Neabejodami šunų gebėjimu protauti gyvūnų elgsenos specialistai vis dėlto pabrėžia, kad šuo pirmiausia yra gyvūnas. Jis – šuo, ir tik po to jis yra tam tikros šunų veislės atstovas, individas.
Kokiomis intelekto savybėmis bepasižymėtų šuo, kad ir koks protingas ar nelabai gudrus jis būtų, svarbiausia šuniui – bendrauti su savo žmogumi. Su savo šeimininku ir jo aplinkos žmonėmis. Jam taip pat svarbu bendrauti su gentainiais ir kitais gyvūnais. Ir šioje vietoje labai norisi pavartoti dar ne visai įprastą mūsų visuomenėje terminą: šuns protinė ir psichinė gerovė.
Ir atvirkščiai: jei nuo mažens šuniukas bendraus su žmonėmis ir bus lavinamas, pažins aplinką ir kitus gyvūnus, bus tinkamai socializuojamas, jo protinės galimybės prilygs mažo vaiko protui.
Leipcigo (Vokietija) M. Plancko evoliucinės antropologijos instituto mokslinė bendradarbė Julija Fischer tvirtina, kad šuo pajėgus suprasti porą šimtų žodžių. Mokslininkė pateikė tyrimų su borderkoliu rezultatus: šuo skyrė maždaug 200 daiktų pavadinimus – nurodžius šeimininkui, juos atnešdavo. Borderkolis suvokė žodžius taip, kaip juos suvoktų trejų metų vaikas.
Gyvūnų elgsenos specialistai pastebi ir kitą įdomų faktą: šunys labiau protauja, kai sprendimo priėmimo metu šeimininkas jiems nesufleruoja. Šeimininkui esant šalia, jie linkę „atsiklausti“, pasitikrinti, ar gaujos vadas mano taip pat, kaip jie, sako vengrų etologė Agnes Erdohegyi.
Tokių pavyzdžių bei tyrimų būtų galima pateikti ne vieną, ir jie patvirtintų tą pačią tiesą – šunys yra protingi ir tik nuo mūsų priklauso, kokie jie bus.
Lietuvos kinologų draugija balandžio 24-ąją vėl kviečia visus švęsti Šuns dieną. Šių metų Šuns dienos tema – „Šuo ir aš: LAIKAS KARTU“. Šią dieną praleiskime kuo daugiau laiko su savo augintiniais: surenkime iškylą į gamtą, pasiimkime į darbą, susitikime su kitais šunų mylėtojais – tai mūsų laikas kartu!