Tarptautinių konkursinių programų repertuare – tiek pasaulinį pripažinimą pelniusių režisierių darbai, tiek dar plačiosios auditorijos neatrastų kūrėjų filmai, tad savo favoritus atras tiek užkietėję sinefilai, tiek lengvesnio kino mėgėjai.

Kiekvienos iš festivalio tarptautinių konkursinių programų pavadinimas atspindi filmus jungiančias temas. Programoje „Scenos iš šeimyninio gyvenimo“ analizuojami tėvų ir vaikų santykiai, kurie, kaip žinia, retai kada būna tobuli. Keturi programos filmai pasiūlys visą spektrą skirtingų emocijų – nuo besąlygiškos meilės, švelnumo, žaismingumo iki liūdesio ar humoro.

Antroji programa „Pavojingas ruožas“ žiūrovus pakvies pasimėgauti itin plačios geografijos filmais ir pakeliauti po Aziją, Afriką, abi Amerikas bei Europą. Pastebėsime, kad visuose žemynuose kažkas „ne taip“. Filmų personažai atsiduria tiek fiziškai, tiek emociškai pavojingose zonose, kur susiduria su vidiniais ar istoriniais demonais, abejingumu, karais.

Programoje „Artumo beieškant“ – žmogaus bendruomeniškumo poreikis. Kiekvienam iš mūsų reikia kito. Nebent žmogų kiti gąsdina, nebent žmonės atsibodo, arba jei žmogaus, kurio taip reikia, tiesiog nebėra. Penki filmai prabils apie tai, kokios sudėtingos, nejaukios ir juokingos gali būti artumo paieškos.

Programą „Sekretai“ sudaro filmai, kviečiantys pasivaikščioti atminties užkaboriais: nuo gilyn nugramzdintų asmeninių prisiminimų iki sudėtingų istorijos puslapių ir atminties ritualų. Tik ar atmintimi visada galime pasitikėti? Kurias praeitis iš tiesų išgyvenome, o kurias – tik įsivaizdavome? Šiuos ir kitus klausimus iškels penki trumpieji programos filmai.

Visi priklausome kokiai nors genčiai, kurios nerašytos taisyklės įaugusios mums į kraują. Bet kas atsitinka, kai šios taisyklės pradeda kelti daugiau klausimų nei duoti atsakymų? Kaip elgtis, kai patriarchalinėje, tradicijų varžomoje visuomenėje darosi vis sunkiau pritapti? Penktojoje tarptautinėje konkursinėje programoje „Genties taisyklės“ sufleruojami alternatyvūs scenarijai – galima stoti į konfrontaciją ar slėpti savo tikrąją tapatybę, tačiau kartais laužyti taisykles tiesiog būtina. Čia išvysime nuo dujų balionais prekiaujančios krikštamotės ar futbolo žaidynių iki atvirų pokalbių su artimaisiais.

Šeštosios programos „Galvą į sieną“ dėmesio centre – neišvengiami konfliktai, nuo juokingų nesutarimų su kaimynais iki protestų už šalies laisvę ir demokratiją. Praeityje užfiksuoti vaizdai, peržvelgti iš naujo, žiūrovams pradeda pasakoti visai kitą naratyvą. Kambarys Berlyno bute pavirsta į protestuotojų prieš Lukašenką kankinimo vienutę, kurioje rekonstruojami įvykiai leidžia suprasti sisteminį susidorojimą su nekaltais žmonėmis. Mirties šokis už laisvę, gaisras miške ir sudžiūvusios gėlės sode, už kurias, pasirodo, nėra taip lengva atleisti – visa tai šios programos trumpuosiuose filmuose.

16-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio konkursines programas sudarė režisierius, scenaristas ir edukatorius Andrius Blaževičius, kino kritikė, kuratorė ir leidėja Monika Gimbutaitė bei kino kritikė, žurnalistė Ieva Šukytė. Konkursinių programų atrankos asistentai – režisierė, žurnalistė Jorė Janavičiūtė, scenaristė ir režisierė Benita Paplauskaitė bei scenaristas Jonas Rokas.

Festivalio žiuri sudarys kino industrijos ekspertai iš Pietų Korėjos, Lietuvos ir Moldovos
Kaip ir kasmet, festivalio metu tarptautinė žiuri vertins konkursines programas ir paskelbs, kas tapo laureatais – bus renkami geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai bei vienas filmas pelnys pagrindinį prizą – festivalio Grand Prix. Šiemet komisijoje – kuratorius bei festivalių kino programų sudarytojas iš Pietų Korėjos Sanghoon Lee, operatorė Laura Aliukonytė, bei moldavų režisierė Olga Lucovnicova.

Žiuri narių patirtis – išties įvairialypė. Svečias iš labiausiai nuo Lietuvos nutolusio geografinio taško artėjančiame festivalyje – Sanghoon Lee – nuo 2011 m. dirbo Busano tarptautinio trumpametražių filmų festivalio kuratoriumi, o 2018 m. buvo paskirtas programos sudarymo vadovu. 2006–2008 m. Sanghoon Lee užėmė vyriausiojo programos sudarytojo Korėjos kino festivalyje Paryžiuje pareigas. Sanghoon Lee yra įgijęs literatūros daktaro laipsnį ir dėsto Čonnamo nacionaliniame universitete Pietų Korėjoje, kur specializuojasi kine ir prancūzų kultūroje.

Laura Aliukonytė studijavo bakalauro bei magistro vaizdo operatoriaus studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, aktyviai dirba vietinėje bei užsienio filmų bei reklamos industrijoje. L. Aliukonytė yra Lietuvos kino operatorių asociacijos narė, asociacijos 2021-ųjų apdovanojimuose nominuota „Gilei". 2022 metų vasarą ji pabaigė filmuoti antrąjį savo ilgametražį filmą kartu su režisieriumi Justinu Krisiūnu.

Trečioji žiuri narė Olga Lucovnicova – Belgijoje gyvenanti dokumentinių filmų režisierė. Jos naujausias filmas „Dėdė Tudoras“ buvo parodytas daugiau kaip 50-yje festivalių visame pasaulyje ir pelnė 35 apdovanojimus – nuo Berlinalės „Auksinio lokio“, Europos kino akademijos apdovanojimo, „Festival dei Popoli“ prizo už geriausią trumpametražį filmą, ar „Astra“ kino festivalio prizo už geriausią režisūrą, iki „ZagrebDox“ festivalio „Big Stamp“ apdovanojimo ir pagrindinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio prizo bei daugelio kitų. Šiuo metu Olga siekia medijų mokslų daktaro laipsnio Belgijoje, Leveno katalikiškajame universitete.

Tarptautinių konkursinių programų filmai:

1. Atsiminimai iš Rytų fronto / Memories from the Eastern Front, rež. Radu Jude, Adrian Cioflâncă, Rumunija
2. Benamis / Bergie, rež. Dian Weys, Pietų Afrikos Respublika
3. Bestija / Bestia, rež. Hugo Covarrubias, Čilė
4. Dervudo mirties spąstai / Deerwoods Deathtrap, rež. James P. Gannon, JAV
5. Dujų fėja / Tank Fairy, rež. Erich Rettstadt, Taivanas, JAV
6. Garrano / Garrano, rež. David Doutel, Vasco Sá, Portugalija, Lietuva
7. Kaip pamatuoti metus? / How Do You Measure a Year?, rež. Jay Rosenblatt, JAV
8. Kamuoliai / Balls, rež. Gorana Jovanovic, Serbija, Slovėnija
9. Kormoranas / The Cormorant, rež. Lubna Playoust, Prancūzija
10. Lik sveikas, Žeromai! / Goodbye Jerome!, rež. Adam Sillard, Gabrielle Selnet, Chloé Farr, Prancūzija
11. Marmurinė makaulė / Marblehead, rež. Kevin Walker, Jack Auen, JAV
12. Marška / The Blanket, rež. Teppo Airaksinen, Suomija
13. Mirties inscenizacija / Staging Death, rež. Jan Soldat, Austrija, Vokietija
14. Moune Ô / Moune Ô, rež. Maxime Jean-Baptiste, Belgija, Prancūzija, Gvinėjos Respublika
15. Paukštis pusiasalyje / Bird in the Peninsula, rež. Atsushi Wada, Prancūzija, Japonija
16. Pažvelk į mane / Will You Look at Me, rež. Shuli Huang, Kinija
17. Prie „Litl Vilio“ prieš tris dienas / At Little Wheelie 3 Days Ago, rež. Andrew Stephen Lee, JAV
18. Prieštankinių barikadų liturgija / Liturgy of Anti-tank Obstacles, rež. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, JAV
19. Romantika / Romance, rež. Álvaro de Miguel, Ispanija
20. Sekmadieniais laikas teka keistai / Time Flows in Strange Ways on Sundays, rež. Giselle Lin, Singapūras
21. Sierra / Sierra, rež. Sander Joon, Estija
22. Sodininkystė / Horticulture, rež. Ćapin Silva, Kroatija
23. Su Flavijum / By Flávio, rež. Pedro Cabeleira, Portugalija, Prancūzija
24. Sukasi žemė / The Earth is Spinning, rež. Olena Kyrychenko, Ukraina
25. Ugnis prie ežero / Fire at the Lake, rež. Pierre Menahem, Prancūzija
26. Upės Senos ašaros / The Seine's Tears, rež. Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Étienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur, Prancūzija
27. Užtemimas / Noir Soleil, rež. Marie Larrivé, Prancūzija
28. Vadovėlis / Handbook, rež. Pavel Mozhar, Vokietija, Baltarusija
29. Žudančioji kalba / Murder Tongue, rež. Ali Sohail Jaura, Pakistanas
30. Žvaigždžių dulkintojai / Starfuckers, rež. Antonio Marziale, JAV

Nuolat pildoma festivalio programa ir daugiau informacijos čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją