Prieš kelionę – dresūra
KIKA veterinarijos gydytoja Ieva Plungytė sako, kad niekada automobiliu nekeliavę arba retai keliaujantys gyvūnai gali pradėti justi nerimą vos atsivėrus transporto priemonės durelėms. Apie tai ji kalba pranešime spaudai.
„Prieš pirmąsias keliones reikėtų skirti laiko dresūrai, kuri padės šunims automobilyje jaustis saugiau ir savo noru įlipti į jiems paruoštą vietą. Sėkmingam rezultatui pasiekti geriausia naudoti funkcinius skanėstus, kurie sužadina augintinio protinę veiklą ir kartu kuria teigiamą asociaciją su išvyka“, – pataria veterinarė.
Anot specialistės, geriausia darbą su šunimi pradėti nuo įlipimo į automobilį su pavadėliu, o kai augintiniui paskatinimo nebereikės – pavadėlio galima atsisakyti ir dresūrą tęsti be jo.
„Svarbiausia neskubėti ir leisti gyvūnui priprasti prie pasikeitusios aplinkos iš lėto. Kai matysite, kad gyvūnas automobilyje jaučiasi saugiai, uždarykite duris ir stebėkite jo reakciją. Jei vos durelėms užsivėrus pastebite nerimo signalus – augintinis bando ištrūkti pro atidarytus langus, intensyviai drasko dureles ar nepaliaujamai loja – dureles atidarykite ir leiskite jam apsiprasti. Kai šuo apsipras, pabandykite išvykti į trumpą kelionę“, – siūlo I. Plungytė ir priduria, kad itin didelį nerimą jaučiantiems gyvūnams apsiprasti taip pat gali padėti raminantys eteriniai aliejai.
Saugumas ir komfortas kelionės metu
Ne ką mažiau svarbu pasirūpinti ir specialiomis – saugią bei patogią kelionę užtikrinančiomis priemonėmis, kurių būtinumą numato ir šalyje galiojantys įstatymai. Veterinarės teigimu, išvykoms vertėtų įsigyti specialiai keturkojams skirtus saugos diržus, transportavimo dėžę ar pernešimo krepšį.
„Besiruošiantiems į ilgesnę kelionę siūlyčiau įsigyti plastikines arba metalines transportavimo dėžes. Tai leis būti tikriems, kad judant transporto priemonei gyvūnas išliks toje pačioje vietoje – nesusižeisdamas pats ir netrukdydamas vairuotojui ar keleiviams, o vos atsidarius durelėms – nepabėgs. Ši priemonė augintiniams suteikia ne tik saugumą, bet ir šiek tiek savos erdvės atsipalaidavimui. Tiesa, jei keturkojis nėra pratęs būti tokioje erdvėje – pirmiausia reikėtų leisti jam su transportavimo dėže susipažinti namuose. Tuo tarpu itin gerai išdresuotiems keturkojams pakaks saugos diržo arba paprasto medžiaginio pernešimo krepšio“, – įsitikinusi specialistė.
Norint užtikrinti augintinio patogumą, į krepšį arba transportavimo dėžę galima įkloti specialiai jiems skirtą pledą, o neplanuotiems atvejams patariama su savimi į kelionę pasiimti vienkartinių ar daugkartinių palų.
Perspėja dėl temperatūros pokyčių
Atkreiptinas dėmesys, kad vasaros sezono metu automobiliuose stipriai pakyla oro temperatūra, todėl labai svarbu, jog augintinis mašinoje neperkaistų. Norint to išvengti, patariama užtikrinti, kad šuo turėtų pakankamai vandens – tam galima naudoti ir specialią augintinių gertuvę su išlankstomu dubenėliu arba vandens dubenėlį, tvirtinamą prie transportavimo dėžės ar narvo. Dar didesnį vėsinimą suteiksite gyvūnui prie transportavimo dėžes ar pernešimo krepšio pritvirtinę šalto oro ventiliatorių.
„Alternatyva ventiliatoriui gali būti vėsinantys guoliai ar šaldančios liemenės, kurios reguliuos kūno temperatūrą. Jei kelionė yra labai ilga, dažniau sustokite, kad gyvūnas galėtų išlipęs palakstyti ar atsivėsinti gryname ore. Pastebėjus tokius simptomus kaip padažnėjęs kvėpavimas, padidėjęs seilėtekis, intensyviai paraudusios dantenos, silpnumas ar pasyvumas – pirmiausia reikėtų šunį švelniai aplieti vėsiu vandeniu ir leisti atvėsti pavėsyje. Jeigu gyvūno būklė tampa kritinė, reikėtų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją“, – sako KIKA veterinarė I. Plungytė.
Taip pat, anot specialistės, labai svarbu vykstant į kelionę nekeisti šuns pašaro ir pasirūpinti augintiniui įprastu maistu bei – nešerti jo įvairiais užkandžiais. Staigus mitybos pokytis ar persivalgymas gali sukelti virškinamojo trakto sutrikimus bei dar labiau apsunkinti keturkojo būklę.