„Gyvūnai darbe“ – tai „Purina“ socialinis projektas, kuris skatina įmones būti draugiškomis augintiniams ir sudaryti sąlygas darbuotojams į darbą atsivesti savo keturkojus draugus. Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.
DELFI jau spėjo apkeliauti 9 įmones, į kurias darbuotojai keliauja kartu su augintiniais. Sužavėti teigiamų pavyzdžių ir įkvepiančių istorijų, nusprendėme pamėginti į darbą atsivesti gyvūnus ir patys.
Prieš imantis naujos tradicijos, į redakciją pasikvietėme „Urban dog“ šunų elgsenos specialistę ir trenerę Vilma Jazukevičiūtę, kuri įvardino pagrindines taisykles, kurių turėtų laikytis augintinius į darbą norintys atsivesti šeimininkai.
1 taisyklė. Nepaleisti nuo pavadėlio
„Urban dog“ šunų elgsenos specialistė ir trenerė pabrėžia, kad pirmą kartą vedantis šunį į darbą jokiu būdu negalima leisti jam lakstyti palaidam – vedžiojimas už pavadėlio naujoje erdvėje yra pagrindinis įrankis norint susikurti taisykles, kaip elgtis būnant darbe, ir jų laikytis ateityje.
Turbūt daugeliui šeimininkų pažįstama situacija, kuomet už pavadėlio laikomas šuo veržiasi į priekį ir bando tempti šeimininką. Anot V. Jazukevičiūtės, labiausiai tokį nepageidaujamą jautrių šunų elgesį provokuoja automatiniai pavadėliai, kurie išmoko gyvūną, kad tempdamasis priekin jis pasieks tai, ko nori.
„Naudojantiems automatinius pavadėlius, siūlyčiau juos keisti į paprastus. Idealu turėti 5 metrų ilgio paprastą pavadėlį – tuomet gyvūnas gali laisvai išsilakstyti neturėdamas įpročio tempti šeimininką. Vedžiojimas turi iškrauti gyvūną, todėl poros metrų ilgio pavadėlio nepakanka. Paprastas pavadėlis padeda šuniui geriau jausti šeimininko judesius“, – teigia V. Jazukevičiūtė.
2 taisyklė. Kontroliuoti bendravimą
Jei jūsų šuo nėra vienintelis biure esantis keturkojis, paleisdami jį nuo pavadėlio rizikuojate, kad augintinis įsivels į konfliktą su kitais šunimis ar žmonėmis.
Net jei šuo ir nėra konfliktiškas ir šeimininkas yra įsitikinęs, kad augintinis nieko niekada negalėtų užpulti, visada yra tikimybė, kad jūsų šunį užpuls kitas šuo.
Vis dėlto, šunys dažnai vieni kitų kūno kalbos nepaiso. Nors vieniems iš jų gali būti smalsu susipažinti, kitas bendrauti gali ir visai nenorėti, o jei prie jo vis tiek bus lendama, šuo gali urgzti ar net kąsti. Dėl to šunų kūno kalbą turi stebėti pats šeimininkas ir, kilus įtemptoms situacijoms, mokėti jas išspręsti, šunis atskirti. Dėl to nereikės jaudintis, jeigu augintiniai bus laikomi už pavadėlių – taip lengviau spręsti kylančias konfliktiškas situacijas, galima greitai jas suvaldyti.
„Jei šuo rodo, kad nenori kontakto su kitais šunimis, šeimininkas turi užtikrinti, kad to kontakto ir nebūtų. Kad šuo darbe netrukdytų kitiems ir netrukdytų jums patiems, apie paleidimą be pavadėlio galima kalbėti tik tada, kai šuo gerai supranta kito šuns kūno kalbą, kai jo nereikia nuolat raminti. Turim išmokyti šunį atsipalaiduoti ir nusiraminti be šeimininko pagalbos“, – aiškina šunų elgsenos specialistė.
V. Jazukevičiūtė patikina, kad į darbą nebūtina šunų vedžiotis po vieną – ramiai dirbti galima ir su keliais šunimis, bet tik tuomet, jei kiekvienas iš jų turi atskirą, saugią poilsio erdvę, kurioje gali atsipalaiduoti ir nusiraminti. Jei tokie šunys nėra paleidžiami nuo pavadėlio, biure jų gali būti daugiau nei vienas.
3 taisyklė. Stebėti, ar gyvūnui darbe patinka
Gali būti, kad jūsų augintiniui eiti kartu į darbą visai nepatiks, todėl pirmąjį kartą svarbu stebėti jo kūno kalbą. Tokia patirtis kai kuriems gyvūnams gali būti labiau neigiama nei teigiama.
Tikriausiai gyvūnas su jumis darbe nedirbs – tad ką jam veikti? Ryte su šeimininku pasivaikščiojęs šuo įprastai būna pavargęs ir gulasi pailsėti, o pailsėjęs gali žaisti su specialiais žaislais, į kuriuos priberiama maisto – mėgindamas maistą išlaisvinti, šuo turi ką veikti. Vasarą šunų elgsenos specialistė rekomenduoja užšaldyti sutrintų bananų su mėgstamais šuns žaislais, kuriuos laižydamas jis išlaisvintų ir taip pat turėtų ką veikti.
Kai kurie šunys, ypač darbe laikomi palaidi, grįžus namo gali atrodyti išsikrovę, tačiau iš tiesų jie yra emociškai pervargę. Ilgainiui tai gali turėti neigiamų pasekmių. Nuolat emociškai sekinamas gyvūnas gali tapti agresyvus, todėl svarbu stebėti, ar buvimas darbe augintiniui patinka, ar jis nori eiti kartu.
Svarbu įvesti aiškias taisykles, kurias šuo suprastų. Jis turi žinoti, kur darbe gali ilsėtis, kokia komanda reiškia, kad jau metas poilsiui, o kuomet jau metas eiti pasivaikščioti. Visgi, reikia žinoti, kad jei augintinis nesilaiko taisyklių namuose, jis jų nesilaikys ir darbe – tokiu atveju, augintinio geriau nesivesti ir chaoso darbe nekelti.
Akimirkos iš darbo dienos su augintiniais: