Parodos organizatorė, „Eva Bakienė Art Projects“ įkūrėja Eva Bakienė sako, kad nors dailininkių vizualinė raiška yra visiškai skirtinga, jas apjungia kvietimas švęsti gyvenimą.
Jos abi savuosius švenčia skirtingai. Vienos garsiausių Ukrainos dailininkių M. Primačenko kūryba – ryški, spalvinga ir džiaugsminga, o grafikės Z. Kružkovos „gyvenimo šventė“ – intymi, rami, kviečianti susimąstyti, skelbiama pranešime spaudai.
Į parodos atidarymą susirinkę žiūrovai garsiai stebėjosi Z. Kružkovos darbų daugiasluoksniškumu, detalumu ir nuorodomis į žmogaus gyvenimo aktualijas bei M. Primačenko linksmu, spalvingu požiūriu. Ypatingai lankytojus pralinksmino šmaikštūs M. Primačenko darbų pavadinimai, pvz., 1987 metais nutapytas darbas „Žvėris šukuoja barzdą, kadangi užsiveisė utėlės, nes praustis nenorėjo“.
Ukrainos dailėtyrininkas Viktoras Fedčišinas sako, kad Z. Kružkovos unikalumas tame, jog jos darbuose jaučiama ir Ukraina, ir Europa, labai subtiliai, pasąmoningai „perdirbamas“ Europos dailės paveldas, todėl Z. Kružkovos kūryba artima ir suprantama europiečiams.
Viena parodos dalyvių – Ukrainos grafikė, iliustratorė Zoja Kružkova – ketino dalyvauti parodos atidaryme, tačiau dėl COVID-19 pandemijos apribojimų negalėjo atvykti. Vis tik ji atsakė į kelis klausimus raštu.
Kokią žinią skelbiate savo darbais, eksponuojamais Lietuvoje?
Siekiau atkreipti dėmesį į tai, kad gyvenimas nepastebimai prabėga, todėl jį reikia nugyventi sąmoningai. Žmogus dažnai pats savęs nepažįsta – jis yra daugialypis. Tai veda link sumišimo, keistų veiksmų ir klaidų. Žmonės įsipainioja į melagingus ryšius, išgalvotas problemas ir nesugeba išsilaisvinti, kad nugyventų laisvą, sąmoningą, vadinasi – laimingą gyvenimą.
Apie tai kalbėti tik žodžiais nepakanka. Dailininko užduotis – savo individualia kūryba atgręžti žmogaus dėmesį į jį patį, kad žiūrovas ne tik išgirstų, bet ir pamatytų, kas su juo darosi.
Piešti pasirinkote spalvotais pieštukais. Kodėl?
Spalvoti pieštukai mane visada traukė savo mobilumu, spalvų gausa ir betarpiškumu. Serijoje „Švęsti gyvenimą“ vaizduoju suaugusius, tačiau į vaikus panašius žmones, kurie mentaliai nesuaugę. Todėl šioje temoje vaikiška spalvotų pieštukų technika pasirinkta labai organiškai.
Pati esate baigusi Kijevo meno institutą. Ar dailininkui reikalingas akademinis meninis išsilavinimas?
Akademinis parengimas menininkui suteikia profesinį užtikrintumą visame kūrybiniame procese. Tačiau kuriant būtina peržengti akademinių principų ribas ir ieškoti individualios savo idėjų išraiškos. Kuriant subjektyvią formą, meistriškumo pagrindai sustiprina menininko poreikį išreikšti pakankamumą ir išsamumą. Tai labai svarbu einant kūrybiniu keliu.
Daug dirbate ties kūriniais, o kuo džiaugiatės laisvalaikiu?
Mėgstu gaminti, kurti naujus patiekalus, kepti pyragus – man tai taip pat yra kūryba. Vertinu laiką, praleidžiamą su artimaisiais. Gyvenimo šventė man – kūrybos džiaugsmas.
Zoja Iljinišna Kružkova yra gimusi 1947 metais Kijeve, Ukrainoje. 1974 metais baigė Kijevo valstybinį meno institutą. Menininkės kūrybai būdingas siekis atkurti gyvenimo kaip nesibaigiančio žaidimo vaizdą, vaizduoti laikinumą ir slaptą jaudulį, nerimą.
Parodą „Švęsti gyvenimą“ galima pamatyti iki liepos 26 dienomis Stiklių g. 14-16, esančioje pop-up galerijoje Vilniuje (įėjimas iš Žydų gatvės) antradieniais–penktadieniais nuo 16 iki 20 val., o šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 12 iki 20 val. Parodos lankymas nemokamas.