Akivaizdu, kad pandeminis laikotarpis atvėrė visas senų IT infrastruktūrų saugumo spragas. Nemažai verslų nukentėjo arba išvis nesugebėjo išgyventi vien todėl, kad nepaslankios, monolitinėmis vadinamos IT sistemų architektūros neleido žaibiškai prisitaikyti prie hibridinio darbo modelio ar padidėjusio poreikio perkelti verslą į skaitmeninius kanalus. Daug įmonių per karantiną susidūrė su reiškiniu, puikiai atspindinčiu, kas būna kai įmonė netaiko DevOps praktikų. Tai reiškinys, kai verslo vadovai sąlyginai greitai sugalvojo kaip jų verslo produktus skaitmenizuoti, kaip verslo paslaugas perkelti į skaitmeninę erdvę, tačiau pats technologinis realizavimas užtruko ne vieną ir ne du mėnesius. Tąkart labai aiškiai pamatėme, kaip vienos įmonės sugebėjo „persikelti į internetą“ pradėti vėl veikti per pora savaičių, o kitoms ir pusmečio neužteko. Tai yra vienas iš pavyzdžių, kai verslo IT yra valdoma su „kažkaip padarėm, apkaišiojom, paramstėm ir dabar stenkimės nejudinti“ požiūriu versus „darom taip, kad bet ką galėtume pakeisti ar pagerinti bet kada net nepristabdžius“. Pastarasis principas ir yra vienas iš kertinių DevOps principų.
Dabar panašu, jog didžioji dalis įmonių tokios klaidos daryti nebenori ir vis dažniau naudojasi DevOps paslaugomis.
„Man labai smagu, kad pagaliau įsisavinama mintis, jog vien IT žmogaus ar sistemų administratoriaus įmonėje toli gražu nepakanka. Saugiam darbui skaitmeninėje erdvėje reikia automatizacijos, kuri leistų sutaupyti laiko ir pinigų, o ją būtent ir padeda įgyvendinti DevOps praktika. Darbo skelbimų platformose pilna ieškančių DevOps inžinieriaus, ir ne tik Lietuvoje – visame pasaulyje paklausiausių specialybių dešimtuke DevOps pozicija tvirta. Bet skaitydamas tuos skelbimus pastebiu, kad dažnu atveju įmonės net nenutuokia, kas čia per kompetencija ir kokia iš jos nauda verslui. Tokia situacija primena tiesiog paprasčiausią troškimą turėti tai, ką ir tavo kaimynas turi arba tai, kas tiesiog yra madinga turėti“ – tendencijas aptaria specialistas.
Pasak Vytenio, jei nesuprantame, ką DevOps pajėgumai gali duoti įmonei ir ko pats verslas gali iš jo prašyti, didelė tikimybė, jog iš anksto save užprogramuosime nesėkmei.
„Kadangi DevOps praktika dar ganėtinai nauja, specialistų trūksta, natūralu, kad šioje sferoje sunku susigaudyti. Paprastai atsinaujimo procesui trukdo ir pačios įmonės baimė kažką keisti. Prie tradicinių saugumo sprendimų pripratusius verslus iš dalies galima suprasti – įsivaizduokite, kad kadaise pastatėte kortų namelį ir aptvėrėte jį mūru. Iš pažiūros namelis gerai apsaugotas, į apsauginės sienos statybą investuota daug laiko ir pinigų, tačiau patys suprantate, kaip jį lengva nugriauti iš vidaus. DevOps ateina su rimtais ketinimais tą namelį nušluoti nuo žemės paviršiaus ir vietoj jo stato tvirtą ir funkcionalų pastatą.
Tačiau gali būti ir paprasčiau. Verslas dažniausiai nesupranta, kaip naują DevOps kompetencijas ir sprendimus derinti su tradiciniais IT procesais. Kitaip tariant, kaip padaryti, kad esami įmonės IT specialistai ir procesai ne priešintųsi, o bendradarbiautų su į įmonę ateinančiomis moderniomis DevOps praktikomis ir kartu siektų verslo tikslų. Būtent šiam aspektui ir skirsiu didelę dalį savo pranešimo, kurį skaitysiu Login2022 metu“, – susitikti konferencijoje kviečia didžiulę patirtį technologijų srityje sukaupęs V. Sakalas.
Kaip teigia Skaylink DevOps ir Cloud divizijos vadovas, DevOps tampa ne tik modernaus verslo kompetencijos rodikliu, bet ir vienu iš kertinių įmonės kultūros akmenų. Pokyčiai IT infrastruktūroje ir procesuose galiausiai lemia pokyčius visoje įmonėje, todėl atsinaujinimo proceso nauda kur kas didesnė nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Platesnę DevOps naudą verslui V. Sakalas pabrėžia svariai: „DevOps inžinieriai savo darbe vadovaujasi požiūriu, manau, priimtinu daugeliui įmonių, todėl jis tipiškai lengvai prigyja vidinėje įmonės kultūroje – verslo atstovai tiesiog dievina DevOps požiūrį į IT ir fokusą į verslo augimą. Kadangi ieškoma geriausių sprendimų, šią paslaugą atliekantys turi nebijoti klaidų ir prisiimti pilną atsakomybę už savo veiksmus. Taip pat DevOps dalyvauja kiekviename verslo skaitmeninių produktų ar aplikacijų kūrimo etape – nuo pirminio dizaino iki testavimo ir diegimo, todėl čia privaloma sklandi komunikacija tarp komandos narių, labai svarbus yra grįžtamasis ryšys. Tai savybės, kurių įmonė idealiu atveju tikisi iš kiekvieno savo darbuotojo“.