Žiemą traumų tikimybė didesnė
Žinoma, viena, kai šuo visą laiką juda ir bėgioja – tada jis nesušals. „Visai kas kita, jei mažiukas čihuahua šokinėja nuo vienos kojytės ant kitos, kol jo šeimininkė su bičiule šnekasi, o lauke šaltukas spaudžia“, – sako veterinarijos klinikų „Siaurio Šnauceris“ įkūrėjas, gydytojas Vytautas Siaurys.
Taip drastiškai atšalus orui nevalia pamiršti, kad šuns vedžiojimas turi keistis – juk namuose mes net ir žiemą, būna, vaikštome trumpomis rankovėmis, bet susiruošę į lauką juk šiltai apsirengiame. O šuo iš 20 laipsnių šilumos staiga pakliūna į 10 laipsnių šaltį.
Jis pasakoja, jog dažnai žmonės, manydami, kad daro gerą darbą, paspaudus itin dideliam šaltukui, voljere ar būdoje gyvenantį šunį kuriam laikui perkelia į šiltesnę patalpą. To daryti taip pat jokiu būdu negalima – jei gyvūnas gyvena lauke, ten jis ir turi likti, geriau jau pasistengti apšiltinti būdą, šiaudų paberti, kad ant plikos žemės negulėtų, bet vestis namo, kad ir laikinai, tikrai nerekomenduojama. Šuns organizmui tokia temperatūrų kaita sukels didžiulį stresą, ir ligos tikrai dažniau prisikabins. Geriau, pasak veterinaro, šaltesniu periodu koreguoti lauke gyvenančio šuns mitybą – duoti daugiau ėsti, tada augintinis ir nešals.
Rengti šunį, ar ne?
V. Siaurys taip pat pastebi, kad neretai namie mažesnių veislių šunims guolis padedamas šalia radiatoriaus, o tai – dar viena klaida. Šiltai prie radiatoriaus pagulėjęs šuniukas atėjus laikui išeis pasivaikščioti, o lauke – žiema, sniego iki pilvo, nors nugara ką tik šilo.
Taip pat žiemą dažnai kyla klausimas, o kaip su šuns maudymu? Geriau tai daryti ryte ar vakare?
„Tik ryte ir geriausia savaitgalį, – atsako veterinarijos gydytojas. – Ryte išmaudžius būtina kuo daugiau su šunimi užsiimti, pažaisti, kai jis judės, kraujotaka bus aktyvi, kailis džius. Jei išmaudysite, kaip dažnai tenka girdėti, vakare ir paliksite nakčiai šunį išdžiūti, ryte jis bus drėgnas, o ir kaip jam išdžiūti, jei jis visą laiką gulėjo?“
Specialistas pataria visur ir visada vadovautis šeimininkiška logika ir nepulti prie kraštutinumų – dalis žmonių per šalčius mažų veislių šunų į lauką neveda visai, nes bijo, kad šie susirgs, o tai taip pat didžiulė klaida. Dėl tokio sprendimo sutrikdomas šuns tuštinimosi režimas, įgyti refleksai, nes gyvūnas priverstas gamtinius reikalus atlikti namuose, o tai itin negera praktika. Geriau tegu jis išbėga dviems minutėms ir greitai atlieka visus reikalus spaudžiant šaltukui, nei tuštinasi namuose.
Taip pat labai svarbu stebėti savo augintinį ir jei jis pradėjo trepsėti ar kandžioti savo kojas, patikrinkite – dažnai tarpupirščiuose susikaupia sniego gabaliukai ir šuniui sunku eiti, jam skauda, o ir atsiranda tikimybė pažeisti odą – būtinai sniegą pašalinkite.
Nagų bei pėdų traumos ir jų žala
„Neretai šeimininkai leidžia augintiniams išsilaižyti žaizdas, nes juk sakoma, kad šuns seilėse gausu dezinfekcinių medžiagų. Gal ir taip, bet aš gana skeptiškai žiūriu į tokį „gydymosi“ būdą dėl kelių priežasčių. Pirma, šunys dažnai serga dantenų uždegimu, tad kalbėti apie liežuvio higieną turbūt neverta. Kita vertus, žaizda turi užsitraukti ir gražiai sugyti, šuo to nesupranta ir nuolat ją laižo, nuimdamas tą ploną sluoksnelį, kuris užsitraukė ant žaizdos, tad ir gijimas tampa komplikuotas. Panašiai yra ir su nago įtrūkimais, kurie dažniausiai pasitaiko būtent žiemą – nagas įskyla, ir tada būtina chirurgiškai pašalinti atskilusią dalį, neleisti pakliūti į žaizdą mikrobams. Šeimininkai rečiau atkreipia į tokias bėdas dėmesį, kol galiausiai dėl negydomo šuns nago ištinsta audiniai, ir pažeidžiamas sąnarys. Tada jau tenka šalinti“, – pasakoja Vytautas Siaurys.
Pasak jo, tokių nenumatytų išlaidų ir šuniui nemalonaus gydymo galima išvengti – tereikia reguliariai karpyti nagus. Tikimybė, kad skils tvarkingas, gražiai nukirptas nagas – labai nedidelė.
Taigi, galima kartu su augintiniu mėgautis žiema bei išvengti traumų, tačiau reikia vadovautis sveiku protu, logika, o kilusius klausimus aptarti su specialistu.