Ši kartą „Purinos“ projekto komanda kalbina daugeliui kinologų, šunų dresūros specialistų bei šunų augintojų žinomą Aną Menčiūnienę. Ji – Lietuvos kinologų draugijos šunų elgsenos specialistų sąjungos narė, trenerė ekspertė, kurios dabar pagrindinė veikla yra keturkojų auklėjimas. Būtent žodis „auklėjimas“ geriausiai atspindi moters požiūrį į šunis bei į kuriamą santykį su jais. Anos pažintis su šunimis prasidėjo neįprastai, o kad šis įvykis taip nulems tolesnį moters gyvenimą, buvo netikėtinas.
„Pirmasis šuo mano gyvenime atsirado, kai man buvo penkeri. Tiesa, jis nebuvo mano šeimos – tai tiesiog buvo šalia gyvenantis šuo, kuris nutrūko nuo grandinės ir pribėgo prie manęs. Aš, tada dar visiškai mažas vaikas, išsigandau ir trinktelėjau jam su vaikišku vežimėliu. Šuo, savaime suprantama, puolė, bet mane išgelbėjo kaimynas. Vis dėlto įkandimų neišvengėme – randų iki šiol turiu. Jokios traumos šis incidentas nepaliko, baimė šunims neatsirado. Visą gyvenimą prašiau tėvų šuns, bet šią svajonę įgyvendino, kai man buvo penkiolika metų. Tai buvo eilinis mišrūnas, nupirktas Kalvarijų turguje.“
Po metų Anos gyvenime atsirado dar vienas augintinis – Rytų Europos aviganis. Jį buvo nusipirkę kaimynai, bet šeima, susilaukusi vaiko, pradėjo jį laikyti daugiabučio balkone. Ana sumanė paprašyti kaimynų, kad šie savo šunį parduotų. Susitarti nebuvo sunku, jie noriai atidavė mergaitei savo augintinį. Šis aviganis paskatino paauglę pradėti domėtis šunų auklėjimu, tačiau informacijos apie dresūrą tuo metu buvo gana nedaug, tad daugelį dalykų Anai teko mokytis savarankiškai.
„Netekusi augintinio, po ilgos pertraukos įsigijau Berno zenenhundą, o po metų jau turėjau du tokius šunis. Su jais įsitraukiau į profesionalią veiklą: pradėjau dalyvauti parodose, rimtose varžybose. Šunys mane iš esmės pastūmėjo keisti gyvenimą – iš pradžių dirbau visai kitoje srityje. Turėdavau dažnai vykti į komandiruotes, bet man visada būdavo gaila juos palikti namuose. Suvokiau, kad turiu keisti gyvenimo būdą, nes noriu su gyvūnais praleisti kiek įmanoma daugiau laiko.“
Glaudus Anos ir Berno zenenhundo Alvaro ryšys puikiai iliustruoja vieną pagrindinių „Purinos“ vertybių – santykis su gyvūnu turi būti tvirtas ir artimas. Tačiau kaip tokį reikia sukurti? Savo šunų mokyklą įkūrusi, daugelį seminarų suorganizavusi ir dar daugiau varžybų dalyvavusi šunų specialistė šiuo klausimu yra konkreti.
„Pirmiausia, ryšį su šunimi reikia kurti. Jeigu žmogus skiria dėmesio, gaus ir atsaką. Visada savo klientams sakau, kad reikia šuniui suteikti gėrio, pozityvo, tada jis prisiriš. Būna žmonių, kurie ateina ir sako: „Su šunimi kažkas blogai“. O aš turiu neva pakeisti. Tada atrodo, kad čia tas pat, kai atiduodi automobilį taisyti, pakeiti variklį ir veikia... Su šunimi santykiai kuriasi nuo pat mažens. Jei šeimininkas su šunimi gyvena bute, o į lauką išveda tik aplink namą apeiti, namuose šuo leidžia laiką vienas, toks elgesys gali sukelti įvairių problemų. Šuo turi daug judėti, kurti socialinius ryšius, lygiai taip, kaip ir žmogus. Kuo geresnis ryšys su šeimininku, tuo lengviau po to suvaldyti šunį. Svarbiausia leisti laiką su augintiniu kokybiškai.“
Anai labai patinka kelionės, bet ir išvykusi ji sugeba atrasti būdų, kaip išlikti kuo arčiau šunų, keliauti kartu su jais. Štai greitu metu Ana lankysis Briuselyje, kuriame vyks pasaulinis šunų paklusnumo (obiedence) čempionatas. Tai, anot Anos, yra sportas, kai reikia daug pasiruošimo ir būtent dėl to jis taip domina pačią pašnekovę, ateityje ketinančią tuo užsiimti intensyviau.
„Tokiame sporte vyrauja tam tikros veislės: belgų aviganiai ir borderkoliai. Tačiau tai nereiškia, kad kiti šunys tuo negali užsiimti. Žinoma, svarbiausia yra įsitikinti, ar tokia veikla šuniui patinka, o tada jau daugelis dalykų priklauso nuo vedlio sugebėjimų šunį paruošti šiam sportui.“
Ana įsitikinusi, kad šuo yra šeimos narys, kurį reikia mylėti. Jis turi būti socializuotas, paklusnus, išauklėtas. Moteris, dalyvaudama įvairiose varžybose, dažnai pastebi šunis, kurie viską daro kaip ir teisingai, bet vaikšto be emocijų snukutyje. Jei šeimininkas šunį verčia kažką daryti, jis patiria stresą, o tai daro įtaką jo sveikatai – gali dažniau sirgti, trumpiau gyventi. Tokiais atvejais žmogus turėtų labiau rūpintis augintinio sveikata, bendru paklusnumu, o ne pasiekimais varžybose.
Šis Anos požiūris puikiai atspindi kompanijos „Purina“ filosofiją – kiekvienas šuo yra ypatingas, turintis asmenybę ir yra lygiateisis šeimos narys, tad tiek šeimininkas, tiek augintinis turi jaustis gerai, darydami tai, ką mėgsta abu. Pagrindinė Anos taisyklė – nekelti šuniui skausmui, streso, diskomforto, o stengtis prieiti prie jo per psichologinę prizmę, leisti jam mąstyti pačiam, priimti sprendimus. Kinologė netrukus pasidalina smagia idėja – augintinis gali tapti net šokių partneriu.
„Pirmą kartą šokdama su augintiniu Alvaru debiutavau renginyje „Šuns diena“ pernai. Šiemet tokiam pasirodymui paruošiau savo asistentę, kuri šoka su mišrūnu. Jie jau spėjo pasirodyti ir tarptautinėse parodose. Vis dėlto kol kas Lietuvoje tokio sporto dar nėra, jis tik po truputį žengia pirmuosius žingsnius. Bet tai yra labai įdomus užsiėmimas, reikalaujantis gero augintinio paklusnumo, labai stipraus ryšio su šunimi, jo kontakto su žmogumi. Šuo gali išmokti įvairiausių dalykų, bet svarbiausia, kad jam tai būtų malonu. Tokio pasirodymo esmė – paklusnumo elementai (ėjimas atbulomis, gyvatėle, šuoliukai ir pan.) sudedami į bendrą visumą, parenkamas muzikinis kūrinys, pagal kurį sudėliota, kokį triuką ir kada turi atlikti. Iš tiesų bendras vaizdas, reginys yra labai smagus.“
Veikliai moteriai tikrai nestinga planų. Šių metų pabaigoje Anos šeimą papildys dar vienas augintinis – borderkolių veislės šuniukas. Su juo moteris norėtų užkariauti dresūros pasaulį.
„Su šunimis dirbu jau daugiau nei dvidešimt metų, o šunų mokyklą įkūriau prieš dvejus metus. Net vaikystėje apie tokį darbą svajojau. Norėčiau, kad mano veikla plėstųsi, kad tai būtų ne tik dresūros mokykla, bet ir reabilitacijos centras, kur gyvūnai galėtų būti ne tik auklėjami, bet ir gydomi. Aš save taip pat matau ir kaip sportininkę, norėtųsi sukurti visą komandą, kurios nariai sportuotų su šunimis.“
Užsakymo nr.: PT_74317132