Šuns akys veikia panašiai kaip žmogaus, tačiau yra ir tam tikrų skirtumų. Tiek šuns, tiek žmogaus akis sudaro kūgeliai ir lazdelės (fotoreceptoriai). Kūgeliai padeda atskirti spalvas, o lazdelės – judesį ir naktinį matymą.
Nors šunų akyse yra daugiau lazdelių, žmonių akyse yra daugiau kūgelių. Mes turime trijų tipų kūgelius, o šunys – dviejų tipų. Dėl trijų rūšių kūgelių galime matyti daugiau spalvų nei šunys, rašo „Forbes“.
„Šunys turi geresnį naktinį matymą nei mes, nes jie sutverti medžioti naktį. Jų akyse yra daugiau lazdelių ir jie turi vadinamąją gyslainę tapetum lucidum akies gale, kuri padeda matyti esant silpnam apšvietimui“, – veterinarijos gydytojas Lawrence'as Putteris.
Ar šunys mato spalvas?
Dažniausiai pasitaikantis klausimas – ar šunys mato spalvas? Mokslininkai atkerta: taip, šunys mato spalvas. Istoriškai buvo manoma, kad šunys pasaulį mato juodai baltą. Tačiau vėliau mokslas įrodė, kad šunys mato kai kurias spalvas.
Kokias spalvas mato šunys?
Šunys mato mėlyną, geltoną ir įvairius pilkos spalvos atspalvius, nes jie turi minėtus dviejų tipų kūgelius, atitinkančius mėlyną ir geltoną spalvas. Žmonės mato daugiau spalvų, nes mūsų akyse yra trijų tipų kūgeliai, kurie atitinka raudonos, mėlynos ir žalios spalvų derinius.
„Raudona ir žalia spalvos jūsų šuniui gali atrodyti kaip pilkas ar rudas atspalvis“, – sako L. Putteris.
Tai ironiška, turint omenyje, kad daugelis šunų žaislų būna ryškiai raudonos, oranžinės ir žalios spalvos – visų spalvų, kurių šunys nemato.
Žurnale „Visual Neuroscience“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad šunų regėjimas panašus į žmonių, kurie kenčia nuo spalvinio aklumo, regėjimą.