Stresas gali iškreipti klinikinės apžiūros duomenis
Kaip pranešime žiniasklaidai teigia „PetCity Domus Pro“ klinikos veterinarijos gydytoja Laima Naugžemienė, vizitų veterinarijos klinikoje metu kačių patiriamą stresą svarbu mažinti ne tik dėl emocinės jos būklės, bet ir teisingų klinikinės apžiūros rodmenų.
Ji priduria, kad bailios katės gali tapti agresyvios ir sužaloti klinikos personalą bei susižaloti pačios, tad labai yra svarbu, kad katė apžiūros metu jaustųsi ramiai ir saugiai: „Apžiūrint katę labai yra svarbu neskubėti, leisti katei susipažinti su nauja aplinka. Prie katės reikėtų judėti ramiai, be staigių judesių, šnekėti švelniu balsu. Jeigu katė saugiausiai jaučiasi transportinėje dėžėje – didžiąją dalį apžiūros galima ten ir atlikti, per daug jos nekilnojant, nenešiojant.“
Socializacija svarbi ne tik šunims
Didžiajai daliai kačių nepatinka transportinės dėžės ir kelionės automobiliu, jos jaučiasi nesaugiai patekusios į nežinomą aplinką, kur gausu neįprastų kvapų, vaizdų ir garsų. Tačiau kodėl taip yra? Ir galbūt galima pripratinti katę prie kelionių?
„Katės, lyginant su šunimis, yra mažiau socializuojamos. Šuniukai jau 2 mėnesių amžiaus mokomi socializacijos skirtingose aplinkose ir skirtingose situacijose, bet su katėmis tokia socializacija nėra populiari. Taip jos užauga nuolatinėje, nekintančioje aplinkose su mažai dirgiklių. Tokios katės patekusios į nepažįstamą aplinką tampa ypatingai bailios, nes viskas ką jos mato, girdi ir užuodžia joms yra neįprasta ir nežinoma“, – žiniomis dalinasi veterinarijos gydytoja.
„Labai svarbu katę pratinti prie vizitų pas veterinarijos gydytojus bei socializuoti naujose aplinkose iš anksto, kad tai teiktų kiek įmanoma geresnes emocijas. Idealiu atveju, pasiruošimas turėtų būti atliekamas nuo ankstyvo amžiaus, bet ir suaugusioms ar vyresnio amžiaus katėms, pasiruošimą vizitui galima paversti mažiau stresą keliančia patirtimi, supažindinus ją su transportine dėže ir tinkamai ją naudojant“, – priduria L. Naugžemienė.
Kaip pratinti katę prie transportavimo dėžės?
„Jeigu katė visgi nėra įpratusi pati eiti į transportavimo boksą ir jūs ją turite įdėti, pagrindinė rekomendacija būtų tai daryti kuo ramiau ir švelniau. Taip pat rekomenduoju į transportavimo narvą įdėti ką nors šilto, minkšto, katei pažįstamo, kad ji galėtų jaukiai įsitaisyti, – tai gali būti antklodė arba užklotas, ant kurių augintinė yra įpratusi miegoti. Likus 15 minučių iki kelionės pradžios transportavimo narvą galima išpurkšti sintetiniais feromonais. Būtų naudinga transportavimo dėžę uždengti katei pažįstamu kvapu kvepiantį rankšluostį – tai padės jai jaustis saugiau“, – pataria L. Naugžemienė.
Katėms draugiškoje klinikoje svarbu, kad katės atvažiuotų transportinėje dėžėje, o ne šeimininkams ant rankų. Transportinę dėžę irgi svarbu pasirinkti tinkamą, kad joje katė jaustųsi saugi, neturėtų galimybės pabėgti ir susižeisti.
Katėms draugiška klinika
Norint sumažinti kačių patiriamą stresą veterinarinės apžiūros metu, specialistai pataria rinktis specialiai katėms pritaikytas veterinarijos klinikas, o pirmoji tokių Lietuvoje – neseniai organizacijos „International Cat Care“ auksiniu standartu įvertinta sostinėje įsikūrusi „PetCity Domus Pro“ veterinarijos klinika.
Kaip teigia L. Naugžemienė, katėms draugiška klinika nuo įprastų klinikų, visų pirma, skiriasi savo išplanavimu.
„Labai svarbu, kad registratūra būtų atskirta į dvi dalis, jog šunys ir jų šeimininkai vizito lauktų skirtingose pusėse nuo kačių, taip išvengiant tiesioginio kontakto. Be to, registratūroje, kačių pusėje yra įrengta lentyna specialiai kačių transportinėms dėžėms, kad jos būtų pakeltos nuo žemės bei nusuktos nuo klinikos šurmulio, taip apsaugant jas nuo papildomų dirgiklių. Taip pat apžiūros kabinetai yra atskiri katėms ir šunims, kad katės, kiek įmanoma mažiau užuostų kitos rūšies kvapą“, – sako L. Naugžemienė.
Gydytoja priduria, kad katėms draugiškose klinikose yra naudojamos specialios dezinfekcinės priemonės, kad mažiau dirgintų kačių uoslės receptorius, yra užtikrinama, kad kabinete būtų visos reikiamos priemonės apžiūrai ir procedūrai, kad būtų kuo mažiau vaikščiojimo ir pašalinio triukšmo.
„Taip pat specialiai paruošiamas ir su katėmis dirbantis personalas – gydytojai ir asistentai puikiai išmano kačių elgseną, žino, kaip jas pakelti, apžiūrėti, bendrauti. Visa tai klinikoje užtikrina sertifikuotas kačių advokatas (angl. Cat Advocate)“, – priduria L. Naugžemienė.
„Katėms draugiškų klinikų“ programa buvo sukurta siekiant, kad apsilankymai veterinarijos klinikoje būtų kuo labiau komfortiški tiek katei, tiek jos šeimininkui. Specialus klinikos išplanavimas, atskirta boksų erdvė, feromonai ir kačių elgseną išmanantis personalas sukuria kuo geresnę patirtį ir padeda gydymo procesui: „Sumažinus stresą, palengvėja diagnozės nustatymas bei gydymas, taip prisidedant ir prie bendro kačių sveikatos gerinimo“, – sako veterinarijos gydytoja.