Nors šiuo metu siūlomo kokybiško sauso pašaro granulėse yra beveik viskas, ko reikia gyvūnui – mėsa, vitaminai, mineralai ir kiti papildomi ingredientai, svarbūs gerai augintinio savijautai ir sveikatai palaikyti, – jis turi sudaryti 95 proc. raciono. Likę 5 proc. skirti skanėstams ir papildams, kurie taip pat būtini gerai augintinio savijautai, įsitikinusi KIKA farmacijos vadovė ir veterinarijos gydytoja Liubovė Truncė.
Anot jos, ne mažiau svarbu prisiminti ir profilaktinius patikrinimus, kurie padės laiku atpažinti individualius gyvūno poreikius ir problemas. Pranešime žiniasklaidai ekspertė atsako, kas lemia silpstančią augintinių imuninę sistemą ir pataria, kaip ją sustiprinti.
Iššūkiai imunitetui – sezonų kaita bei stresas
Nors besibeldžiantis pavasaris džiugina malonesniais orais, sezonų kaita gyvūnų sveikatai atneša nemažai iššūkių. L. Truncė pastebi, kad pavasarį augintiniams gresia dažnesnis peršalimas bei kitos infekcinės ligos, suprastėja odos ir kailio būklė, o šunims, turintiems povilnę, darosi sunkiau jį keisti. Dėl šių priežasčių, jų imunitetui yra reikalingas didesnis dėmesys.
„Kaip ir žmonėms, taip ir gyvūnams žiemą imunitetas gali nusilpti, todėl reikia jį stiprinti. Esant drėgnam ir šaltam orui, augintiniai gyvena šiltose ir mažai vėdinamose patalpose, o pasivaikščiojant ar bėgiojant lauke, jie įkvepia didesnį kiekį šalto oro – tai gali turėti įtakos peršalimams“, – pasakoja ekspertė ir priduria, kad katės, dėl atsiradusių skersvėjų, gali peršalti ir namuose.
Dar viena priežastis, dėl kurios silpsta keturkojų imunitetas – netinkama mityba ir blogai subalansuotas pašaras, o įtakos taip pat gali turėti tokie aplinkos veiksniai, kaip stresas.
Kaip sustiprinti?
Siekiant sustiprinti gyvūno imunitetą, ekspertė rekomenduoja kuo dažniau vėdinti gyvenamąsias patalpas (nesukeliant skersvėjo) ir kuo aktyviau bei dažniau judėti – tuomet, anot jos, sustiprės ne tik imunitetas, bet ir širdies bei kraujagyslių sistemos funkcijos, sumažės nutukimo rizika.
Visgi, visavertė mityba yra augintinio sveikatos pagrindas ir svarbiausia priemonė imuniteto stiprinimui, todėl L. Truncė siūlo rinktis gerai subalansuotą pašarą su pakankamu kiekiu baltymų, vitaminų, mineralų, antioksidantų. O šalia pašaro – praturtinti augintinių kasdienybę papildais ir skanėstais.
„Kartais žmonės augintiniams parenka žemesnės klasės pašarą, kurio sudėtyje nėra pakankamo kiekio reikalingų medžiagų, užtikrinančių sklandžią gyvūno organizmo veiklą. Tokiu atveju augintiniui yra būtini papildai, – tikina ekspertė ir priduria, kad jie yra naudingi tiek žinduoliams, tiek ropliams, paukščiams ar graužikams. – Negaliu išskirti nei vienos gyvūno rūšies, kuriems reikalingi papildai. Jie tikrai gali būti reikalingi visiems, priklausomai nuo to, kaip gyvūnas gyvena, kaip minta, kokia yra jo aplinka.“
Ji pažymi, kad papildai gyvūnui gali būti reikalingi ir tam tikrais gyvenimo periodais, nepaisant to, kokį jis maistą gauna. Pavyzdžiui, šėrimosi periodu augintinius gelbsti lašišų aliejus, kuriame esančios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys ypač naudingos palaikant puikią odos ir kailio būklę – jos gerina plauko struktūrą, mažina kailio slinkimą, suteikia jam žvilgesio, tankumo bei gali padėti išvengti odos alergijų. Taip pat lašišų aliejus gali padėti stimuliuoti kolageno gamybą, o tai ypač svarbu odos elastingumui palaikyti.
Kaip išsirinkti papildus?
Rinktis papildus, pasak ekspertės, derėtų atsižvelgiant į gyvūno rūšį, amžių bei specialius poreikius, tokius kaip nėštumas, laktacijos periodas, mažylio auginimas, aktyvumas ar sveikatos sutrikimai.
„Jaunų augintinių poreikiai yra didesni, todėl, kad jie auga, bręsta, vystosi jų organizmas. Siekiant pagerinti ir sustiprinti jų augimą, rekomenduojama rinktis papildus su visais mikro ir makro elementais, multi-vitaminais, omega rūgštimis.
Na, o pavyzdžiui senyvo amžiaus augintiniams rekomenduoju rinktis papildus, stiprinančius širdies ir kraujagyslių sistemą, sąnarius, regos organus. Taip pat senyvo amžiaus gyvūnai susiduria su didesne nutukimo rizika, dėl to subalansuota mityba jiems ypatingai svarbi“, – apie tai, kaip išsirinkti tinkamus papildus, pasakoja L. Truncė.
Skirtingos medžiagos – kitokia nauda
Dažniausiai papildai būna kompleksiniai, t. y. sudaryti iš kelių skirtingų medžiagų, todėl svarbu žinoti, kokią konkrečią naudą jos atneš jūsų augintiniui.
Pavyzdžiui, vulkaninės kilmės klinoptilolito (Microzeogen) ir kalcio kreidos sąjunga gali padėti padidėjus skrandžio rūgštingumui, ji taip pat gali būti naudojami ir kaip puiki prevencinė priemonė prieš viduriavimą, pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus, jos dėka gali pagerėti vitaminų ir maistinių medžiagų įsisavinimas organizme. Apsinuodijus maistu – tai yra pirmoji pagalba, kurią kiekvienas šeimininkas turėtų turėti augintinio vaistinėlėje.
Siekiant sustiprinti kaulus, dantis, rekomenduojama įsigyti papildus, kurie yra itin svarbūs formuojantis kremzlėms – magnį, kalcį, fosforą. Riebalų rūgštys gerina plauko struktūrą, mažina kailio slinkimą, suteikia jam žvilgesio, tankumo. Ypač vertingi ir žuvų taukai, o imunitetui stiprinti svarbūs įvairūs vitaminai A, D, C, E, B6, selenas, cinkas, – jie gali padėti užtikrinti, kad augintinio organizmas būtų atsparesnis ligoms.
Papildus galima derinti ir tarpusavyje, o kartu vartojamas Microzeogen gali padėti pagerinti jų įsisavinimą. „Kai augintinis auga, Microzeogen papildą reikėtų naudoti visos augimo stadijos metu iki 9 mėnesių, nes šis junginys gali padėti užtikrinti teisingą kaulų vystymąsi. Tai lygiai taip pat svarbu ir augintiniui senstant bei nėščioms kalytėms, nes nuo jų kaulų tankio priklauso ir būsimų šuniukų sveikata“, – atkreipia dėmesį ekspertė.
Profilaktiniai patikrinimai
Veterinarijos gydytoja L. Truncė primena, kad siekiant pasirūpinti gera augintinio savijauta, svarbu nepamiršti ir reguliarių vizitų pas veterinarą, o imunitetas turi būti stiprinamas ne tik žiemą ar pavasarį – juo rūpintis derėtų ištisus metus.
„Gyvūną patikrinti profilaktiškai rekomenduojama bent 2 kartus į metus, o esant galimybei, – ir dažniau, kreipiantis į savo veterinarijos gydytoją, kuris atliks klinikinę apžiūrą, o jeigu reikės, ir morfologinius bei biocheminius kraujo tyrimus“, – pažymi ji.