Viena iš pirmaujančių architektūros ir inžinerijos bendrovių „Skidmore, Owings & Merrill“, be kitų svarbių projektų, sukūrusi aukščiausią pasaulio pastatą „Burj Khalifa“ Dubajuje, susivienijo su startuoliu „Energy Vault“. Bus siekiama suprojektuoti dangoraižius, kurių konstrukcijoje būtų panaudotos gravitacinės baterijos.
Planetai pereinant prie atsinaujinančiosios energijos, susiduriame su švarios energijos saugojimo problema. Problema ta, kad vėjas nepučia ir saulė nešviečia būtent tuo metu, kai žmonėms reikia naudoti energiją. Ypač vėjuotomis ar saulėtomis dienomis gali būti pagaminama per daug elektros energijos. Žinoma, pigi, švari energija yra geras dalykas, tačiau nenaudojama energija prarandama.
Būtų geriau, jei šią energiją galėtume kaupti ir panaudoti vėliau. Vienas iš būdų tai padaryti – gravitacinės baterijos, rašo iflscience.com.
Tuo metu, kai energijos šaltiniai gamina daugiau energijos nei jos reikia, energijos perteklius naudojamas svoriui (vandens arba kartais smėlio pavidalu) kelti aukštyn, paverčiant jį potencine energija. Kai energijos šaltinis sumažėja, šie objektai gali būti paleisti ir įjungti turbinas, nes gravitacija siunčia juos į žemę.
Nors paprastai gravitacinės baterijos būna rezervuarų pavidalo, taip pat kuriamos apleistos šachtos, kuriose, kai gaminamas energijos perteklius, smėlis ar kiti svoriai keliami aukštyn. Naujausias sumanymas – gravitacines baterijas įtraukti į aukštų pastatų konstrukciją.
„Nuo pat įkūrimo bendrovė plėtė architektūros ir inžinerijos ribas, iš naujo apibrėždama, ką pastatai gali padaryti miestams ir bendruomenėms“, – sakė „Skidmore, Owings & Merrill“ vadovaujantis partneris Adamas Semelis.
„Ši partnerystė su „Energy Vault“ – tai įsipareigojimas ne tik paspartinti pasaulio perėjimą prie iškastinio kuro atsisakymo, bet ir kartu ištirti, kaip atsinaujinančios energijos architektūra gali pagerinti miestų aplinką.“
Komandų teigimu, įtraukus gravitacines baterijas į būsimų dangoraižių konstrukciją, jie galės kaupti daugybę GWh gravitacinės energijos, kurios pakaks jiems ir gretimiems pastatams aprūpinti energija.
Pastatui esant virš maždaug 200 metrų aukščio, gravitacinė kaupimo sistema galėtų tiekti daugiau nei pakankamai energijos jo veiklai užtikrinti. Būtų galima kompensuoti statybinių medžiagų anglies dioksido pėdsaką, o kai kurie tokie projektai turėtų atsipirkti per dvejus-ketverius metus, rašo financialpost.com.
„Vietoj to, kad pastatai būtų anglies dioksido teršėjai, galvokite apie anglies dioksido atsipirkimą“, – sakė Robertas Piconi, startuolio „Energy Vault“ vykdomasis direktorius.
Pasak jo, bendrovės kalbasi su potencialiais partneriais statytojais Artimuosiuose Rytuose ir, jei viskas vyks sklandžiai, toks dangoraižis bus pradėtas statyti 2026 m. pradžioje.