Taip Vaitkunskų namuose atsirado Dašis (Tadashi no Kishi go Žara), o po metų šiam į kompaniją – Čijo (Chiharu no Kishi go Žara). Ir tarsi šibų meilės būtų negana, šį pavasarį, per Rimto gimtadienį, iš Maskvos atkeliavo Akio (Tanray Akio no Masatora). Beje, Vaitkunskai dar turi „gaujos vadą“, katiną Ozį.
Artėjant Pasaulinei gyvūnų globos dienai, pokalbis su šunų mylėtojais – Reda ir Rimtu Vaitkunskais.
– Jūsų šunų vardai – Dašis, Čijo, Akio skamba rytietiškai, paslaptingai. Papasakokit daugiau apie savo augintinius.
Reda: – Pirmiausia reikėtų pasakyti, kad šibos yra nacionalinė Japonijos vertybė, natūraliai susiformavusi šunų veislė, kuriai pradžią davė Japonijos vilkai ir špicai. Tai labai protingi, nepriklausomi šunys, turintys savo nuomonę ir selektyvią klausą – girdi tik tai, kas jiems patinka. Labai meili išvaizda ir besišypsantis snukutis gali suklaidinti – iš tiesų jie nėra labai paklusnūs, o neauklėjami gali tapti rimta problema. Šiai veislei būtina ankstyvoji socializacija, su jais reikia visur eiti, būti tarp žmonių, kitų šunų, priešingu atveju jie gali tapti pikti ir agresyvūs šunų ir svetimų žmonių atžvilgiu. Būryje šibos turi savo hierarchiją, kuri labai aiškiai atsispindi žaidimuose ar kitoje veikloje. Šiba inu šunims bręstant, reikia aiškiai parodyti ir įrodyti, jog ant aukščiausio hierarchijos laiptelio – šeimininkai.
– Jūsų socialinėje paskyroje nemažai nuotraukų iš kelionių. Bemaž visur jūs su šunimis. Gal šibukai laiko jus „ant trumpo“ pavadžio – diktuoja savo sąlygas net jūsų laisvalaikiui?
Rimtas: – Jeigu šeimininkas atsiveda šunį į viešą vietą, jis tikrai užtikrins, kad nei jam, nei aplinkiniams nekils problemų, taigi, nereikia bijoti išauklėtų šunų. Dažniausiai mūsų šunis kavinėse pastebi tik tada, kai ateiname arba pavalgę pakylame išeiti. Pirmu atveju visi susidomėję stebi, kaip mes susitvarkysime su trimis gyvūnais, o antru atveju nustemba: Kaip? Šalia mūsų buvo net trys šunys? Nesvarstome, kas ką laiko už pavadėlio ir kokio ilgio tas pavadėlis – randame bendrus sprendimus, kad atostogos patiktų ir šunims, ir mums, ir kartu važiuojantiems draugams.
– Kaip pasirūpinate visų šunų bei katino Ozio gerove?
Reda: – Šunims reikia tinkamo maisto, šviežio vandens, šiltos vietos ir, svarbiausia, mylinčio šeimininko. Jie juk nesirenka šeimininkų nei pagal grožį, nei pagal socialinį statusą. Šunys yra labai socialūs gyvūnai ir jiems reikia, kad šalia būtų žmogus. Jie gali puikiai nugyventi gyvenimą be kitų šunų, tačiau žmogus, jo buvimas šalia jiems yra būtinas.
– Jau supratome: nors jūsų šunys priklauso tai pačiai veislei, vis dėlto yra skirtingi. Ar šunų atveju galima kalbėti apie skirtingas „asmenybes“?
– Žmonės vis dažniau įsigyja šunis kaip draugus, kompanionus, šeimos narius. Ir nors atlikto tyrimo duomenimis, namų saugumo priemonių trejetuke šunys vis dar tebėra, gyvūnų mylėtojai įsitikinę, kad šunys teikia ne fizinį, o emocinį saugumą ir laimę. Ką manote jūs?
Reda: – Augintiniai yra mūsų gyvenimo dalis, niekada nesigailėjome juos įsigiję. Kartais mūsų paklausia, kam jums trys šunys? Bet mes juk turime keturias rankas, vadinasi, galėtume turėti ir dar vieną augintinį, jeigu tik nuspręstume. O iš tikrųjų mums paprasčiausiai patinka šibukai, jų paslaptinga laukinė prigimtis ir šalia to – stiprus noras būti šalia žmogaus, susisukti guolyje arba tiesiog išsitiesti ant grindų ir be jokių išankstinių reikalavimų laukti, kol pats prieisi, paglostysi ar pašauksi žaisti. Jie mūsų draugai, mūsų džiaugsmas, šeimos nariai. Didelio mokslo gyventi su augintiniais nereikia – juos paprasčiausiai reikia mylėti.
Spalio 4-ąją minėsime Pasaulinę gyvūnų globos dieną. Lietuvos kinologų draugijos instagram paskyroje šia proga vyksta nuotolinis vaikų piešinių konkursas „Myliu savo augintinį“; socialinėje paskyroje ir tinklapyje gyvūnų gerovės temomis skelbiami vaizdo įrašai ir straipsniai – kartu su jumis mes kuriame gyvūnus mylinčią šalį.