Australijos narkotikų priežiūros tarnyba šią naujieną netikėtai paskelbė penktadienio popietę.
Šiuos narkotikus bus leidžiama vartoti tik labai ribotai, kitais atvejais jie ir toliau bus draudžiami, tačiau Australijos nacionalinio universiteto klinikinės skubios medicinos vyresnysis dėstytojas daktaras Davidas Caldicottas šį žingsnį apibūdino kaip „labai sveikintiną žingsnį nuo dešimtmečius trukusios demonizacijos“.
3,4-metilendioksi-metamfetaminas (MDMA) paprastai vadinamas ekstaziu, o psilocibinas yra psichedelikas, dažniausiai randamas vadinamuosiuose magiškuosiuose grybuose.
Abu narkotikai prieš kelis dešimtmečius buvo vartojami eksperimentiniais ir terapiniais tikslais, kol buvo kriminalizuoti.
Specialiai įgalioti psichiatrai galės skirti MDMA potrauminio streso sutrikimui gydyti, o psilocibiną – gydyti atsparią depresiją.
Ekstazis buvo sukurtas 1912 m. kaip apetitą slopinantis vaistas, tačiau septintajame dešimtmetyje JAV jis pradėtas naudoti terapijos seansuose.
Į Australiją jis pateko aštuntajame dešimtmetyje kaip vakarėlių narkotikas, o 1987 m. buvo kriminalizuotas.
Australijoje laukinėje gamtoje auga daug magiškųjų grybų rūšių, tačiau psilocibiną laikyti ar tiekti draudžiama.
D. Caldicottas sakė, kad tapo „visiškai aišku“, jog kontroliuojamas MDMA ir psilocibino tiekimas „gali turėti dramatišką poveikį būklėms, kurios dažnai laikomos atspariomis šiuolaikiniam gydymui“ ir būtų ypač naudingas grįžusiems Australijos gynybos pajėgų kariams ir moterims.
„Saugus tam tikrų istoriškai neteisėtų narkotikų „medikalizavimas" yra labai sveikintinas žingsnis tolyn nuo dešimtmečius trukusio demonizavimo“, – sakė jis.
Kognityvinės neuropsichologijos profesorė Susan Rossell iš Svinburno psichikos sveikatos centro sakė, kad ji vis dar „labai atsargiai vertina“ šį sprendimą ir kad reikalingi tolesni tyrimai.
S. Rossell yra didžiausio Australijoje psilocibino veiksmingumo gydant atsparią depresiją tyrimo pagrindinė tyrėja.
„Mes neturime jokių duomenų apie ilgalaikius rezultatus, todėl tai man kelia didelį nerimą, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl aš atlieku labai didelį tyrimą“, – sakė ji.
Dr. Stephenas Brightas, Edith Cowan universiteto vyresnysis dėstytojas ir Psichodelinių tyrimų moksle ir medicinoje direktorius, sakė, kad dėl šio sprendimo Australija „tapo pirmąja šalimi pasaulyje, oficialiai pripažinusia MDMA ir psilocibiną vaistais“.
Pasak jo, tai „svarbus žingsnis narkotikų politikos reformoje“, tačiau pridūrė, kad patvirtintiems psichiatrams reikia išsamių mokymų.
Jis sakė, kad dėl šio pareiškimo taip pat gali padaugėti žmonių, „iš nevilties“ bandančių nelegaliai gauti šių narkotikų.
Terapinių prekių administracija (TGA) pareiškime teigė, kad šiuo sprendimu pripažįstama, jog „šiuo metu trūksta galimybių pacientams, sergantiems konkrečiomis gydymui atspariomis psichikos ligomis“.
„Tai reiškia, kad psilocibinas ir MDMA gali būti vartojami gydymui kontroliuojamoje medicininėje aplinkoje“, – teigė TGA.
„Tačiau psichodelinės psichoterapijos metu pacientai gali būti pažeidžiami, todėl reikia kontrolės priemonių šiems pacientams apsaugoti.“