Tuo įsitikinome aplankę Silicio slėnio širdyje esančiame neįmantriame pastate įsikūrusį technologijų, pažangos ir inovacijų variklį – „Samsung Research America“ centrą.
Jau prie durų mus pasitinka gyvas minėto bendradarbiavimo įrodymas – „Boston Dynamics“ apsauginis robotas-šuo. Anot čia dirbančio „Samsung“ viceprezidento ir dirbtinio intelekto grupės vadovo YJ Kim, „Hyundai“ įmonei priklausantis „Boston Dynamics“ sukurtas robotas-šuo atlieka apsauginio funkciją – vaikštinėdamas pastatų komplekso teritorijoje įrašinėja garsą ir vaizdą, o pastebėjęs kažką įtartino, nedelsiant siunčia visą medžiagą būstinėje įsikūrusiam apsaugos darbuotojui. Y. Kim prisipažino, kad šiuo metu roboto-šuns funkcijos vystomos ir toliau – norima, kad šis galėtų balsu bendrauti su žmonėmis ir atsakyti į jų klausimus.
Bet tai dar ne viskas – tyrimų centre verda ir daugiau naujovių – nuo 5G technologijų kūrimo iki 6G ir dirbtinio intelekto galimybių tyrinėjimo (būtent pastarajam šiuo metu yra skiriamas didžiausias dėmesys).
Kaip atskleidė pats pašnekovas, visa tai yra įmanoma dėl jų strateginės vietos (Silicio slėnio), kur bendradarbiavimas su inovatyviausiais startuoliais, geriausiomis regiono akademinėmis institucijomis (tokiomis kaip Stanfordo universitetas) ir net konkurentais yra ne tik galimas, bet ir skatinamas.
Būtent ši idėja glūdi ir pačio Silicio slėnio užgimime – 20 amžiaus pirmoje pusėje Stanfordo universiteto inžinerijos fakulteto dekanas (o vėliau ir universiteto rektorius) kvietė studentus burtis į grupes ir steigti įmones aplink universitetą esančioje teritorijoje. Viena iš pirmųjų įmonių buvo šiuo metu viena stambiausių kompiuterių gamintoja „Hewlett-Packard“, įsikūrusi 4-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje viename iš Palo Alto garažų.
Ir net praėjus bemaž 80-čiai metų, Silicio slėnio ekosistema išlieka puikiu bendradarbiavimo ir bendruomeniškumo pavyzdžiu – čia kiekvienas turintis idėją, atsisėdęs kavinėje gali suburti komandą, surinkti pinigų ir pradėti veiklą.
Pavyzdžiui, komunikacijos programėlė „Slack“ apskritai prasidėjusi kaip žaidimų bendrovė, tapo viena populiariausių komandų komunikacijos platformų. Keturi Silicio slėnyje darbavęsi bičiuliai prisitraukę 1,5 milijono dolerių investiciją ją sėkmingai „degino“ žaidimo, kuris niekam nebuvo reikalingas, kūrimui. Galiausiai įkūrėjas Stewart Butterfield nutarė neišeikvoti likusių pinigų ir panaudoti juos susirašinėjimo programėlės kūrimui.
Jau po metų „Slack“ tapo sparčiausiai augančia programėle, turinti pusę milijono vartotojų, o bendradarbiaudama ir leisdama savo platformoje „Microsoft Teams“, „Webex“, „Gmail“ ir „Zoom“ programėlių integracijas, „Slack“ galiausiai pasiekė 12 milijonų vartotojų ribą ir buvo parduoda bendrovei „Salesforce“ už 27,7 milijardo dolerių.
Kita Silicio slėnyje įsikūrusi namų automatizavimo bendrovė – „SmartThings“ taip pat sėkmingai „įsisuko“ šiame technologijų lopšyje ir visai netrukus jos steigėjai sugebėjo parduoti savo projektą „Samsung“ korporacijai, kuri leidžia „SmartThings“ susieti su daugybe savo išmaniųjų įrenginių – kolaboracija, kuri atnešė daugybę naudų abiems pusėms („Samsung“ – galimybę turėti turėti operacinę sistemą, paverčiančią namus išmaniais, „SmartThings“ – prieigą prie daugybės įrenginių, kasdien naudojamų buityje).
Net ir užkalbintas „Uber“ vairuotojas tikino, kad Silicio slėnyje yra daugybė finansavimo galimybių, o turintys geras idėjas gali gana paprastai pradėti bendradarbiavimą su didžiosiomis technologijų įmonėmis. Ir nors pastaruoju metu visas dėmesys krypsta į dirbtinio intelekto vystymą, didelio dėmesio susilaukia sveikatos ir biotechnologijų bendrovės. Tą rodo ir San Francisko gatvėse esantys lauko stendai.
Ir nors atvykę į Silicio slėnį gali tikėtis lengvo praturtėjimo ir sėkmingo startuolio paleidimo, teks susitaikyti ir su šiame regione esančiais iššūkiais: vis dažniau pasigirsta istorijų apie piktnaudžiavimą narkotikais ir alkoholiu, o „laimėti bet kokia kaina“ mentalitetas ne vieną ambicingą startuolių kūrėją privertė atsidurti gatvėje ir prisijungti prie benamių palapinių miestelio. Ir nors Kalifornijos gatvėse net ir žiemą būna ganėtinai šilta, matyt ne apie tai svajoja čia atvykstantys startuolių kūrėjai.