Kuo daugiau žaidėjų kosmose, tuo greičiau judama į priekį

„Mokslas leidžia operatyviau priimti sprendimus, greičiau patvirtina prielaidas, kurios atneša kitą naujų technologijų etapą ir pažangą. Kai dirbtinis intelektas ateina iki operacijų lygio, tai jau nėra tik mokslinis konceptas. Kosmoso technologijos kasdien padeda mums, būnantiems Žemėje, tai nėra tik apie tai, kas vyksta kosmose. Pajėgumai kosmoso erdvėje didėja, o tai keičia mūsų gyvenimus, padeda reaguoti į įvykius čia ir dabar, numatyti reikalingus sprendimus“, – sakė K. Banga.

Pranešėjas pastebėjo, kad kosmoso turizmas šiandien atrodo labai patraukliai ir daug žmonių apie tai kalba, bet tai yra ateitis. Kita vertus, kai kurie dalykai turėtų būti paruošti arba galėtų būti išbandyti daug anksčiau čia, Žemėje. Įdomu tai, kad daugelis kosmoso turizmo prototipų iš tikrųjų gali būti atliekami po vandeniu, nes tam tikra aplinka yra panaši: mažai deguonies, ribotas išėjimas į erdvę.

„Laikui bėgant operacijų kosmose vis daugėja ir ką daro E. Muskas, tai demokratizuoja transportą. Anksčiau kelionės į kosmosą buvo išties kitokios, nes reikėjo investuoti didžiules sumas, kad pastatyti raketą, kad paleisti ją į orbitą. Dabar viskas eina link to, kad raketas galima panaudoti kelis kartus, taip sutaupant daug lėšų. Dar toliau ateityje numatoma visa eilė mokslinių tyrimų, kurie bus atlikti kosmose. Tai yra ir biofarmaciniai tyrimai, kas leidžia sukurti naujus vaistus ir preparatus“, – kalbėjo K. Banga.

Pranešėjas ne kartą pabrėžė, kad kosminių inovacijų varžybos tarp šalių išties labai pasikeitė, nes į kosmosą įžengė privačios kompanijos. O kuo daugiau žaidėjų, tuo labiau aplinka tampa konkurencingesnė, tuo greičiau judama į priekį – kaštai mažėja, efektyvumas didėja, o tai jau radikaliai keičia kosmoso sritį. „Accenture Baltics“ taip pat tame labai aktyviai dalyvauja, atlieka daug mokslinių tyrimų ir atranda daug naujovių skirtingose technologijų srityse.

Palydovinės nuotraukos suteikia milžinišką pagalbą

Viena iš didžiausią pritaikomumą turinčių kosmoso technologijos sričių, pasak K. Bangos, yra palydovinės nuotraukos. Kosmoso erdvėje esantys palydovai gali fiksuoti itin tikslius vaizdus ir atskleisti svarbiausius duomenis apie mūsų planetos būklę, stebėti konkrečius įvykius, juos analizuoti.

Geoinformaciniai duomenys gaunami iš palydovų duomenų gali būti pritaikomi skirtingiems tikslams pasiekti: nuo gamyklų statymo, gaisrų ar jūrų stebėjimo iki gamtinių katastrofų žemėlapių sudarymo ar infrastruktūros planavimo. Planetos stebėjimo duomenys papildo kitus svarbius duomenų šaltinius, socialinius ar demografinius rodiklius, todėl galime priimti racionalesnius ir efektyvesnius sprendimus planuojant veiklą ant Žemės.

Kristaps Banga

„Kompanijos dabar gali kooperuotis ir dirbti naudodamos savo tiek žmogiškus, tie finansinius resursus, pritaikyti šių laikų kosmines technologijas realiai mūsų gyvenimuose. Vienas iš pavyzdžių: iš kosmoso galima daryti didelio kiekio žmonių susibūrimų nuotraukas realiame laike, atlikti monitoringą, analizuoti situacijas. Technologijos leidžia priartinti vaizdą iš kosmoso palydovo iki 5 metrų raiškos. Nėra klausimo kas ir kaip, o yra klausimas, kada bus daroma dar geriau.

Dar vienas pavyzdys: galima sekti, analizuoti jūrose plaukiojančių laivus, jų kryptis. Naudojant kosmines technologijas galima fotografuoti žemės paviršių gynybos tikslams, atlikti detalų teritorijos monitoringą. Pajungus programavimo algoritmus technologijos parodo, kur yra problemos, kurias reikia spręsti čia ir dabar. Nebereikia fiziškai vykti į vietą, viską galima matyti per palydovus, esančius kosmose. Pavyzdžiui, technologijos leidžia stebėti „Rail Baltica“, čia pat daryti monitoringą, taip pat elektros tiekimo grandinių statymą ir priežiūrą“, – kalbėjo K. Banga.

Dar vienas pavyzdys, pasak pranešėjo, tai yra kombinuojant nuotraukas iš kosmoso su konkrečiais matematiniais algoritmais galima atlikti 3D žemės paviršiaus imitacinį modelį. Galima žiūrėti Vilniaus masteliu, ar stebėti kokios nors gamyklos statymą. Galima duomenis naudoti miesto infrastruktūros planavimui, miesto urbanizacijos tvarumui, valdyti transporto srautus.

„Šnekant apie tvarumą, labai svarbios kosmoso technologijos, kylant gaisrams miškuose: galima matyti, kiek ploto išdegę, kur gaisras plinta, kur dėti pajėgas, kad kuo mažiau nukentėtų miškas, apylinkės, pastatai, žmonės. Tas pats ir su taifūnais ir kitais gamtos reiškiniais, kuriuos kosmoso pagalba galima ne tik stebėti, bet ir daryti atitinkamus sprendimus – dirbtinis intelektas per esamą algoritmą pasakys, kaip reaguoti realiu laiku, o ateityje sumažinti tokių reiškinių tikimybę konkrečiuose regionuose. Technologijos parodys, kur evakuoti žmones, žiūrės trumpiausius, optimaliausius kelius.

Dar vienas pavyzdys yra žemės ūkis – pavyzdžiui, kokoso palmių plantacijų stebėjimas: ar palmės nepaveiktos kažkokių ligų, jei taip, kurioje vietoje jos paplitusios, kiek greitai plečiasi. Tai yra giluminės technologijos.

Nagrinėja svarbų projektą

Visi žinome, kad mums, kaip planetai, reikia naujų atsinaujinančių energijos šaltinių. Žinome, kad jeigu naudojame saulės baterijas, jos yra efektyvios keletą valandų, priklausomai nuo regiono. Kaip pasiekti, kad galėtume išgauti energiją 24 valandas per parą? Šis projektas yra nagrinėjamas ne tik Europos kosmoso agentūros, planuojame 2030–2035 metais analizuoti duomenis, kaip padidinti saulės baterijų efektyvumą“, – sakė K. Banga.

Kalbėdamas apie kelius ir transporto priemones, nesvarbu, ar tai būtų mašina, laivas ar traukinys, pranešėjas sakė, jog tam, kad būtų atliktas jų monitoringas, anksčiau išties buvo problema, nes nebuvo 5G ryšio, o dabar su žemos orbitos palydovais, kurie padengia žemės paviršių, galima viską stebėti.

„Anksčiau nieko negalima buvo padaryti Afrikoje, kaip, pavyzdžiui, prižiūrėti kalnakasybą. Privatų GSM tinklą pastatyti buvo labai brangu, o šiandien žemos orbitos palydovai leidžia išvengti investicijų į tinklą, su satelito pagalba galima stebėti, kas vyksta laukuose. Efektyvus valdymas, duomenų analizė, informacijos pasidalinimas taip pat labai svarbus.

Žmonėms, kurie keliauja, kartais nedrąsu, kai esi ne ryšy, nes jei kažkas atsitiks, baisu, kad tavęs neišgelbės. Šiandien kosmoso technologijų pagalba galima padėti tokiems žmonėms.

Taigi, verslas radikaliai keičiasi kartu su kosmoso technologijomis. Jei anksčiau žemės paviršius būdavo fotografuojamas kartą į metus, dabar tai galima daryti kas minutę ir apdoroti duomenis realiame laike. Duomenų surinkimas, jų analizavimas padeda greičiau daryti tinkamus sprendimus“, – konferencijoje kalbėjo K. Banga.