Prezidento Recepo Tayyipo Erdogano valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) parengtas įstatymas sukėlė audringą pasipiktinimą Turkijoje, kur, daugelio nuomone, dėl to bus užmigdyta daug šunų.
Turkijoje gyvena apie 4 mln. benamių šunų. Įstatymo būtinybę pabrėžę šalininkai nurodė susirūpinimą dėl užpuolimų, nelaimingų atsitikimų keliuose ir platinamos pasiutligės. Įstatymas buvo priimtas 275 nariams balsavus už ir 224 – prieš.
Gyvūnų teisių gynėjai paragino užuot sustiprinti kastracijos kampanijas, o opozicinė Respublikonų liaudies partija (CHP) pareiškė, kad apskųs teisės aktą Konstituciniam teismui.
„Įstatymo projektas akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai ir negina teisės į gyvybę“, – po jo priėmimo sakė CHP lyderis Ozguras Ozelis ir pridūrė, kad savivaldybės turi ribotus išteklius ir nėra pajėgios susidoroti su užduotimi.
„Mes padarysime daugiau, nei iš mūsų reikalaujama, statydami daugiau prieglaudų, skiepydami, kastruodami ir atiduodami globai, tačiau su savivaldybių turimais resursais neįmanoma įstatymo įgyvendinti pilna apimtimi“, – pridūrė jis.
Įstatymo projekte teigiama, kad šiuo metu šalyje yra 322 gyvūnų prieglaudos, kuriose gali būti laikoma 105 tūkst. šunų, o tai yra gerokai mažiau, nei reikėtų tokiam skaičiui benamių šunų surinkti. Be to, pagal naująsias taisykles visi agresyviai besielgiantys arba nepagydomomis ligomis sergantys šunys bus užmigdomi.
Taip pat naujuoju įstatymu reikalaujama, kad visos savivaldybės gyvūnų reabilitacijos paslaugoms ir prieglaudų statybai ar atnaujinimui skirtų ne mažiau kaip 0,3 proc. savo metinio biudžeto, tačiau tam bus skirta laiko tik iki 2028-ųjų.
Per pastarąsias kelias savaites tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuodami prieš įstatymą, neretai grumdamiesi su policija ir nešdamiesi plakatus su šūkiais: „Jūs negalite jų žudyti“ ir „Atšaukite įstatymą“.
Turkijos miestų ir miestelių gyventojai dažnai rūpinasi gatvės gyvūnais, įrengia jiems laikinas prieglaudas, tiekia maistą ir vandenį. Viena apklausa parodė, kad mažiau nei 3 proc. žmonių pritaria, kad jie būtų užmigdomi, o beveik 80 proc. pasisakė už tai, kad šunys būtų atiduodami į prieglaudas.