Karantinas – laikas naujiems atradimams
Nuo visuotinio karantino pradžios pasikeitusi teatro laiko tėkmė pradėjo diktuoti ne tik įprastą gyvenimą ribojančias taisykles, bet ir naujas idėjas, kaip šį pakitusį laiką išnaudoti eksperimentams ir ateities galimybių paieškoms. „Jau po pirmojo karantino labai aiškiai supratome, kad šio sezono darbai dėl esamos pandeminės situacijos bus neapibrėžti. Vieną premjerą spėjome išleisti, kitas mūsų projektas buvo sustabdytas ir perkeltas į pavasarį. Taigi, „DramaTest“ projektavome sąmoningai, norėdami išsibandyti įvairias formas, nedidelius kūrybinius sumanymus, kur didesnis dėmesys bus skiriamas turiniui, medžiagų sprendimų paieškai bei „trumpo metro” pasirodymams, o ne tipinio spektaklio kūrimui“, – projekto idėja pranešime žiniasklaidai dalinasi Vilniaus mažojo teatro vadovas Simonas Keblas.
Pasak S. Keblo, šis laikas padiktavo ir kitokias kūrybos taisykles – kadangi teatras negali egzistuoti be gyvo susitikimo, vienintelis kelias šiuo laikotarpiu – pasistengti gyvumo įspūdį perteikti skaitmeniniais formatais, kiek tai yra įmanoma. „Mums įdomu suprasti, kokiomis mintimis gyvena šiuolaikiniai kūrėjai, su kokiomis medžiagomis jie nori dirbti, tad šio projekto epicentre – bandymai, diskusijos, mokymasis ir mentorystė, įvairių patirčių susidūrimai ir iš to gimstantys kūriniai. Tikiu, mūsų laukia intensyvus ir įdomus laikas bei darbai, kuriems anksčiau būdavo tiesiog per mažai laiko“, – kalba teatro vadovas.
Noras skirti dėmesio ne tik dideliems repertuariniams pastatymams ar tarptautiniams projektams, bet ir mažo formato kūriniams, virto nauja Vilniaus mažojo teatro platforma „DramaTest“ – dramaturgijos ir teatro bandymų erdve, kurios rėmuose numatoma kurti klasikine arba šiuolaikine dramaturgija paremtų spektaklių eskizus. Anot „DramaTest“ iniciatorių, projektas leis bendradarbiaujant atrasti naujus požiūrio kampus bei gilinti menininkų profesionalumą.
Programoje – žinomi vardai ir nauji kūrėjai
Pavasarį gimusi mintis kurti „DramaTest“ pradėjo vystytis nuo trijų kūrėjų, o atviro kvietimo metu prie projekto prisijungs naujos kūrybinės komandos. Dabartiniai projekto dalyviai – režisierės Gabrielė Tuminaitė ir Uršulė Bartoševičiūtė ir svečias iš Ukrainos, režisierius Stasas Žirkovas. U. Bartoševičiūtė Vilniaus mažajame teatre jau sėkmingai debiutavo praėjusių metų pabaigoje su šiuolaikiška „Hedos Gabler“ interpretacija pagal Jono Kleino „Sprendžiant Hedą“. Šįsyk viena iš nedaugelio feministinį teatrą Lietuvoje kuriančių režisierių imsis klasikos – tai bus Williamo Shakespeare’o komedija „Kaip jums patinka“.
Gabrielė Tuminaitė su menininke Paulina Pukyte į kūrybinį eksperimentą leisis jau ne pirmą kartą: G. Tuminaitė yra režisavusi P. Pukytės pjesę „Bedalis ir labdarys“, taip pat abi kūrėjos bendradarbiavo statant Žemaitės „Marčią“ ir spektaklį „Čia nebus mirties“. Projekte „DramaTest“ G. Tuminaitė pristatys videodarbą pagal šmaikščią ir intelektualią P. Pukytės pjesę „Kalno poza“. Tuo tarpu režisierius Stasas Žirkovas, vienas iš naujosios Ukrainos režisierių bangos lyderių, ruoš eskizą pagal garsios ukrainiečių dramaturgės Nataljos Vorožbit pjesę „Saša, išnešk šiukšles“.
Likę šių metų „DramaTest“ dalyviai bus atrinkti atviro kvietimo būdu – šįsyk jame laukiami iki 10 metų patirtį sukaupę režisieriai, turintys savo viziją bei norintys ją įgyvendinti bendradarbiaujant su Vilniaus mažojo teatro komanda. „DramaTest“ sumanytojų teigimu, dėl karantino pasikeitusi darbo specifika suteikia progą naujus kūrėjus į teatro gyvenimą įtraukti saugių ir erdvę mokymuisi suteikiančių bandymų keliu. Ši programa – šansas išbandyti savo jėgas dirbant su Vilniaus mažojo teatro komanda, o sėkmingi bandymai turės galimybę tapti nuolatinio teatro repertuaro dalimi.
Atviras kvietimas skirtas aukštąjį meninį išsilavinimą turintiems režisieriams, per paskutinius dešimt metus baigusiems studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ar kitoje atitinkamos krypties aukštojo mokslo institucijoje. Jo metu atrinkti kūrėjai savo viziją iki eskizo formos išplėtos per dvi savaites, kurių metu galės naudotis reikiama teatro infrastruktūra, kūrybine ir vadybine pagalba bei mentoryste.
Proga mokytis ir bendradarbiauti
Vilniaus mažojo teatro režisierė, viena iš projekto iniciatorių Gabrielė Tuminaitė teigia, kad pagrindinis „DramaTest“ tikslas – ne efektingos formos spektaklio sukūrimas, o pasirinktos medžiagos potencialo tikrinimas bei režisūrinės idėjos plėtojimas. „Ieškome profesionalių režisierių, kuriems bus suteiktos saugios ir palankios sąlygos dirbti. Mūsų tikslas – ne forma ir rezultatas, o kontakto su kūrėju užmezgimas, pagrįstos ir uždegančios idėjos vystymas. Norime nutiesti tiltą į galbūt gimsiantį spektaklį, jį subrandinti, o ne parodyti eskizą ir išsiskirstyti“, – pasakoja G. Tuminaitė.
Anot režisierės, šiam tikslui pasitarnaus „DramaTest“ siūlomos mentorystės galimybės, leisiančios kūrėjų pasirinktoje medžiagoje atrasti gilesnius sluoksnius, sustiprinti eskizo turinį. „Vykdant šį projektą mums svarbiausias režisieriaus individualus mąstymas, santykis su savo pasirinkta medžiaga. Šiuo laiku labai svarbu koncentruotis į teatrines paieškas idėjos įgyvendinimui, o pati idėja turi būti stipri, aiški ir galinga savo turiniu“, – sako G. Tuminaitė ir pabrėžia, jog projekto metu bus siekiama pagilinti dalyvaujančių režisierių teatrinę patirtį bei profesinius sugebėjimus. Anot jos, „DramaTest“ numatoma tęsti ir ateityje, tad progą dirbti bei mokytis projekto rėmuose įvairūs kūrėjai turės beveik nuolat.
„DramaTest“ leis savo potencialą išnaudoti ne tik režisieriams, bet ir Vilniaus mažojo teatro trupei: viena iš atviro kvietimo sąlygų – ne mažiau kaip du trečdalius kūrybinės komandos turėtų sudaryti šio teatro aktoriai. Atrankoje bus vertinamas meninės idėjos originalumas, sumanymo aktualumas ir pagrįstumas, taip pat motyvacija bendradarbiaujant plėtoti idėjas, mokytis ir tobulėti. Šis projektas režisieriams pasiūlys progą pažinti Vilniaus mažojo teatro kasdienybę ir įsilieti į komandą, o aktoriams – išmėginti jėgas naujuose laboratorinio pobūdžio darbuose.
„DramaTest“ atviras kvietimas kūrėjams startuoja sausio 5 d.
Daugiau informacijos apie atvirą kvietimą ir paraiškos forma čia.