„Naujus vėjus“ žadantis didžiausias šalies kino festivalis konferenciją pradėjo animaciniu klipu. Mergina vėjo plaikstomais plaukais rožiniame fone pasitiks ir išlydės kovo 23–balandžio 6 d. vyksiančio festivalio žiūrovus. Klipo, kaip ir šūkio bei vizualinio identiteto „Nauji vėjai“ autorius yra su „The New York Times“ ir kitais tarptautiniais klientais dirbantis iliustratorius Karolis Strautniekas. Klipui muziką sukūrė vienas talentingiausių naujos kartos Lietuvos muzikos prodiuserių Tomas Narkevičius-Fingalick.

Festivalis rodys filmus iš 70-ies šalių. Ypatinga jų bus Rumunija – oficiali šių metų „Kino pavasario“ šalis–partnerė. „Rumunijos kinas pasižymi kūrėjų brandumu, jų darbai vertinami visame pasaulyje. Mums garbė juos pristatyti Lietuvoje“, – kalbėjo festivalio direktorė Vida Ramaškienė, dėkodama daugiau nei 100-ui festivalio partnerių, kurie leidžia „Kino pavasariui“ vėl tapti vienu kertinių kultūrinių renginių šalyje.

Edvinas Pukšta, Vida Ramaškienė

D. Lyncho ir A. Kiarostami retrospektyvos

Iš pagrindinio partnerio ERGO sulaukė neįprastos dovanos: režisierių Davidą Lynchą išgarsinusio serialo „Tvin Pyksas“ simbolio – vyšnių pyrago. Tokia dovana įteikta ne veltui – festivalyje šiemet bus surengta šio garsaus režisieriaus retrospektyva. „Labai laukiame šiemet, po 26 metų pertraukos pasirodysiančio, intriguojančio naujo „Tvin Pykso“ sezono. Dėkojame festivaliui už D. Lynchui parodytą dėmesį“, – kalbėjo ERGO generalinis direktorius Saulius Jokubaitis.

Iš viso retrospektyvoje bus parodyti penki D. Lynho filmai, tarp jų debiutinis „Trintukagalvis“ („Eraserhead“) ir pernai pasaulio kino kritikų geriausiu XXI a. filmu pripažintas „Malholando kelias“ („Mulholland Dr.“). Programą papildys ir dokumentinis filmas apie D. Lyncho kūrybą „Davidas Lynchas: menininko gyvenimas“. Festivalio meno vadovė Santa Lingevičiūtė rekomendavo šią programą tiems, kuriems Lynchas asocijuojasi tik su „Tvin Pyksu“, – kad pamatytų, jog režisierius turi ir daug kitų veidų. Dauguma D. Lyncho filmų bus rodomi iš 35 mm juostų.

S. Lingevičiūtė kvietė atkreipti dėmesį ir į kitą šių metų „Kino pavasario“ retrospektyvą – Irano kino legendos Abbaso Kiarostami. „Deja, pernai šis režisierius iškeliavo anapilin. Norėjome jam atiduoti pagarbą. Jis yra visiškai kitoks nei Lynchas. Kiarostami – minimalistinio kino epo pradininkas. Režisierius gyvenime atmetė visus „-izmus“. Jeigu ir jums gyvenime nesinori savęs apibrėžti, siūlau pasidomėti jo filmais“, – kalbėjo „Kino pavasario“ meno vadovė.

Kino profesionalai atsiskleis kitaip

Vyriausiojo programos sudarytojo Edvino Pukštos teigimu, „Naujų vėjų“ tema „Kino pavasario“ programoje bus labai ryški – festivalis rodys net 39 pilnametražius debiutinius filmus. Jie sudarys beveik trečdalį visos pilnametražių programos. „Stipriausiai atpūtė gūsiai iš Azijos šalių: Tailando, Singapūro, Afganistano. Taip pat pristatysime filmų iš Izraelio ir Palestinos.“

Iš labiausiai įstrigusių festivalio filmų E. Pukšta išskyrė „Dainuok man, Sarajevai“ – muzikinę dokumentiką, apie britų metalo grupės „Iron Maiden“ lyderio Bruce'o Dickinsono grupės koncertą karo okupuotame Sarajeve: „Tas koncertas pakeitė daugelį ten buvusių žmonių. Filmas tai puikiai perteikia.“

Jis taip pat siūlo atkreipti dėmesį į kino profesionalus, kurie „Kino pavasaryje“ atsiskleis neįprastuose amplua. Aktorius Ewanas McGregoras debiutuos kaip režisierius (filmas „Amerikietiška pastoralė“), režisierius Jimas Jarmuschas sugrįžta kaip prodiuseris (filmas „Portas“), komerciniame kine išgarsėjęs, bet į meninį kiną ir aktyvizmą pasukęs Shia LaBeoufas pasirodys viename geriausiai vertinamų naujų amerikietiškų nepriklausomų filmų „Amerikos mylimoji“.

Tarp maištingų juostų – ir uždarymo filmas

S. Lingevičiūtė išskyrė filmus, kurie turi maištingą sielą – jų šiemet programoje ypač daug. „Baleto šokėjas“ pasakoja ukrainiečio Sergėjaus Polunino, vieno talentingiausių mūsų laikų baleto šokėjų, kurio gabumus lydi ir vidiniai demonai, istoriją. Dokumentika „Frankas Zappa apie save“ pristato kultinį muzikos eksperimentatorių jo paties žodžiais. Filmas „Amerikos anarchistas“ supažindina su pernai mirusiu aktyvistu Williamu Powellu, kontroversiškos knygos „Anarchisto receptų knyga“ autoriumi.

Įspūdingas bus festivalio uždarymo filmas, eksperimentinis „Manifestas“. Jame aktorė Cate Blanchett skaitys skirtingų meninių ir politinių judėjimų manifestus, siekiant sukurti geresnį pasaulį. „Festivalį atidarome su labai stipria moterimi aktore – Isabelle Huppert – filme „Ji“, ir uždarome su labai stipria moterimi – aktore C. Blanchet. Jos cituojami manifestai šiandieniniame politiniame kontekste įgauna naujas prasmes“, – analizavo S. Lingevičiūtė.

Kaip pasirinkti filmą?

Tradiciškai spaudos konferencija surengta po „Oskarų“ teikimo ceremonijos, kurioje geriausiu pripažintą filmą „Mėnesiena“ „Kino pavasaris“ pirmą kartą pristatys žiūrovams Lietuvoje. Nauja klasika laikomas filmas apie juodaodžio vaikino gyvenimą skurdžiame Amerikos rajone taip pat laimėjo tris kitus „Oskarus“, o dar penkiems buvo nominuotas.

„Kino pavasaris“ pristatys ir ką tik pasibaigusiame Berlyno kino festivalyje penkis „Sidabrinius lokius“ gavusius filmus, tarp jų – geriausiu režisieriumi išrinkto suomių meistro Aki Kaurismaki pabėgėlių dramą „Kita vilties pusė“, didįjį žiuri prizą gavusią „Felisitę“ ir konservatyvius lenkų kino kritikus supykdžiusį naują Agnieszkos Holland filmą „Pėdsakas“.

„Kino pavasario“ komanda sunkiai dirba ne tik atrinkdama reiklaus žiūrovo verčiausias juostas, bet ir sudarydama modelius, kaip nepasiklysti renkantis filmą. Vienas jų – praėjusiais metais pasiteisinusi, šiemet dar labiau išvystyta iniciatyva „ERGO kino testas“. Pasak S. Jokubaičio, atsakius į kelis paprastus klausimus, žiūrovas gauna asmenines filmų rekomendacijas. „Nusiskundimų dėl testo parinktų filmų nesulaukėme, tad darome išvadą, kad tai žiūrovui – išties naudingas įrankis“, – komentavo ERGO atstovas.

Pirmoji Lietuvoje virtualios realybės kino salė

Festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška išvardijo žiūrovams bei kino industrijai svarbias naujienas, tarp kurių – ir virtualios realybės kino salė.

„Šiemet festivalis bus kaip niekada brandus ir solidus, bet tuo pačiu labai jaunatviškas ir kupinas atradimo džiaugsmo. Pagrindinės naujovės susijusios su novatoriškais technologiniais sprendimais. Atnaujinta išmanioji programėlė dabar tapo dar patogesnė. Kita naujovė – virtualios realybės kinas. Kiekvienas žiūrovas galės užsidėti VR akinius ir jaustis, tarsi pats yra filme. Tai bus pirmas kartas, kai VR technologija bus pritaikyta kine. Šiemet tokią praktiką pradėjo JAV prestižinis „Sundance“ kino festivalis. Vilniuje, prie Vingio kino teatro bus įrengta atskira kino salė, dedikuota būtent virtualiam kinui. Kviesime visus išbandyti“, – kalbėjo A. Ramaška.

Festivalis pirmą kartą turės ir elektroninę parduotuvę. Joje bus galima įsigyti 2017 m. festivalio kolekciją. E. parduotuvėje kino žiūrovų laukia „8ToGo“ sukurti festivalio džemperiai ir marškinėliai, kompanijos „Gėda Pelėda“ rankų darbo odinės rankinės ir aksesuarai su specialiu festivalio logotipu. Kompanija „DUE Fashion“ parduotuvėje pristato festivalio tampres „Nauji vėjai“. Čia galima įsigyti ir specialiai festivaliui kurtą K. Strautnieko iliustraciją, naudotą šių metų festivalio vizualiniam identitetui. Visų šių unikalių prekių kiekis yra itin ribotas.

Europos kino industrijos susitikimas Vilniuje

Kino festivalis yra ne tik filmų žiūrėjimo vieta, bet ir proga susitikti kino industrijos žmonėms ir pradėti naujus projektus. Šioje srityje „Kino pavasaris“ šiemet nuėjo ypač toli: balandžio 6-ąją pirmą kartą Lietuvoje įvyks „Europos kino forumas“, Europos Komisijos inicijuotas renginys, anksčiau vykęs tokiuose festivaliuose kaip Berlyno ar Kanų.

Taip pat „Kino Pavasaris“ skelbia partnerystę su Kanų festivaliu: geriausi trys naujų filmų projektai, pristatyti kino industrijos konferencijoje „Meeting Point – Vilnius“ bus atrinkti į „Kanų“ kino industrijos konferenciją, kur toliau ieškos partnerių ir potencialių pirkėjų. „Vilnius taps susitikimo centru Europos kino kūrėjams. Neabejojame, kad šis renginys bus naudingas ir kylančiai, vis labiau džiuginančiai Lietuvos kino industrijai“, – džiaugėsi A. Ramaška.

Tarp jau patvirtintų „Kino pavasario“ svečių yra garsus lenkų režisierius Krzysztofas Zanussi; aktorės I. Huppert dukra Lolita Chammah (vaid. filme „Užtvanka“); komikai, cirko artistai, filmo „Pasiklydę Paryžiuje“ aktoriai ir režisieriai Dominique Abel ir Fiona Gordon; žymus lenkų aktorius Dawidas Ogrodnikas (vaid. filme „Paskutinė šeima“), taip pat praėjusių metų „Baltijos žvilgsnio“ konkursinės programos nugalėtojas Vitaly Mansky su savo nauju darbu „Giminaičiai“ ir daugelis kitų režisierių, aktorių, prodiuserių, žurnalistų, kino agentų.

Dėmesys lietuviškam kinui ir akcijos

Tradiciškai „Kino pavasaris“ skirs didelį dėmesį lietuviškam kinui. Festivalyje numatyta 16 lietuviškų premjerų, tarp kurių – nauji Audriaus Stonio, Linos Lužytės, Karolio Kaupinio filmai. Festivalyje antrus metus iš eilės vyks lietuviškų muzikinių klipų konkursas, kuriame bus pristatyti geriausi 2016-ųjų lietuviški muzikiniai klipai. Bus rankami geriausias lietuvių metų aktorius ir aktorė, lietuviški filmai bus rodomi trumpametražių filmų naktyje.

Bilietus į „Kino pavasarį“ bus galima įsigyti nuo kovo 5 d. Tą dieną bus taikoma nuolaida kortelės „Telia Omni ID“ turėtojams, perkantiems bilietus tiek internetu, tiek kino teatrų kasose. Kovo 8-ąją vyks tradicinė akcija Tarptautinės moters dienos proga, o kovo 11 d., Nepriklausomybės atkūrimo dieną, bus galima pigiau įsigyti bilietus į lietuviškų filmų seansus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją