Būdamas profesionaliu sportininku (vienas pirmųjų Lietuvoje įgijo juodąjį karatė diržą), jis pasinėrė į Rytų kovos menų filosofiją, kurią sudaro budizmo, taoizmo ir konfucianizmo pagrindai. Tai jį disciplinavo, išmokė kantriai ir nuosekliai siekti tikslo. Stankaus tapymo manierai itin didelę įtaką turėjo jo asmeninis interesų laukas – poezija, meditacija, karate sportas (dailininkas buvo karate meistras, turėjo juodą diržą). Menininko kūriniai gimdavo greitai, vienu ypu, tarsi japoniškasis haiku, tarsi tikslus karate smūgis.

Vigintas Stankus ir Kazimieras Bartkevičius

Kiekvieną dieną pradėdavęs nuo meditacijos Vigintas prie drobės prisiliesdavo tik būdamas geros nuotaikos – pyktis ar susikaupusios neigiamos emocijos niekada nebuvo jo įkvėpimu. Kitaip tariant, menininkas nesiekė šokiruoti žiūrovo. Jis siekė atrasti harmoniją su savimi ir per meno kūrinį ja dalytis su pasauliu.

Kovo 14 dieną Vilniaus Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 4) bus pristatyta prieš metus anapilin išėjusio menininko kūryba. Parodoje „Pelenai“ pristatoma V. Stankaus kūrybos retrospektyva. Čia pamatysite menininko kūrybinių ieškojimų kelią – lyg aliuzija į gyvenimo laiko juostą – nuo tylių ir švelnių ankstyvųjų „japoniškų“ abstrakcijų iki sunkiasvorių, daugiaprasmių, meditatyvių „pelenų“.

Tapyba pelenais – Viginto Stankaus kelias į gyvenimo įprasminimą kūryboje. Meditatyvūs monochrominiai tapybos darbai, tarytum monumentai, padėjo tašką menininko gyvenimo kelyje. Tačiau, įkvėpti rytietiško vabi sabi (liet. „kuklus paprastumas“ – viena iš Japonijos estetikos filosofijų), jie alsuoja amžina ramybe, didingumu ir asketiškumu.

Vigintas Stankus

V. Stankus – įdomus ir savitas kūrėjas, palikęs didelę abstrahuotų, asociatyvių ir ekspresyvių paveikslų bei piešinių kolekciją. Įvairaus formato abstrakcijos atliepia menininko kartos, besiformavusios Lietuvos nepriklausomybės pradžioje, estetiką ir dvasią. Meilė Rytų kovos menams ir filosofijai, kasdienės meditacijos nulėmė, kad V. Stankaus darbai skleidžia harmoningą, darnų ir atvirą santykį su pasauliu. Galbūt todėl menininko kūryba tokia daugiasluoksnė ir įtraukianti.

Parodos atidarymas: 2019 m. kovo 14 d., 18 val
Dailininkų sąjungos galerija, Vokiečių g. 2, Vilnius.
Paroda veiks: nuo kovo 14 iki balandžio 8 dienos.
Parodos kuratorė: Julija Dailidėnaitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)