Tyrimai rodo, kad fejerverkų keliami garsai kelia stresą daugiau nei pusei šunų ir kačių: jie turi apie tris kartus geresnę klausą, negu žmonės, gali girdėti ir aukšto dažnio garsus. Dėl to Naujųjų metų išvakarės tampa tikru iššūkiu keturkojų savininkams, bandantiems nuraminti savo augintinius. Pasak šunų elgsenos specialistės Dianos Makarovaitės, gyvūnus šiai šventei reikėtų paruošti iš anksto, o jos metu bandyti sumažinti keturkojų patiriamą stresą papildomomis priemonėmis.

Dėl fejerverkų sukelto streso augintiniams gali atsirasti tokie simptomai, kaip tuštinimasis ar šlapinimasis nederamose vietose, vangumas, suintensyvėjęs kvėpavimas, apetito praradimas. Pasak D. Makarovaitės, šiuo laikotarpiu taip pat padidėja rizika, kad išsigandęs augintinis netikėtai pabėgs.

Diana Makarovaitė

„Tikslios statistikos nėra, bet prieglaudų darbuotojai yra pastebėję, kad po Naujųjų metų nakties pasiklydusių šunų skaičius išauga apie 20 proc. Taip pat padaugėja ir skambučių iš žmonių, ieškančių savo pabėgusių augintinių“, – pasakojo specialistė.

Siekiant to išvengti, D. Makarovaitė rekomenduoja artėjant šventėms ir keletą savaičių po jų nevedžioti šunų be pavadėlių, kadangi fejerverkų šaudymas dažniausiai prasideda likus dviem savaitėms iki pačios Naujųjų metų šventės ir tęsiasi dar kurį laiką po jos.

Kaip iš anksto paruošti augintinį Naujųjų metų šventei?

Ekspertės teigimu, dėl padidėjusios augintinio pabėgimo galimybės labai svarbu pasirūpinti, kad pasiklydusio gyvūno savininką būtų galima rasti kuo greičiau. Tą padaryti galima paženklinus augintinį mikroschema ir savininko duomenis užregistravus valstybiniame Gyvūnų augintinių registre (GAR).

„Jei augintinis yra paženklintas mikroschema ir užregistruotas, jam pabėgus ir atsidūrus prieglaudoje ar veterinarijos kabinete, specialistai galės greitai nustatyti jo savininką ir gyvūną saugiai grąžinti namo. Su gyvūnų augintinių savininku bus susisiekta, naudojantis kontaktine informacija, kurią jis nurodė, registruodamas augintinį“, – aiškino specialistė.

Katė

Privalomas augintinių ženklinimas ir registravimas įsigaliojo šių metų pavasarį. Savininkai, kurie dar nespėjo paženklinti ir užregistruoti savo augintinių, tai gali padaryti apsilankę „Paženklink mane” interneto svetainėje, radę arčiausiai jų esantį šios paslaugos teikėją.

Kaip pasakojo D. Makarovaitė, pasirūpinus, kad augintinis būtų paženklintas ir užregistruotas, reikėtų po truputį pratinti jį prie įvairių garsų. Būtent jie gyvūnams šiuo laikotarpiu kelia didžiausią stresą, nes signalizuoja apie pavojų.

„Vaizdo įrašų platformoje „YouTube“ augintinių savininkai gali rasti daug įrašų, kuriuose leidžiami fejerverkai. Galima pradėti pratinti gyvūną leidžiant šiuos garsus namuose, pradedant nuo didesnio atstumo ir tylesnio garso“, – pasakojo ekspertė. – Tiesa, jie tikrai neprilygsta tikriems fejerverkams nei savo garso intensyvumu, nei vibracijomis, tačiau gali padėti.“

Jei augintinių savininkai žino, kad jų gyvūnas turi itin didelę fejerverkų baimę, specialistė rekomenduoja iš anksto apsilankyti pas veterinarijos gydytoją ir pasikonsultuoti dėl galimybės gyvūnui duoti nervinę sistemą raminančių preparatų.

Naujųjų metų išvakarės: ką daryti, o ko vengti?

D. Makarovaitė pabrėžė, kad nerekomenduojama vestis augintinio kartu žiūrėti fejerverkų ir pataria vakarą su gyvūnu praleisti kuo atokiau nuo jų, kadangi išsigandęs keturkojis gali išsinerti iš pavadėlio ir pabėgti.

Ekspertės teigimu, namuose augintiniui reikia sukurti jaukią ir saugią atmosferą: užtraukti užuolaidas, įjungti šviesas. Taip pat galima paleisti raminančius garsus, pavyzdžiui, klasikinę muziką, pasitelkti raminančius eterinius aliejus, tokius kaip levandų, atlasinio kedro, frankincenso.

„Taip pat galima augintiniui paruošti lavinančių žaidimų, kurie nukreips jo dėmesį: įvairių uostymo žaidimų galima rasti internete. Uostymas ne tik ramina gyvūnus, bet ir labai stimuliuoja jų smegenis, todėl nukreipia mintis nuo pašalinių dirgiklių. Saujos maisto ant žemės ir uostymo kilimėliai yra geriausi augintinių draugai naujametinei nakčiai“, – aiškino ekspertė.

Specialistė taip pat pabrėžia, kad stebint stresą patiriantį augintinį reikia išlikti ramiems: nesekioti gyvūno akimis, o jei šis bando pasislėpti – leisti jam susirasti saugią zoną namuose. Po Naujųjų metų šventės išėjus su augintiniu pasivaikščioti D. Makarovaitė įspėja neleisti jiems uostyti ar kramtyti lauke aptiktų fejerverkų pakuočių ar liekanų, kad neįvyktų nelaimė.

Pasak specialistės, stresą patiriantis augintinis gali tapti išsiblaškęs, vangus, atsisakyti ėsti ar lakti vandenį, nereaguoti į savininką. Šie požymiai turėtų išnykti pasibaigus fejerverkams ir augintiniui nurimus.Jei augintinis toliau išlieka vangus, o streso metu atsiradę požymiai nedingsta ir tęsiasi iki kitos dienos, vertėtų apsilankyti pas veterinarijos gydytoją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)