Vandens skonis pakinta dėl jame atsiradusių cheminių medžiagų
Ar kada nors pajutote, kad vandens skonis pakito po to, kai jis buvo kurį laiką paliktas gertuvėje? Tam yra rimta ir nerimą kelianti priežastis.
Mokslininkai, norėdami išsiaiškinti kaip vandenyje atsiduria įvairios cheminės medžiagos, tyrimus atliko su 3 skirtingomis gertuvėmis. Visos jos buvo įsigytos vartotojams prieinamose parduotuvėse, o dvi gertuvės, pasak gamintojų, buvo pagamintos iš dabar populiaraus biologiškai skaidaus plastiko.
Pasirinktos gertuvės buvo panašios į tokias, kurias dažnai naudoja sportininkai.
Pats eksperimentas – labai paprastas: mokslininkai nusprendė patikrinti, kokių medžiagų gertuvėse laikomame vandenyje yra pradžioje ir po 24 valandų. Taip chemikai iš Kopenhagos universiteto nustatė, kokias medžiagas į vandenį išskiria minkštas plastikas, naudojamas daugkartinėse gertuvėse.
Pirmieji rezultatai mokslininkus itin nustebino – pasirodo, vandenyje buvo rasta tokių medžiagų, apie kurių egzistavimą plastike anksčiau net nebuvo žinoma. Tai – šimtai įvairių cheminių junginių, kurių dalis yra pavojingi žmogaus sveikatai.
Iš pirmo žvilgsnio tokie rezultatai paaiškino, kodėl juntamo vandens skonis yra kitoks. Nors skonio vertinimas – subjektyvus, mokslininkai nusprendė į rastas medžiagas pažvelgti detaliau.
Be šio eksperimento tyrėjai nusprendė pažiūrėti, ar gertuvę išplovus indaplovėje tokių medžiagų kiekis pasikeis. Paaiškėjo, kad tuomet į vandenį galėjo patekti jau ne keli šimtai, o keli tūkstančiai medžiagų, kurių toksiškumas iki šiol nėra žinomas.