„Menas kaip prieglobstis“ („Art as Refuge“) – tai pirmoji tokio pobūdžio paroda Lietuvoje, nagrinėjanti meną kaip priemonę gyvenimo pokyčių sudėtingumui įveikti, sukurta šalyje gyvenančių menininkų pabėgėlių. Ji kviečia pažvelgti į save, susipažinti su tapatybės sudėtingumu ir iš naujo apmąstyti priklausymo ribas, keliaujant per 10-ies menininkų kūrinius.
Kiekvienas meno kūrinys perteikia migracijos kelionės esmę – atskleidžia nematomas priverstinio išvykimo jėgas, įtampą tarp praeities ir dabarties bei nuolatinį klausimą, kas daro vietą tikrais „namais“.
„Paroda suteikia galimybę pamatyti pasaulį menininkų, turinčių pabėgėlių patirties, akimis. Menininkai turi ypatingą dovaną kelti klausimus, nagrinėti sudėtingas temas ir atskleisti pasaulį iš skirtingų perspektyvų. Apskritai eksponuojami meno kūriniai skatina permąstyti žodžio „pabėgėlis“ reikšmę – pabėgėlis nėra tik pagalbos ar solidarumo ieškantis žmogus. Tai asmuo, kuris atsineša unikalų matymą, kūrybą, patirtį ir potencialą, praturtinantį visuomenę, kurioje jis gyvena. Mes kviečiame ne tik susipažinti su menininkų, išgyvenusių migracijos patirtį, kūriniais, bet ir pažvelgti į save – ar mes, kaip visuomenė, esame pasiruošę atviram dialogui su atvykstančiais? Ar esame pasirengę keistis ir augti kartu?“ – sako menų agentūros „Artscape“ įkūrėja ir vadovė Aistė Ulubey.
Parodą kuruojančios Stefanija Paulauskaitė (Lietuva) ir Valentyna Ryvlina (Ukraina) papildo, kad parodos idėja gimė iš bendros kūrybos principo – ji buvo sukurta bendradarbiaujant su daugiau nei dešimčia menininkų, kurių dalis eksponuoja savo darbus, kiti prisideda muzika ar kitais būdais. Tai ne tik erdvė menui, bet ir platforma diskusijai apie migracijos reikšmę, sudėtingumus ir praturtinančias galimybes.
Jos kviečia lankytojus susipažinti su pradedančiųjų ir profesionalių meninink(i)ų, gavusių prieglobstį Lietuvoje, kūriniais, specialiai sukurtais šiai parodai. Joje išvysime nuo vizualiųjų menų, muzikos, eksperimentinio kino, tapybos iki performanso ir skulptūros darbų.
Parodoje eksponuojami kūriniai, sukurti menininkų, dalyvaujančių „Artscape mentorystės programa 2024“.
„Pradžioje noriu padėkoti visiems mentorystėje dalyvavusiems Lietuvos menininkams ir kūrėjams iš kitų šalių. Visiems Lietuvos žmonėms noriu tik pasakyti, kad asmenys, kurie praranda savo namus ir gimtinę, kai turi pasitraukti į kitą šalį, visgi nepraranda savo talentų, gebėjimų ir kvalifikacijos. Ar suteiksime jiems galimybę atsiskleisti Lietuvoje? Galime pasirinkti. Ši paroda yra vienareikšmiškas teigiamas atsakymas į šį klausimą, įtraukties ir integracijos pasirinkimas jų ir mūsų visų Lietuvoje naudai“, – sako JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė Lietuvoje Renata Kuleš ir pabrėžia, kad Lietuvoje šiuo metu gyvena daugiau nei 50 tūkst. pabėgėlių.
Nemokama paroda ART AS REFUGE veiks iki 2024 m. gruodžio 8 d. galerijoje „Aštuonios akys ir ausys“ (Algirdo g. 38, Vilnius). Galerijos darbo laikas: IV 18.30–21.00, V–VII 11.00–19.00.
Lankytojai taip pat kviečiami registruotis į nemokamus papildomus renginius, kurių metu bus galima dalyvauti susitikimuose su menininkais, su jais kartu apžiūrėti galerijoje eksponuojamus kūrinius.
Papildomi renginiai:
Gruodžio 6 d., penktadienį, galerijoje vyks parodos ekskursija su kuratorėmis, menininkais. REGISTRACIJA
Gruodžio 7 d., šeštadienį, galerijoje vyks parodos ekskursija su kuratorėmis, menininkais. REGISTRACIJA
Gruodžio 8 d., sekmadienį, galerijoje vyks parodos ekskursija su kuratorėmis, menininkais. REGISTRACIJA
„Artscape mentorystės programa“, įgyvendinama kartu su Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra, yra pirmoji kultūrinė edukacinė iniciatyva, skirta kūrybinei veiklai skatinti prieglobstį Lietuvoje gavusiems menininkams ir kūrėjams. Šių metų tikslas – sukurti kūrybinę edukacinę erdvę, kurioje dalyviai galėtų
stiprinti savo kūrybinį autentiškumą, Lietuvos kultūros organizacijų, kultūros profesionalų ir į Lietuvą atvykusių kūrėjų bendradarbiavimą.