„Pradėjusi veisti rusų melsvąsias kates nutariau, kad būsiu lyg fėja, išpildanti svajonę žmogaus, kuris nori savo namuose matyti šios veislės atstovą. Kadangi „rusiukai“ yra melsvo atspalvio kailio, tapau žydrąja fėja“, – taip pasakojimą apie rusų mėlynąsias kates pradeda veislyno „Žydroji fėja“ įkūrėja Eleonora Kasparavičienė. Moteris visada žavėjosi elegantiškomis, grakščiomis ir aristokratiškos išvaizdos katėmis. Prieš devynerius metus Eleonoros namuose apsigyveno pirmoji rusų melsvoji katė.
„Mane sužavėjo jų melsvo kailio ir žalių, smaragdinių akių derinys. Jų charakterio bruožai ir temperamentas tiesiog pakerėjo. Tuo metu veislyne buvo gimusi „A“ kačiukų vada, iš kurios išsirinkau katytę, vardu Aktia. Kai katytė paaugo, veisėja Joana pasiūlė mums dalyvauti parodoje ir sužinoti teisėjų nuomonę apie mano žaliaakę. Išties niekada nė negalvojau imtis veisimo. Žinoma, po parodos, kai Aktia buvo puikiai įvertinta, man atsirado noras ir toliau dalyvauti parodose, bendrauti su kitais veisėjais ir galbūt įsigyti dar ne vieną šios veislės atstovą.“
Kiek vėliau Eleonoros namuose apsigyveno dar viena „rusiukė“ Tessa. Augindama jau dvi šios veislės kates moteris apsisprendė įkurti veislyną ir įsigyti kilmingą patinėlį Fomą iš žinomo Latvijos veislyno. Šios ypatingo žvilgsnio ir išvaizdos katės ilgam pavergė moters širdį ir tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. „Purinos“ komandai gilinantis į šių kačių kilmę netrukus paaiškėja, kad joms palankumą jautė ir kilmingi didikai.
„Anot legendų, anksčiau kiekvienas pasiturintis pirklys augindavo savo namuose šios veislės kačių. Petro I dukra Jelizaveta I, neapsikentusi pelių antplūdžio, įsakė surasti visų kačių veislių atstovus, kurie puikiai gaudo peles. Kadangi rusų mėlynosios (melsvosios) yra puikios medžiotojos, taip jos ir atsirado karališkuose rūmuose. Šios veislės katę dovanų nuo Jelizavetos II jūreiviai parplukdė ir į Europos rūmus Didžiojoje Britanijoje karalienei Elžbietai I. Nepaisant to, kad katės savito tipo, gracingos, elegantiškos, puikios medžiotojos ir gana paplitusios, jos pamažu ėmė nykti. Jeigu veisėjų grupė iš Anglijos nebūtų pratęsusi jų populiacijos, ko gero, ši veislė būtų išnykusi visai. Kadangi šių kačių tėvyne vadinama šiaurinė Rusijos dalis, galima teigti, jog jos prisitaikiusios prie šių šiaurinio klimato sąlygų.“
Rusų mėlynoji – tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori gracingos, elegantiškos ir meilios katės. Šios veislės atstovė pasižymi išskirtiniu charakteriu: yra švelni, santūri, prieraiši, taikaus būdo, lengvai prisitaiko prie buto sąlygų, mėgsta ramybę ir komfortą. Net ir suaugusi katė yra be galo žaisminga, padykusi, šokli, galinti atlikti akrobatinius triukus. Kai žaidžia plunksnomis ant lazdelės, gaudydama pašoka ir atlieka salto. Numestą žaislinę pelytę atneša lyg šuniukas.
„Nieko nuostabaus, jei ji, ramiai gulėjusi, staiga ims dūkti. Jei išsirinks savo šeimininku jus, negalėsite atsidžiaugti jos meilumu ir parodyta ištikimybe. Jei su šios veislės kate bus tinkamai elgiamasi ir ji jausis mylima – paklus jums ir taps tikra drauge. Įskaudinta praras pasitikėjimą ir nusivils jumis amžinai. Rusų melsvosios taip pat yra labai meilios bei jaučiančios šeimininko emocinę būseną, sugebančios puikiai paguosti.
„Purinos“ projekto kūrėjams Eleonora pasakoja, kad ją liūdina mitas, jog rusų mėlynosios katės yra piktos ar agresyvios. Kartais net pasitaiko atvejų, kai kačių parodų lankytojai, eidami pro šalį, piktai mesteli: „Čia tos nestabilios elgsenos katės.“
„Tai netiesa! Žmonėms trūksta informacijos apie leistiną kačiuko įsigijimo amžių, deramą auklėjimą, kuo skiriasi gyvūnas su kilmės dokumentais nuo gyvūno, neturinčio kilmės dokumentų. Labai dažnai pirkėjai įsigyja kačiuką be kilmės dokumentų, nes mano, kad kilmės dokumentas sudaro pusę kačiuko kainos. Dokumentai kainuoja vos dešimt eurų! Visada aiškinu, kad jie moka ne už dokumentą, o už veislės grynumą. Kilmės dokumentuose nurodytos net keturios protėvių kartos, surašyti jų titulai. Save gerbiantis ir norintis išlaikyti gerą veisėjo reputaciją niekuomet neparduos kačiukų be kilmės dokumentų, laikysis veisimo taisyklių.“
Rusų melsvąsias kates gali auginti tiek vieniši žmonės, tiek šeimos, kuriose auga mažamečiai vaikai. Eleonora dažniausiai stengiasi nuo kačiuko įsigijimo atkalbėti tuos žmones, kurie daug keliauja, yra veiklūs, bei jaunas šeimas, kuriose ką tik gimęs kūdikis. Pastaruoju atveju geriausia kačiuką įsigyti dar prieš gimstant kūdikiui, tada tikimybė, kad paaugęs vaikas nebus katei alergiškas, yra didesnė.
„Labai džiugina, kai gaunu nuotraukų, kuriose matyti, kaip mano veislyno katės miega šalia vaikų ir šeima jaučiasi rami dėl jų bendravimo. Viskas priklauso nuo to, koks šeimininkų požiūris į gyvūną, koks bendravimas su gyvūnu ir ar kačiukas taps šeimos nariu, bus tinkamai auklėjamas. Kartais besidominčiam kačiuku pirkėjui tenka ir atsisakyti parduoti, nes suprantu, kad gyvūnas kels problemų dėl besišeriančio kailio ar itin didelio aktyvumo.“
Rusų mėlynųjų kailis minkštas, tankus, plaukai ir poplaukis beveik vienodo ilgio, todėl vadinamas „pliušiniu“. Melsvą atspalvį turi ir daugelis kitų veislių kačių, tačiau vienintelių rusų mėlynųjų kačių plauko galiukai turi sidabro atspalvį. Šioms katėms ypatinga priežiūra nereikalinga. Svarbu šerti kokybišku pašaru, pasirūpinti vitaminais, pašukuoti kailį silikoninėmis masažinėmis šukomis. Šukos su metaliniais dantukais ir furminatoriai šios veislės atstovams netinka, nes iššukuoja poplaukį ir kailis praranda savo tekstūrą bei grožį.
Prieš įsigyjant kačiuką Eleonora pataria įsitikinti, ar šeimos nariai nėra alergiški kačių plaukams ir seilėms, apsvarstyti, ar būsimi šeimininkai turi pakankamai lėšų ne tik kačiukui įsigyti, būtinam išlaikymui, bet ir reikalingiems daiktams, skiepams, nenumatytam gydymui ir pan. Taip pat svarbu apgalvoti, ar aplinkoje yra patikimas draugas, šeimos narys arba kaimynas, kuris galės kačiuku pasirūpinti jums išvykus.
„Labai svarbu pasirinkti tos veislės atstovą, kurio charakteris, temperamentas ir fizinės savybės derės prie jūsų gyvenimo būdo. Vieni kačiukai yra aktyvesni, kiti – ramesni. Rusų mėlynieji labai aktyvūs, judrūs, mėgsta aukštai šokinėti, karstytis ir reikalaus daug dėmesio. Daugelis gyvūnų patenka į globos namus tik todėl, kad jų šeimininkai nė neįsivaizdavo, kiek jiems reikės skirti laiko. Dėl augintinio neretai tenka keisti atostogų, kelionių ar kitus ilgai kurtus planus. Gerai pagalvokite, ar dėl jūsų užimtumo augintinis netaps našta jums ir jūsų šeimai.“
„Purina“ pasirinko papasakoti savo socialinių projektų rubrikoje Eleonoros istoriją tam, kad visuomenei primintų, jog renkantis gyvūną reikia būti labai atsakingiems, pasidomėti patinkančia veisle, ar tikrai ji atitinka būsimų šeimininkų lūkesčius, nes gyvūnu reikės rūpintis ilgą laiką. „Įsigijęs augintinį jūs įsipareigojate juo rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Katinas nėra daiktas, kuriam atsibodus galima tiesiog jo atsisakyti. Gerai pagalvokite prieš įsigydami naują augintinį. Gyvūno laikymas yra viena iš džiaugsmingiausių ir maloniausių gyvenimo patirčių, jei sprendimai atsakingai priimami nuo pat pradžių.“
Užsakymo nr.: PT_73839302