Motyvas – pirmiausia norima baigti žmonėms skirtų kapinių plėtrą Pašiliuose, o tada, jei pavyks, gal jau kitąmet ieškoti lėšų jų augintiniams.

Prioritetas žmonėms

Panevėžiečių svajonė turėti galimybę tinkamai palaidoti nugaišusius gyvūnus nors juda išsipildymo link, bet labai pamažu.

Miesto Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Darius Linkonas sako, kad projektą Savivaldybė jau turi, gautas ir kapines steigti šalia K. Naruševičiaus gatvės leidžiantis dokumentas, tačiau šiemet tam lėšų nenumatyta.

Vedėjo pavaduotojo aiškinimu, įvertinus Savivaldybės galimybes nuspręsta, kad reikia baigti vieną projektą ir tik tada imtis kito – abiem paprasčiausiai nebūtų pakakę finansavimo. Tuo labiau kad statybų kainos pakilusios.

„Baigę Pašilių kapinių plėtros antrąjį etapą, žiūrėsime“, – sako D. Linkonas.

Darbų Pašiliuose pabaiga numatyta šiemet. Tada ir bus vertinama galimybė kitais metais pradėti įrengti gyvūnų kapines. Jei lėšų joms atsirastų, būtų galima pirkti rangos darbus.

„Manau, rangos darbai nėra didelės apimties – per pusę metų tikrai įvykdytini“, – D. Linkonas svarsto, kad 2024-ųjų biudžete atsiradus pinigų, jau kitų metų pabaigoje būtų kapinės ir gyvūnams.

Tūkstančiai kapelių

Kas prižiūrės gyvūnų kapines, kaip bus laidojama, kokie paminklai čia galės stovėti, kol kas nėra nuspręsta. Pasak D. Linkono, taisyklės bus konkretizuotos jau įrengus kapines.

O jas administruoti gali būti paskirta „Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonė, prižiūrinti ir kitas miesto kapines.

Savivaldybė yra paskyrusi nemažą sklypą, kuriame bus galima laidoti apie puspenkto tūkstančio gyvūnų (bet ne naminių žemės ūkio paskirties).

Beveik pusantro tūkstančio vietų numatoma stambiems gyvūnams laidoti – jiems skiriamas pusantro metro plotas. Tokiuose pat sklypeliuose bus galima palaidoti kelis tuo pačiu metu nugaišusius gyvūnus.

Vidutinio dydžio šuniui ar katei skirtas kvadratinio metro plotas. Tokių laidojimo vietų planuojama kone 2 000.

Smulkiesiems augintiniams laidoti skirta po 0,75 kvadratinio metro. Jų kapinės galės priimti per tūkstantį.

Aptvertoje kapinių teritorijoje gyvūnai turės būti užkasami ne mažesniame kaip metro gylyje.

Numatyta gyvūnų kapinėse ir vieta, kur įsikurs administracija, kur bus įrengtos šešios automobilių stovėjimo vietos, kur stovės šiukšlių konteineriams. Prie kapinių ves asfaltuoto kelio atšaka, o pačiose kapinėse bus galima vaikščioti žvyruotais takais.

Veža į Rietavą

„Panevėžio specialaus autotransporto“ komunikacijos specialistė Justina Indulytė sako, kad šiuo metu bendrovė bendradarbiauja ir yra sudariusi sutartį su UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“, kuri tvarko ir perdirba gyvūnų gaišenas.

„Visi gyvūnai, kuriuos sugauname, įvertinus jų sveikatos būklę ir neatsiradus šeimininkų, patenka į prieglaudas, kur, tikimasi, suranda savo mylinčius šeimininkus“, – aiškina specialistė.

Jeigu gyvūnas nepagydomai serga ar yra traumuotas, jį tenka užmigdyti. Šiais metais, J. Indulytės žiniomis, tokių buvo tik vienas.

Tada gaišena kartu su kitais mieste randamais nugaišusiais gyvūnais išvežama į Rietavą. Šiais metais ten jau yra pristatyta 1 840 kg.

Ar įmonė naudotųsi Panevėžyje įkurtomis gyvūnėlių kapinėmis, pasak J. Indulytės, sunku atsakyti, kol dar nėra aiški šio objekto paskirtis.

„Ar jos bus prieinamos tik gyventojams, ar ir komunalines paslaugas teikiančioms įmonėms, kurios galėtų laidoti rastas gyvūnų gaišenas“, – specialistė sako, jog bet kuriuo atveju bus vadovaujamasi Panevėžio miesto savivaldybės nustatytomis rekomendacijomis.

Plečiasi nelegalios

Belaukdami oficialių gyvūnų kapinių, kieno rekomendacijomis remtis neturintys miestiečiai su savo augintiniais atsisveikina pagal supratimą ir galimybes: vieni laidoja savo soduose ar sodybose, kiti – pamiškėse ar tiesiog paslapčia išmeta į atliekų konteinerį.

Kai kas augintinių gaišenas veža į nelegaliais kapinaites, pavyzdžiui, esančias Miežiškių seniūnijos Pučekų kaime, privačiame sklype, kitapus žmonėms skirtų Šilelio kapinių.

Gražiame pušyne atsiradusi nelegali gyvūnėlių laidojimo vieta vis pilnėja. Kapeliai ne tik pažymėti vardais – ant dažno stovi kryžius, yra netgi keli akmeniniai paminklai. Ir per Vėlines čia taip pat nušvinta žvakių liepsnelės.