Šunis saugojo dygliuoti antkakliai ir šarvai
Šuo jau daugiau kaip 15 tūkst. metų lydi žmogų – jų buvimo šalia mūsų ženklų aptinkama dar neolito laikotarpyje. Neseniai atlikti Vilniaus žemutinės pilies ir miesto dalies archeologiniai tyrimai leidžia pamatyti, koks buvo šuns gyvenimas viduramžiais. Lietuvos nacionaliniame muziejuje dr. Povilas Blaževičius ir dr. Giedrė Piličiauskienė pristatė įdomiausius atradimus apie šunis ir jų gyvenimą XIII–XVIII a. laikotarpyje.
Šaltiniuose galima matyti, kad antkakliai, pavadėliai ir antsnukiai buvo naudojami nuo seno. P. Blaževičių sudomino tai, kad šunims buvo gaminami specialūs šarvai.
Daug apie šunis gali pasakyti ir jų pėdsakai. Amatininkų kiemuose džiūdavo ką tik pagaminti molio dirbiniai ir plytos, per kurias prabėgdavo kiemo gyventojai. Radus apie 5 tūkst. šių dirbinių, tyrėjai galėjo apskaičiuoti, kokių gyvūnų buvo galima sutikti amatininkų kiemuose. Pasirodo, net 61 proc. visų gyvūnų sudarė šunys, katės – vos 5 proc. Likusi dalis atitenka kiaulėms, avims, ožkoms ir naminiams paukščiams.
Kambarinius šuniukus galėjo turėti tik kilmingieji
XIV a. pabaigoje – XV a. pradžioje aptinkami patys didžiausi šunys: vidutinis jų ūgis siekia beveik 55 centimetrus. Ne vieno šuns ūgis siekė 75 centimetrus, o patys mažiausi buvo 26–27 centimetrų ūgio. Vėlesniais laikotarpiais šunys buvo mažesni. Miesto šunys buvo labai panašūs, o štai pilyje sutinkama išskirtinai aukštų ar mažų šunų.
Iš viso rastos 58 šunų liekanos, neskaičiuojant smulkių kaulų fragmentų, iš kurių negalima daug pasakyti.
Skaičiuojama, kad 20 proc. XIII–XVII amžiuje gyvenusių šunų buvo kurtai – jie vieni populiariausių tarp tuometinio elito atstovų. Kurtas buvo brangi dovana – šie šunys buvo naudojami medžioklei, galėdavo išvystyti didelį greitį, todėl galėdavo pavyti greitai lekiančius žvėris.
Manoma, kad malosų tipo šunys taip pat buvo skirti šernų, vilkų medžioklei ar, kaip pramogai, pjudymui.
Skyrėsi ne tik šunų išvaizda, bet ir sveikatos būklė. Pilyje rastos šunų liekanos rodo, kad čia gyvenę šunys buvo sveikesni nei tie, kurių palaikai rasti mieste. Randamos patologijos galimai susiję su medžiokle: pažeidimai kaukolės viršutinėje dalyje, impresiniai lūžiai, keletu atveju – peties sąnario artritas.
Mieste gyvenusių šunų sveikata buvo visiškai kitokia. Pastebėta, kad šie šunys paprastai mirdavo jauni, sulaukę vos poros ar trejų metų. Miesto šunų dantys smarkiai nudilę, o su tuo susijusi ir dažniausia miesto šunų patologija – jie būna netekę didelės dalies dantų. Įprastai pas juos nerandama priekinių dantų, o viršutinis ir apatinis žandikauliai pažeisti uždegimo. Tuo metu pilyje šunų dantų būklė yra puiki. Šis skirtumas verčia toliau domėtis, kokios priežastys galėjo tai lemti ir kaip atrodė tuometinė šunų mityba.
Ji prideda, kad pilyje nei šunys, nei katės nebuvo valgomi, nors tokį elgesį galima sutikti mieste – augintiniai pilyje buvo gerbiami ir mylimi. Likusioje teritorijoje būta pavienių atvejų, kai šunų kaulai kapoti tipiniais peiliais, skirtais doroti gyvūną. Vienas kitas atvejis buvęs ir su katėmis, tačiau tai byloja apie buvusius kataklizmus – marą, badą.
Tyrimo pristatymo akimirkos: