„Buvimas offline – šiuolaikinio pasaulio prabanga“, – teigia skaitmeninės sveikatos ekspertė Lina Žemaitytė-Kirkman bei „Vytautas Mineral SPA“ ir sveikatinimo centro vadovė, „OFFline“ programos kūrėja Laura Janušonienė.

Savaitgalio poilsis nuo technologijų SPA centro lankytojams siūlomas neatsitiktinai.

„Poreikis atsirado dirbant SPA centre, – labai dažnai ten lieku ir matau, kaip žmonės įsivaizduoja savo poilsį. Buvo labai keista, kad poilsis yra ne dviese, o keturiese – rankoje kiekvienas dar turi telefoną. <...>. Tai buvo ne verslo, daugiau socialinis reikalas. Žmonėms, kad atiduotų telefonus, sugalvojome ir dovaną. Iš pradžių keistai žiūrėjo, nenorėjo atiduoti telefonų, atiduodavo ką nors vieną – vieni planšetę norėdavo pasilikti, kiti dar ką nors. Vykdavo derybos dėl to, kad griežtos taisyklės“, – šypsosi „OFFline“ programos kūrėja.

Pašnekovė sako, kad siūlomas toks poilsio laikas, jog kuo mažiau būtų poreikio naršyti telefone, tačiau ne visi žmonės noriai skiriasi su technologijomis visam savaitgaliui.

„Sugalvoja, kad reikia mamai paskambinti, vaikams. Smagu, kai svečiai randa šią programą ir sako: „Aš tikrai noriu pabūti be telefono, nes pavargau.“ Tas labai malonu. Būna, kad žmonės tarpusavyje pasipyksta ir galvoja: „Ai, pasiimsiu telefoną su draugu pašnekėti, aptarti visas pasaulio problemas“, – apie pripratimą prie technologijų pasakoja L. Janušonienė.

Skaitmeninės sveikatos ekspertė sako, kad laikinai padėjęs telefonus, kitas technologines priemones į šalį žmogus išties pailsi.

„Mums bet kada gali paskambinti kolega, vadovas, draugas, iš mokyklos mokytoja, net pardavėjas, – tyrimai rodo, kad tas nuolatinis pasiekiamumas sukelia mums chronišką nuovargį. Mokslininkai kalba apie skaitmeninį nuovargį, kuris atsiranda ne nuo gaunamų žinučių kiekio, bet nuo žinojimo, kas tu ją bet kada gali gauti. Mes visą laiką esame tarsi parengties būsenos, ir ji kelia chronišką nuovargį – jo po truputėlį „prikapsi“ per dienas. Kai žinai, kad dabar tavęs tikrai niekas nebegali pasiekti, tikrai gali atsijungti ir pailsėti, tada prasideda poilsis“, – sako L. Žemaitytė-Kirkman.

Pasak pašnekovės, technologiškai nebepasiekiamas žmogus neturi išorinio dirgiklio, bet kartu neturi kur padėti nuobodulio ar nukreipti minčių.

„Iš pradžių gali truputėlį kilti erzulys – ką man dabar su savimi daryti? Mūsų smegenys natūraliai ieško dirgiklio, esame evoliucijos užprogramuoti ieškoti naujovių, nes tai mums leidžia pastebėti naują maistą, naują pavojų ir taip toliau. Mes visą laiką skenuojame aplinką, ieškome naujovių, o telefone naujovių visą laiką yra: naujiena, nuotrauka, patiktukas – ko tik nori. Už tai mus smegenys apdovanoja dopaminu – valio, gavai naujieną. Kai atimame tą žaislą, saldainį, smegenys sako „ką dabar daryti, kur ta naujovė?“, ir tuomet nutinka labai nuostabus dalykas – stimuliacijos pradedame ieškoti nebe išorėje, o savyje“, – paaiškina ekspertė, kaip reaguoja
žmogaus smegenys.

Esant permainoms, anot pašnekovės, žmogus ima svajoti, planuoti, galvoti apie ateitį, tai skatina kūrybiškumą. Tačiau tam smegenims reikia laiko, reikia pailsėti nuo gaunamos informacijos. L. Žemaitytė-Kirkman sako, kad ne vienas esame problemos sprendimą sugalvoję stovėdami duše, – būtent tuomet smegenys neužimtos išorine informacija, tad SPA siūlomas poilsis pasitarnauja kur kas daugiau, nei gali atrodyti.

„Programos metu gali kilti gerų idėjų, ateities planų – ne tokių, ką aš veiksiu pirmadienį ar ką gaminsiu vakarienei, bet ilgalaikių, ir, sakyčiau, kyla tokių egzistencinių klausimų, kaip „ar esu patenkintas savo karjera“, „ar esu vyras (žmona), tėvas (motina), koks norėčiau būti“. Atsiranda laiko apie tai pagalvoti, nes kasdien jo neturime. Beje, kai nėra to dirgiklio, labai sulėtėja laikas, 2–3 dienos poilsio virsta lyg savaitės poilsiu“, – vardija pašnekovė.
Lina Žemaitytė - Kirkman

Fiziologiniu lygmeniu, anot L. Žemaitytės-Kirkman, taip pat nutinka gerų dalykų – žmonės išsimiega. Vakarų kultūroje du trečdaliai sako, kad arba miega per mažai, arba nekokybiškai, arba blogai išsimiega. Apklausos rodo, kad virš 80 procentų žmonių, pabudę naktį, tikrina telefoną, nes jis būna padėtas šalia lovos.

„Jei prabundi ir įsijungi šviesą, o ji smegenims sako „rytas, kelkis, nebemiegok“, pradedi skaityti kokias naujienas, darbo laiškus, tuomet guli atvirom akim, nes jau pradedi galvoti, ką skaitei. Natūralu, kad negali išsimiegoti. Kai tas dirgiklis atimtas, gali išsimiegot ir pailsėti“, – įvardija ekspertė.

SPA centre norintys patirti ramybę nuo technologijų vietoj telefono gauna laikrodį. Sveikatingumo programą be technologijų sukūrusi L. Janušonienė pasakoja, kad kambariuose yra televizoriai, žmonės neatskirti nuo išorinio pasaulio. Visgi retas svečias teigia jį įjungiantis, nes poilsio laikas nuo pat pusryčių prasideda procedūromis, buvimu miške, pasivaikščiojimu, važiavimu dviračiu. Be to, svečiai gauna ir knygų – vieną mažesnę ir kelias didesnes.

„Vienas svečias šią idėją pametėjo. Jis sakė: „Aš visada laikau telefoną – ką nors duokite.“ Iš aš sugalvojau, kad tai bus knygos, – viena mažesnė, kitos didesnės. Jis visas tris dienas vaikščiojo su knyga rankoje. Sakė: „Aš perskaičiau tiek knygų, pabuvau vienas, pagalvojau, nėra laiko.“ Mes dažnai neturime laiko pabūti su savimi. Kartą pora pasakojo, kad iš ryto atsikėlė, atsisuko į spinteles – nėra. Tai ką veikiam? Ir prasidėjo pokalbis. Kaip sakė vyras, „aš tiek laiko nesu kalbėjęs su žmona, nes prie pietų stalo pirma atkreipiam dėmesį, ar bus skanu, tada peržvelgiame telefone, kaip visi kiti gyvena, o tada pažiūrime, kaip mūsų skrandis gyvena.“ Žmonės labai daug atranda, žada dar kartą atvažiuoti. Ir tai labai smagu“, – sveikatingumo programos dovanojamais pokyčiais dalijasi SPA centro vadovė.

Pašnekovė sako, kad poilsį nuo telefono siūlo ne tik atvykusiems pailsėti žmonėms. Darbe sukūrė lentą, kurioje telefonai paliekami specialiose pirštinėse. Per susirinkimus darbuotojai ir patys pajus, ką reiškia pailsėti nuo telefono ir tiesiog bendrauti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją