Rytų trumpaplaukių kačių veislyno „Monoceros“ įkūrėja Brigita Guobė yra pirmoji, kuri į Lietuvą atsivežė šių ypatingų egzotiškų ir išskirtinių kačių, dažnai vadinamų tiesiog orientalų katėmis. Moteris ilgą laiką save laikė šunų mylėtoja, bet kai pirmą kartą pamatė Rytų trumpaplaukę katę, suprato, kad jos širdį šios katės pavergė ilgam.
„Aš visada save laikiau šunų žmogumi, su tėčiu auginome dobermanus. Bet vieną dieną internete pamačiau juodą orientalą. Tai buvo tiesiog dobermanas orientalo kailyje. Mane šios katės labai sužavėjo. Greitai nuvažiavau į Ukrainą ir nusipirkau pirmąjį augintinį, kuris šiuo metu gyvena pas mano tėvus, o po mėnesio jau norėjau antrojo.“
Rytų trumpaplaukės katės Brigitai patiko tiek savo išvaizda, tiek charakteriu, bendravimu. Namuose atsiradęs mažas kačiukas netruko susidraugauti su namuose gyvenančiais dideliais šunimis. Šiuo metu Brigitos namuose gyvena keturios šios veislės katės. Kisai – 6 metai. Ji yra parodų žvaigždė, labai mėgsta dėmesį, maivytis, pasirodyti. Siamė ir Pelė – jauniausios namų gyventojos, dar tik pradedančios dalyvauti parodose. O štai įspūdingos išvaizdos anglies juodumo Debesėlis namuose atsirado netikėtai. Brigita manė, kad jis namuose pabus trumpai, kol atsiras kiti šeimininkai, bet moters vyras susižavėjo šio katino charakteriu, tad Debesėlis namuose liko visam laikui.
Kiekviena Brigitos augintinė unikali ir išskirtinė. Rytų trumpaplaukės katės – tai bene vienintelė veislė, pasižyminti gausybe spalvų ir atspalvių. Charizmatiška ir ryški kačių asmenybė yra nulemta genetiškai, iš kartos į kartą.
„Po Antrojo pasaulinio karo Siamo kačių veisėjai, norėdami sutvirtinti veislę, nusprendė įnešti naujo kraujo – rusų mėlynųjų, Europos trumpaplaukių ir Abisinijos kačių. Kačiukai išlaikė vienodą kūno sandarą, tik buvo įvairių spalvų. Šiuos kačiukus jie nusprendė pripažinti kaip naują veislę. 1970 metais kates pavadino orientalais. Iki šiol galima kergti Siamo katę su orientalu ir vadoje gali gimti ir siamai, ir orientalai.“
Brigita pasakoja, kad Rytų trumpaplaukės katės labai prisiriša prie žmonių. Šioms katėms prioritetas yra žmogus, o ne teritorija. Kai pašnekovė keliauja į kitų miestų ar šalių parodas, pastebi, kad katėms nesvarbu, jog pateko į naują vietą, svarbiausia, kad šalia yra ji.
„Rytų trumpaplaukės gali būti dominuojančios katės, visada patikrins hierarchiją. Gyvūnas turi 100 proc. žinoti, kas namuose yra vadas. Tada joms nekils abejonių, kad reikia jūsų klausyti. Žmonės skundžiasi, kad katės keršija pridirbdamos į batus. Jos nekeršija, jos žymisi teritoriją. Vadinasi, gyvūnas mano, kad namuose jis yra svarbiausias hierarchijoje. Keršto motyvas yra mitas, kuriuo tiki žmonės. Taip pat šias kates galima lengvai dresuoti, auklėti. Mano katės moka komandas „negalima“, „fu“, atneša kamuoliuką ir pan. Rytų trumpaplaukės katės nebijo vandens, bet ypač reaguoja į piktą ar pakeltą toną, tad jas drausminti geriau balsu.“
Šios veislės katės yra labai aktyvios, tad žaidimai ir dėmesys joms labai svarbu. „Purinos“ iniciatyva – supažindinti skaitytojus su įvairiomis veislėmis ir paneigti kai kuriuos mitus. Vienas iš jų – aktyvios katės gali niokoti namus. Į tokį teiginį kačių veisėja Brigita turi linksmą ir taiklų atsaką.
„Per 10 metų mano draugai namuose per vakarėlius sugadino daugiau daiktų nei mano katės. Per 12 metų katės sudaužė tik vieną lėkštę ir apdraskė tik vieną baldą. Orientalai – labai aktyvios katės, jos reikalauja dėmesio. Grįžus namo, jos visada pasitinka, bendrauja, nori pažaisti, būti paglostomos. Kai atsisėdi žiūrėti filmo, jos visada šalia atsiguls, nori būti šalia. Vakarais pačios neša žaislus. Jei augini vieną katę, ilgesniam laikui palikta ji liūdėtų. Bet kai jos turi kompaniją, daugiau kačių, viskas gerai.“
Brigita pasakoja, kad smagiausias dalykas, susijęs su šia veisle, – nereikia jokios priežiūros, tik nukirpti nagus. Kadangi jos trumpaplaukės, neturi pokailio, jų šukuoti ar dažnai maudyti nereikia. Tiesa, jos mėgsta „kalbėti“, šnekinamos miauksi, „pasakoja“ savo dienos nuotykius. Nors šios katės labai draugiškos, prieraišios, nuostabios kompanionės, jos nėra itin populiarios Lietuvoje.
„Ši veislė Lietuvoje nėra labai populiari. Vadinasi, tie, kurie veisia, tai daro tikrai atsakingai. Yra daug veislių, sugadintų veisėjų, todėl mes, kaip veisėjai, norime, kad tai būtų daroma atsakingai. Auginti iki 12 savaičių su mama kačiukai turi būti 2 kartus paskiepyti, paženklinti, su kilmę įrodančiais dokumentais. Geriausia, jei mažyliai yra atiduodami 4 mėnesių, tada esame tikri, kad kačiukas tikrai sveikas, jis lengviau prisitaiko prie pokyčių, būna visiškai pasiruošęs persikelti į naujus namus.“
Rytų trumpaplaukių kačių veisėja Brigita pasakoja, kad žmonės klaidingai mano, jog kilmės dokumentai sudaro didžiąją augintinio kainą. Dokumentai, įrodantys gyvūno kilmę, kainuoja vos 10 eurų.
„Šios veislės kačiukai kainuoja nuo 600 iki 2 000 eurų. Kai žmonės sako, kad jiems nereikia kilmės dokumentų, aš sakau, kad neduotų man tų 10 eurų, o jie nustemba. Žmonės moka ne už dokumentus – tai yra kaina už mano darbą, žinias, sugebėjimą parinkti tinkamus tėvus, auginti tuos kačiukus. Juk kačiukai neauga ant laikraščių – jie gauna kokybišką kraiką, ėda geriausią maistą. Aš skiriu daug laiko, kad katės būtų socialiai aktyvios. Vieną kačiuką paskiepyti, pažymėti ir sutvarkyti dokumentus kainuoja 100 eurų. Be to, aš kačiukus, kurie yra perkami namams, sterilizuoju – toks mano požiūris siekiant veisti gyvūnus atsakingai.“
Žmonės dažnai Rytų trumpaplaukes kates maišo su peterbaldų kačių veisle. „Purinos“ socialinio projekto komandai Brigita pasakoja, kad svarbu suvokti, jog tai labai skirtingos veislės, nors iš pirmo žvilgsnio gana panašios.
„Norint auginti orientalus reikėtų atsižvelgti ir į finansinius išteklius, nes tiek veterinaro paslaugos, ėdalas, vitaminai ir kiti reikalingi dalykai tikrai nėra pigūs. Šios katės tinka visiems – ir vienišiems žmonėms, ir šeimoms, auginančioms vaikus. Tik visada rekomenduoju pirkti dvi kates – orientalams reikia draugijos. Auginti dvi kates nėra sunku, tas pat kaip ir vieną. Šios katės puikiai sutaria su mažais vaikais. Viena šeima, auginanti Rytų trumpaplaukę katę, pasakojo, kad ji kaip auklė – visada būna šalia vaiko ir, jei šis sujuda ar išleidžia kokį garsą, ji atbėga prie šeimininkės ir pradeda kniaukti. Jeigu šeimininkas tinkamai augina katę, ji niekada nenuskriaus vado palikuonio.“
Moteris visada padeda ir pataria jos veistus kačiukus auginantiems žmonėms. Dažnai jie skambina norėdami pasikonsultuoti dėl katės elgesio ar galimų sveikatos problemų. Brigita savo telefone saugo visų augintojų kontaktus ir žino, kuris kačiukas pas juos auga, tad kiekvieną mažylį ji puikiai prisimena.
„Žmonės, prieš pirkdami katę, turėtų rimtai pagalvoti, iš ko perka. Nereikia remti tų, kurie veisia tik dėl pinigų, kuriems nerūpi gyvūno ateitis. Geriau pataupyti, susitarti su veisėju, įsigyti augintinį išsimokėtinai – tai yra įmanoma. Man labai svarbu, kur gyvens gyvūnas, ne pinigai atlieka pagrindinį vaidmenį. Esu atsisakiusi parduoti kačiuką supratusi, kad jiems katė bus daiktas, reikalingas priderinti prie interjero. Būti atsakingu veisėju reiškia, kad jis aiškiai suvokia, jog jo tikslas ir atsakomybė – užtikrinti, kad būsimi kačiukai bus sveiki, puikaus charakterio ir draugiški žmonėms, bei parinkti atsakingus šeimininkus, kurie suvokia, kad perka ne daiktą o šeimos narį, kuris gyvens jų namuose daugiau negu 10 metų. Didžiausia baimė, kad tavo augintas ir puoselėtas kačiukas gali atsidurti gatvėje ar prieglaudoje.“
Užsakymo nr.: PT_73992400