Čia saugoma daugiau nei 40 tūkst. pačios gimnazijos ir jėzuitų vienuolyno knygų, veikia audiovizualinių medijų centras, vyksta bendruomenę suburiantys renginiai arba tiesiog kasdienis moksleivių gyvenimas. Modernius sprendimus, lemiančius patogumą naudotis biblioteka ir saugumą, autentišką aurą išlaikiusiame senamiesčio pastate įdiegė bibliotekų sistemų diegimo lyderė Lietuvoje – „Atea“.

Vienintelis Lietuvoje išmanusis knygomatas

Nors dėl pandemijos suvaržymų prieš keletą metų knygomatus įsirengė nemaža dalis Lietuvos bibliotekų, tačiau Vilniaus jėzuitų gimnazijos bibliotekoje „Atea“, pasitelkusi RFID (radijo bangomis valdoma, nuskaitoma nuotoliniu būdu) technologiją, įrengė vienintelį Lietuvoje išmanųjį knygomatą, aptarnaujantį skaitytojus ir bibliotekos nedarbo metu.

„Šis knygomatas skiriasi nuo kitų tuo, kad tai nėra tiesiog knygų paėmimo-grąžinimo dėžutė. Jis ne tik leidžia skaitytojui pasiimti užsakytą knygą patogiu laiku, bet ir užregistruoja grąžintą knygą sistemoje, knyga iškart tampa prieinama kitam skaitytojui. Bibliotekos darbuotojams šios informacijos nebereikia rankomis suvesti, kaip įprastų knygomatų atveju. Taip užtikrinamas didesnis knygų prieinamumas. Tai yra ypač svarbu, pavyzdžiui, ruošiantis egzaminams ar atsiskaitymams, kai visiems vienu metu prireikia vienos ir tos pačios knygos“, – pasakoja Algis Mikoliūnas, „Atea“ saugumo sprendimų grupės direktoriaus pavaduotojas.

Ypač patogu, kad knygomatą 24/7 gali pasiekti visi, net ir miesto lankytojai, turintys Lojotekos skaitytojo kortelę. Su ja bet kada galima patekti į rakinamą bibliotekos prieangį, kuriame ir įrengtas modernusis knygomatas.

Integruotos bibliotekos sistemos ženkliai palengvina darbą

Kita išskirtinė Lojotekos savybė, kad čia didelės apimties automatizuota bibliotekos RFID sistema yra integruota su bibliotekų valdymo sistema MOBIS, skirta mokymo įstaigų bibliotekoms. Tokios sudėties ir apimties mokymo įstaigų bibliotekų sistemos Lietuvoje nėra, o RFID sistema su atitinkama bibliotekų valdymo sistema bei knygomatu įdiegta tik Latvijoje, naujai pastatytoje Ogrės miesto viešojoje bibliotekoje. Čia taip pat diegimo darbus atliko „Atea“.

Rūta Grišinaitė-Bernotienė, Lojotekos Edukacinio medijų centro vadovė, pasakoja, kad sistemų integravimas labai efektyvina ir lengvina bibliotekininkų darbą. Sutaupytą techninio darbo laiką jie gali skirti kitoms veikloms, pavyzdžiui, organizuoti renginius bendruomenei, kokybiškai bendrauti su lankytojais.

Tačiau, kad sistemos sklandžiai veiktų, reikia katalogizuoti visus bibliotekoje saugomus leidinius – jų yra daugiau nei 40 tūkst. vienetų. „Tai – didžiulis iššūkis, tačiau mūsų mokinių tėvų bendruomenė yra be galo susitelkusi ir atsidavusi. Tad tėvų-savanorių pagalba kataloguojant leidinius yra neįkainojama ir labai svarbi, esame labai dėkingi“, – sako Rūta Grišinaitė-Bernotienė.

Naujovėmis labiausiai domisi 5-8 klasių mokiniai

Šiuo metu Lojoteka turi daugiau nei 1000 registruotų lankytojų, čia lankosi tiek gimnazijos pirmokai, tiek abiturientai, tiek Vilniaus miesto gyventojai. Kaip pastebi Lojotekos vadovė, bibliotekoje „Atea“ įrengtais RFID technologijos savitarnos aparatais iškart mielai pradėjo naudotis jaunesnio amžiaus Lojotekos lankytojai – tai ypač populiaru tarp 5-8 klasių mokinių.

„Kadangi savitarnos procesas labai intuityvus ir paprastas, pradinukai taip pat pamažu įsidrąsina leidinius pasiimti ir grąžinti per įrenginį. Būtent jaunieji lankytojai itin smalsūs išbandyti inovacijas ir mėgsta savarankišką navigaciją erdvėje, vyresnieji labiau pratę pasitikėti bibliotekos darbuotojų pagalba. Ateityje naujų savitarnos vartotojų tikrai daugės, nes kiekviena nauja gimnazijos mokinių karta neaplenks galimybės patogiai ir greitai pasiimti ir grąžinti leidinį“, – prognozuoja R. Grišinaitė-Bernotienė.

Inovatyvūs kompleksiški sprendimai užtikrina saugumą

Jėzuitų kultūrinį paveldą saugančiai bibliotekai, kuri gali pasigirti ir keliomis itin senomis, 17-18 amžiaus knygomis, buvo svarbūs ir saugumo aspektai.

„Mūsų įrengtos sistemos vartuose įmontuoti davikliai iškart sureaguotų į neteisėtai išsinešamą leidinį, net jei jis būtų lankytojo krepšyje. Tokiu atveju, nuskambėtų ne tik garsinis signalas, bet durys iškart būtų užblokuotos. Žinoma, retų leidinių saugumą biblioteka užtikrina ir kitomis, organizacinėmis bei technologinėmis priemonėmis“, – tvirtina A. Mikoliūnas.

Vieta, kur technologijos susijungia su paveldu

„Įvertinus ilgametę mūsų darbo su bibliotekomis patirtį, galime teigti, kad sistemų diegimas Lojotekoje buvo vienas sudėtingiausių, bet kartu ir vienas įspūdingiausių mūsų projektų. Nors pastatas, atkartojantis senosios vežiminės motyvus pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje, kėlė nemažai su senamiesčio infrastruktūros ypatumais susijusių iššūkių, džiugu, kad glaudžiai bendradarbiaujant su užsakovu, prisidėjome prie modernių technologijų įdiegimo autentiškoje erdvėje. Tai vieta, kurioje inovatyvūs sprendimai tarsi nutiesė tiltus su jau kiek primiršta, bet savo vertę per amžius išsaugojusia knyga“, – pabrėžia „Atea“ atstovas A. Mikoliūnas.

„Lankytojai ypač vertina šiuolaikišką estetišką aplinką, erdvių įvairovę ir funkcionalumą. Dienos metu skaityklos pilnos gimnazijos mokinių, popietinėmis valandomis užsuka gretimų mokyklų mokiniai ir studentai, kiti miesto gyventojai. Medijų centro erdvėmis ir technika mokiniai naudojasi įvairiems kūrybiniams projektams . Taip pat pastebime, kad ir mokinių tėvai ypač prisijaukino šią erdvę – čia rengiami tiek formalūs, tiek neformalūs tėvų bendruomenės susitikimai. Vieta tikrai atrado savo nuolatinį lankytoją“, – pastebi R. Grišinaitė-Bernotienė.

Lojoteka gimnazijos bendruomenei duris atvėrė 2020 m. rugsėjį, o visuomenei tapo atvira – nuo 2022 m. Ši erdvė jau yra pelniusi ir interjero architektūros apdovanojimą viešosios erdvės kategorijoje. 2023 m. įtraukios architektūros principais įgyvendintas Lojotekos projektas taip pat buvo nominuotas 2024 m. Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros premijai – „Mies van der Rohe“ apdovanojimui.