veiverytė (Marijos tyla)

Silvija Vilkaitė (Tu man nieko neprimeni)

Tomas Vengris (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

METŲ GERIAUSIAS GARSO REŽISIERIAUS DARBAS:

Diego Staub (Tu man nieko neprimeni)

Jonas Jocys (Mūza)

Jonas Maksvytis (Pėdsakai)

Julius Grigelionis (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Saulius Urbanavičius (Čiulbanti siela)

METŲ GERIAUSIAS STUDENTO DARBAS:

-15 (rež. Rinaldas Tomaševičius, prod. Lineta Lasiauskaitė, LMTA)

Artumo jausmas (rež. Augustė Gerikaitė, prod. Lineta Lasiauskaitė, Greta Garbo Films, LMTA)

Hablo dėsnis (rež. Arnas Balčiūnas, prod. Morta Verbickaitė, LMTA)

Ja tibia ubju (rež. Silvija Kuodytė, prod. Marija Kazlauskaitė, Rūta Pašukonytė, Augustė Puteikytė, LMTA)

Numeris vienas (rež. Milda Augustaitytė, prod. Milda Augustaitytė, Ingrida Danilovaitė, LMTA)

METŲ GERIAUSIAS AKTORĖS VAIDMUO:

Angelina Daukaitė (Devintas žingsnis)

Gerda Čiuraitė (Devintas žingsnis)

Greta Grinevičiūtė (Tu man nieko neprimeni)

Laima Akstinaitė (Čiulbanti siela)

Velta Žygure (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

METŲ GERIAUSIAS AKTORIAUS VAIDMUO:

Aleksas Kazanavičius (Čiulbanti siela)

Giedrius Savickas (Milijonieriaus palikimas)

Kęstutis Cicėnas (Tu man nieko neprimeni)


Valentinas Krulikovskis (Čiulbanti siela)

Valentinas Novopolskis (Devintas žingsnis)

METŲ GERIAUSIAS OPERATORIAUS DARBAS:

Eitvydas Doškus (Čiulbanti siela)

Jacek Podgorski (Devintas žingsnis)

Jurgis Kmins (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

Kristina Sereikaitė (Mamutų medžioklė)

Laurynas Bareiša (Tu man nieko neprimeni)

METŲ GERIAUSIAS KOMPOZITORIAUS DARBAS:

Irya Gmeyner, Martin Hederos (Tu man nieko neprimeni)

Jonas Jurkūnas (Pėdsakai)

Martynas Bialobžeskis (Amor)

Miša Skalskis (Čiulbanti siela)


Paulius Kilbauskas, Justinas Štaras (Marijos tyla)

METŲ GERIAUSIAS SCENARIJAUS AUTORIUS:

Agnė Marcinkevičiūtė (Mūza)

Audrius Juzėnas (Vakar)

Marija Kavtaradze (Tu man nieko neprimeni)

Tomas Vengris, Tatia Rosenthal (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

METŲ GERIAUSIAS REŽISIERIAUS DARBAS:

Aistė Stonytė (Mamutų medžioklė)

Deimantas Narkevičius (Čiulbanti siela)

Elena Kairytė (Roberta)

Marija Kavtaradze (Tu man nieko neprimeni)

Tomas Vengris (5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute)

METŲ ŽIŪROVIŠKIAUSIAS FILMAS

Aš gyvas (rež. Robertas Kuliūnas, prod. Vilius Sukonas)

Draugų lažybos (rež. Justinas Krisiūnas, prod. Justinas Krisiūnas, Matas Valiulis)

Irklais per Atlantą (rež. Aurimas Valujavičius, prod. Aurimas Valujavičius)

Milijonieriaus palikimas (rež. Tadas Vidmantas, prod. Mantvidas Žalėnas, Deividas Misiulis)

Tu man nieko neprimeni (rež. Marija Kavtaradze, prod. Marija Razgutė, M-Films, Luisa Romeo, Frida Films, Anna Maria Kantarius, Garagefilm)

METŲ GERIAUSIAS ILGAMETRAŽIS DOKUMENTINIS KINO FILMAS:

Bilietas (rež. Vytautas Dambrauskas, prod. Edmundas Jakilaitis)

Irklais per Atlantą (rež. Aurimas Valujavičius, prod. Aurimas Valujavičius)

Mamutų medžioklė (rež. Aistė Stonytė, prod. Studio Nominum, Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė)

Mūza (rež. Agnė Marcinkevičiūtė, prod. Živilė Gallego)

Roberta (rež. Elena Kairytė, prod. Rūta Jekentaitė, Baltic Productions)

METŲ GERIAUSIAS ILGAMETRAŽIS VAIDYBINIS KINO FILMAS:

5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute (rež. Tomas Vengris, prod. Uljana Kim, Alicia Ní Ghráinne, Roberts Vinovskis, Studio Uljana Kim, Tiger Darling Productions, Studio Locomotive)

Čiulbanti siela (rež. Deimantas Narkevičius, prod. Dagnė Vildžiūnaitė)

Devintas žingsnis (rež. Irma Pužauskaitė, prod. Lukas Trimonis, In Script)

Tu man nieko neprimeni (rež. Marija Kavtaradze, prod. Marija Razgutė, M-Films, Luisa Romeo, Frida Films, Anna Maria Kantarius, Garagefilm)