Ieškomas nuosavas namas
Socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė žinia, kad ieškomas nuosavas namas, kuriame galėtų prisiglausti ukrainiečių šeima su minėtos veislės šunimis.
„Kaip žinia, nuo karo pabėgusių ukrainiečių jau yra ir Panevėžio mieste. Jie čia apsistojo, iš naujo kuria savo gyvenimus. Todėl turime labai didelį prašymą, padėkime ukrainiečių šeimai, gal kas žinote, gal kas nuomoja gyvenamąjį namą, nes žmonės nepaliko savo mylimų augintinių karo siaubiamoje šalyje ir su jais kartu atvyko. O šunys išskirtiniai, tai du galiūnai – Tibeto mastifų veislės augintiniai. Šunys tvarkingi, išauklėti, prižiūrėti, nekeliantys problemų. Šiai dienai situacija tokia, kad šunys laikinai glaudžiasi Panevėžio gyvūnų globos draugijoje. Tačiau, radus gyvenamąjį namą ir ten persikėlus šeimininkams, kartu keliaus Tibeto mastifai“, – rašoma pranešime.
Sutiko padėti nė nedvejojusi
Panevėžio Gyvūnų globos draugija pasirengusi suteikti prieglobstį augintiniams, kuriuos atsiveš pabėgėliai iš Ukrainos.
„Karo atgarsiai pasiekė ir mūsų prieglaudą. Sulaukėme skambučio iš Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos. Buvo užduotas klausimas, ar priimtume gyvūnus iš Ukrainos karo zonos. Iškart atsakėme „taip“. Jaučiamės vieningi. Ir ne tik Panevėžio gyvūnų globos draugija atsakė teigiamai, bet ir kitos prieglaudos sutiko priimti augintinius iš Ukrainos“, – naujienų portalui JP pasakojo draugijos vadovė Rūta Liberienė.
Ypač reti šunys
„Pirmadienį jie jau turėjo pas mus atvykti, bet tądien šunys su šeimininkais dar pagyveno pas vyrą, kuris juos ir atvežė iš Ukrainos, bet jau antradienį iš ryto jie atsidūrė prieglaudoje. Jauna ukrainiečių šeima apsigyveno bendrabutyje. Jie iš Charkovo“, – pasakojo prieglaudos vadovė.
R. Liberienė džiaugėsi, kad šeimininkai atsakingi: patys atvažiuoja, prižiūri šunis, juos pavedžioja, tvarko voljerą.
„Tai liūtiniai mastifai, kurie ypač reti. Dar jie – raudonos spalvos, todėl kainuoja didžiulius pinigus. Patinas skiepytas, tad su juo – viskas tvarkoje, o, štai kalytė, skiepyta tik 23 dieną, todėl jai dar priklauso 21 diena karantine nuo pasiutligės, kadangi Ukrainoje ši liga gana paplitusi. Teko girdėti, kad buvo ir užsikrėtusių žmonių. Taigi, tą 21 dieną kalytė dar turės būti mūsų prieglaudoje ir tik vėliau bus galimą gražuolę pasiimti“, – atviravo R. Liberienė.
Per savaitę įvežta dvigubai daugiau augintinių
Tuo tarpu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo, kad iki kovo 15 dienos į Lietuvą iš Ukrainos įvežti 63 gyvūnai augintiniai. Tai yra dvigubai daugiau nei prieš savaitę. Šie duomenys nuolat atnaujinami bei tikslinami, todėl tikimasi aktyvesnio gyvūnų globos organizacijų bendradarbiavimo.
„Didėjantys į Lietuvą atvykstančių gyvūnų augintinių srautai užkrauna didžiulę naštą gyvūnų globos organizacijoms bei įstaigoms – nevyriausybinių organizacijų savanoriai negailėdami jėgų ir resursų ieško, kaip padėti nuo karo Ukrainoje bėgantiems žmonėms ir kartu su jais keliaujantiems gyvūnams augintiniams. Dažniausiai ieškoma vietos, kurioje gali apsistoti gyvūnai. Pagal poreikį jie ženklinami bei skiepijami, jiems suteikiama būtina veterinarinė pagalba. Tokioje sparčiai besikeičiančioje situacijoje ne mažiau svarbu yra turėti tikrą informaciją apie realią padėtį vietose, todėl prašome gyvūnų prieglobsčiu besirūpinančiuosius pranešti apie atvykstančius iš Ukrainos keturkojus: šunis, kates ar šeškus“, – kreipėsi VMVT Pasienio maisto ir veterinarinės kontrolės skyriaus vedėjas – valstybinis veterinarijos inspektorius Egidijus Pumputis.
Dalis – neženklinti ir neskiepyti
Pasak vedėjo, tikslesnė į Lietuvą iš Ukrainos atvyksiančių gyvūnų statistika leidžia nustatyti jų kiekį ir pasiskirstymo tankį teritorijose. Tai leidžia valdyti gyvūnų prieglaudų užpildymą, koordinuotai tiekti būtiną veterinarinę pagalbą bei užtikrinti užkrečiamųjų ligų profilaktiką. E. Pumputis pabrėžė, kad pasitaikė, jog iš Ukrainos atvykstantys gyvūnai būna neženklinti ir nepaskiepyti nuo pasiutligės, o epidemiologinė situacija toje šalyje nėra tokia palanki, kaip Lietuvoje.
VMVT duomenimis, iki kovo 15 dienos į Lietuvą oficialiai buvo įvežti ir užregistruoti 63 gyvūnai augintiniai. Šunų 35, o kačių 28. Pusė jų apsistojo Vilniuje, kiti pasiskirstė po didžiuosius šalies miestus. Vienai katei laikino prieglobsčio vieta dar nepriskirta.
„Operatyvesnis pasikeitimas informacija mums yra būtinas, kad žinodami realią padėtį, kylančius iššūkius galėtume atliepti sutelktinai – reaguoti instituciškai, inicijuojant pokyčius pavestose atsakomybės bei veiklos srityse. Glaudesnis kiekvienos grandies bendradarbiavimas padės sukurti jaukesnį prieglobstį nuo karo Ukrainoje besitraukiantiesiems“, – ragino E. Pumputis.