Alternatyvų bandymams su gyvūnais – net kelios. Ironiška, kad pasitelkus jas gaunami kur kas tikslesni rezultatai nei gaunami per bandymus su jūrų kiaulytėmis ar triušiais.
Šiuo metu keliose dešimtyse Europos bei kitų pasaulio šalių vyksta „The Body Shop“ inicijuota kampanija, kuria pasisakoma prieš bandymus su gyvūnais kosmetikos pramonėje. Kampanijoje dalyvauja ir Lietuva. Prieš bandymus su gyvūnais savo parašais jau pasisakė per 10 tūkst. mūsų šalies gyventojų. Po vasaros visi surinkti parašai keliaus į Jungtinių Tautų Organizacijos būstinę.
Tikimasi, įspūdingu visame pasaulyje surinktų parašų kiekiu bus prašoma stabdyti bandymus su gyvūnais kosmetikos tikslais visame pasaulyje, visiems laikams.
Einama teigiama linkme
Organizacija „Cruelty Free International“ skaičiuoja, kad bandymai su gyvūnais, atliekami kosmetikos pramonėje, be jokių apribojimų leidžiami vykdyti 195 pasaulio šalyse. Kitur vyrauja bent sąlyginiai draudimai.
Tokie bandymai, taip pat ir prekyba kosmetika, kurią gaminant buvo atlikti bandymai, nuo 2013 m. draudžiami visose Europos Sąjungos šalyse. Taip pat tai draudžiantys įstatymai galioja Naujojoje Zelandijoje, Indijoje, Izraelyje, Šiaurės Korėjoje, Taivane, Gvatemaloje, Vietname, Turkijoje, Norvegijoje ir Švedijoje.
„Žmonės jaučiasi pasimetę. Daugelyje pasaulio šalių jie nori, kad bandymai su gyvūnais pasibaigtų, bet įstatymai dažnai tėra taisyklių kratinys su begale trūkumų. Nors daugelis šalių draudžia bandymus su gyvūnais, naudoja saugias alternatyvas ir yra priėmę reikalingus įstatymus, dar yra daugybė darbų, kuriuos reikia atlikti. Tose šalyse, kur bandymai su gyvūnais leidžiami, nėra reikalavimų pateikti ataskaitas apie juos. Todėl apskaičiuoti bandymų mastus ypač sunku. Ką tikrai žinome, tai kad vienam bandymui atlikti naudojama šimtai gyvūnų. Jei kompanija savo testams naudoja tik gyvūnus, masteliai yra beprotiški“, – sako „Cruelty Free International“ direktorė Michelle Thew.
Dažniausiai testuojant kosmetikos priemones ir jų ingredientus bandymai atliekami su pelėmis, žiurkėmis, triušiais, jūrų kiaulytėmis ir žiurkėnais.
Alternatyvų pakanka
Alternatyvų bandymams su gyvūnais testuojant kosmetiką yra kelios. Ironiška, kad pasitelkus jas gaunami kur kas tikslesni rezultatai, be to, dažnu atveju alternatyvūs eksperimentai dar ir kainuoja pigiau.
Ko gero, populiariausia alternatyva – „In silico“ kompiuterinė simuliacija, kai kosmetikos ingredientų bandymai atliekami per kompiuterį ar kompiuterinį modeliavimą. Naudojantis „In silico“ sistema dirbtinai sukuriamas „gyvas“ pacientas. Jis kvėpuoja, kraujuoja, kalba ir net miršta, tad atliekant bandymus galima prognozuoti, kaip organizmas reaguos į tam tikras medžiagas, skirtingus dirgiklius.
Kompiuteriu taip pat lengvai atliekami ir neinvaziniai bandymai – magnetinio rezonanso tyrimas, kompiuterinės tomografijos tyrimas. Jų rezultatai pakankamai aiškiai rodo skirtingus organizmo, smegenų veiklos pokyčius.
Kita alternatyva bandymams su gyvūnais – „In vitro“ ląstelių tyrimai ir bandymai, atliekami ne gyvoje, bet dirbtinėje sistemoje. Bandymų metu laboratorijose dirbtinai užauginamos ląstelės ir audiniai, kurie vėliau naudojami išbandant įvairias medžiagas. Pradinė medžiaga tokiems bandymams išgaunama iš žmonių ląstelių – dažniausiai operacijų metu pašalintų audinių.
Be to, skirtinguose kosmetikos ar jos ingredientų bandymuose kartais dalyvauja ir savanoriai – gyvūnų teises ginantys žmonės. Jiems bandomosios medžiagos duodamos mikrodozėmis, vadinasi, nekelia pavojaus. Vėliau stebimas ir fiksuojamas poveikis.
Siekia uždrausti bandymus su gyvūnais
Pasaulyje tokios bandymų su gyvūnais alternatyvos sulaukia vis didesnio susidomėjimo ir palaikymo. Inovatyvūs eksperimentai populiarėja dėl kelių priežasčių: yra etiški, humaniški, nepažeidžia gyvūnų teisių, yra tikslesni ir naudingesni testuojamos medžiagos poveikio atžvilgiu.
Žmonių ir gyvūnų teises ginanti kosmetikos kompanija „The Body Shop“ siekia, kad alternatyvūs bandymai įsigalėtų visame pasaulyje – kosmetikos industrijoje vyraujantys eksperimentai su gyvūnais būtų absoliučiai uždrausti.
Kompanija skelbia peticiją, kurios tikslas – surinktais parašais sustabdyti bandymus su gyvūnais visame pasaulyje, visiems laikams. Todėl visą vasarą visose pasaulio šalyse, kur tik yra „The Body Shop“, internetu ir parduotuvėse renkami elektroniniai ir realūs parašai, kurie vėliau keliaus į Jungtinių Tautų Organizaciją.
Savo parašu prisidėti galite ir jūs. Peticiją rasite čia: goo.gl/VQEkjB
Tai jau antras kartas, kada „The Body Shop“ ėmėsi milžiniškų veiksmų siekiant uždrausti kosmetikos pramonės bandymus su gyvūnais. 2013-aisiais kompanijos iniciuota peticija buvo vienas pagrindinių veiksnių, lėmusių tokių bandymų uždraudimą visoje Europos Sąjungoje.