Apie sukčiavimo atvejų, susijusių su kriptovaliutomis, daugėjimą nuo Rusijos-Ukrainos karo pradžios praneša „Chainalysis“, „Cisco Talos“ ir „BankInfoSecurity“, atliekantys išsamius tyrimus.

Nuo vasario mėnesio, kai prasidėjus karui į Ukrainą ėmė plaukti pagalba iš viso pasaulio, sukčiavimo atvejų ėmė sparčiai daugėti. Manoma, jog iki šiol užfiksuoti atvejai yra tik nedidelė dalis visų būsimų sukčiavimo schemų su kuriomis bus susidurta artimoje ateityje.

Didžiausia pasaulyje komercinės žvalgybos grupe vadinama „Cisco Talos“ įspėjo, kad karui intensyvėjant kibernetinių nusikaltimų tik daugės. Savo „Twitter“ žinutėje grupė atskleidė:

„Sukčiai ir nepageidaujamų laiškų siuntėjai bando pasinaudoti besikeičiančiomis naujienomis apie Ukrainą, kad platintų kenkėjiškas programas ir bandytų apgaulės būdu gauti tam tikrą kriptovaliutą, prisistatydami netikromis ne pelno siekiančiomis organizacijomis.“

Tinklaraščio įraše jie taip pat pabrėžė, kad pasaulinis susidomėjimas vykstančiu karu Ukrainoje tapo naudingu įvykiu, kuriuo gali pasinaudoti kibernetiniai nusikaltėliai. Tai turi panašumų su virtine kibernetinių nusikaltimų įvykdytų po COVID-19 pandemijos protrūkio prieš daugiau nei dvejus metus.

Nors kai kurių iš šių kibernetinių nusikaltimų galima išvengti įdiegus apsaugos priemones skirtas užkirsti kelią kenkėjiškoms programoms, nėra jokių garantijų, kad kibernetinių atakų pavyks visiškai išvengti. „Cisco Talos“ teigimu: „sukčiavimo rizika yra didelė ir ją gali būti sunku užblokuoti, ypač BEC atveju, kai iš patikimų paskyrų siunčiami kenkėjiški elektroniniai laiškai“.

Verslo elektroninio pašto kompromitavimas (angl. Business Email Compromise, BEC) – tai sukčiavimo rūšis, kuomet yra suklastojamos įmonių darbuotojų paskyros arba į jas yra įsilaužiama, kad būtų galima atlikti apgaulingus pervedimus. Dėl BEC atakų patiriama šimtai tūkstančių dolerių nuostolių.

Specialistai pabrėžia, kad kiekvienas ketinantis padėti asmenims ir organizacijoms Ukrainoje, turėtų labai atidžiai tikrinti informaciją, kur ir kam siunčia savo finansinę pagalbą.

Kriptovaliutos padeda išvengti sankcijų?

Reaguodamos į agresiją Ukrainoje, pasaulio šalys žengė žingsnį, kad nutrauktų ekonominius ryšius su Rusija. Intensyvėjančios sankcijos, bei Rusijos atjungimas nuo SWIFT mokėjimo sistemos, smarkiai paveikė visą Rusijos ekonomiką ir finansų institucijas. Tai paskatino valstybę agresorę ieškoti alternatyvų, kuriomis suskubo tapti kriptovaliutos.

Matydamas susidomėjimo kriptovaliutomis augimą Rusijoje, Ukrainos vicepremjeras ir skaitmeninės transformacijos ministras Michailas Fiodorovas „Twitter“ paskyroje kreipėsi į didžiasias kriptovaliutų biržas, kad šios užblokuotų Rusijos vartotojus.

Tačiau kriptovaliutų platformų nuomonė sankcijų Rusijai klausimu nėra vieninga. Kai kurios kriptovaliutų platformos ėmėsi iš dalies arba visiškai boikotuoti virtualių piniginių turėtojus iš Rusijos, o kitos nusprendė to nedaryti. Tokie kriptovaliutų rykliai kaip „Coinbase“ ir „Binance“ anksčiau pasipriešino prašymams atjungti Rusijos naudotojus nuo savo paslaugų. Tačiau visai neseniai „Coinbase“ pasidavė spaudimui ir, kaip pranešama, užblokavo 25 000 piniginių adresų, susijusių su Rusija.

Tačiau kritikai sako, jog tai neišspręs problemos. Didesnės kriptovaliutų platformos įvedė sankcijas, kadangi būdamos dėmesio centre lengviau pasiduoda visuomenės spaudimui. Tačiau išlieka daugybė mažesnių biržų visame pasaulyje, kurias ir toliau gali rinktis rusų vartotojai, kad apeitų sankcijas.

„Pasaulyje yra dešimtys tūkstančių biržų. Daugelis jų yra labai mažos, daugelis jų yra mažiau saugios. Daugelis jų yra mažiau suderinamos su reikalavimais. Mes nekontroliuojame šios pramonės šakos. Aš galiu paskelbti savo sankcijų sąrašą, jūs galite paskelbti savo, spėkite ką? Niekas kitas jų nesilaikys. Tai tik perkelia Rusijos vartotojus į kitas mažesnes platformas“, – pabrėžė „Binance“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Changpengas Zhao, kalbėdamas BBC radijo 4 laidoje „Today“.

Kriptovaliutų klausimas Rusijos-Ukrainos karo kontekste yra nevienareikšmiškas. Nors jos gali potencialiai prisidėti prie sankcijų apėjimo Rusijoje, jos taip pat padeda ir fronte kovojančiai Ukrainai. Nuo karo pradžios šaliai buvo paaukota daugiau kaip 63 mln. dolerių kriptovaliutomis.

Parengta pagal dailycoin.com informaciją.