„Prarasti duomenis galima įvairiai: tai gali lemti kietojo disko gedimas, programinės įrangos ataka, žmogaus klaida ar fizinė įrenginio vagystė. Reguliariai kuriamos atsarginės duomenų kopijos bet kuriuo iš šių scenarijų gali padėti išsaugoti įrenginiuose laikomą informaciją“, – teigia Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas.
Atsarginių kopijų nauda
Pagrindinis duomenų atsarginių kopijų kūrimo privalumas – saugus informacijos archyvavimas, nesvarbu, ar tai būtų konfidencialūs verslo dokumentai, ar šeimos nuotraukos. Nors atsarginės kopijos neapsaugo vartotojų nuo kibernetinių grėsmių, programinė įranga suteikia galimybę atkurti ir išsaugoti informaciją, jei pirminė saugojimo vieta ištrinama.
Kai kurios programinės įrangos priemonės gali įspėti apie failų praradimą ar sugadinimą, o kitos gali tiesiog atnaujinti duomenis, kai informacija prarandama. Ši programinė įranga gelbsti, kai reikia duomenis perkelti į naują tinklą ar įrenginį – vartotojai gali aktyvuoti atsarginės kopijos atkūrimą ir perkelti visą informaciją į naujus įrenginius.
Įvairūs kopijų kūrimo būdai
Duomenų atsarginės kopijos gali būti saugomos ne tik prie kompiuterio prijungiamuose išoriniuose kietuosiuose diskuose, bet ir virtualioje saugykloje – debesijoje. Įvertinę turimų duomenų kiekį, tinklo galimybes ir atsarginių kopijų paskirtį, atrasite tinkamą duomenų saugojimo būdą.
Išorinės laikmenos (kietieji diskai, USB). Atsarginės kopijos gali būti saugomos nešiojamuose įrenginiuose – USB ar kietuosiuose diskuose. Tačiau pigesnės USB atmintinės dažniausiai skirtos tik duomenų perkėlimui, kadangi kyla rizika duomenų praradimui dėl jose naudojamų pigesnių komponentų. Nors USB laikmenoms nereikalingas interneto ryšys, jos yra nedidelės talpos ir neturi papildomų apsaugos funkcijų, jei daiktas būtų pamestas ar pavogtas. Kai kuriose iš jų telpa iki 128 MB, o talpesnės gali saugoti ir iki 1 TB. Išoriniai diskai, dar kitaip vadinami SSD, prie kompiuterio prijungiami laidais ar belaidžiu ryšiu. Kaip ir keičiamosios laikmenos, išoriniai kietieji diskai yra nešiojami ir lengvai naudojami, tačiau juose galima saugoti ir didesnius failus – nuo 128 GB iki 10 TB. Ekspertas nerekomenduoja atsarginių kopijų laikyti DVD diskuose, dėl gedimų, kurie atsiranda naudojant juos ilgą laiką.
Atsarginės kopijos debesyje. Naudojantis internetu, vartotojai gali bet kada pasiekti ir tvarkyti savo duomenis bet kuriame įrenginyje. Dauguma šio tipo saugyklų suteikia daug vietos ir šifruoja turinį, kad būtų užtikrintas duomenų saugumas. Dažniausiai pasirenkamos debesų saugyklos – „iCloud“, „Google Drive“ arba „Dropbox“. Jos paprastai suderinamos su visais išmaniaisiais įrenginiais, tad galite patogiai atkurti informaciją iš bet kurio prietaiso. Tačiau ekspertas įspėja, jeigu atsarginės kopijos laikomos debesyje ir kompiuteris visada yra prijungtas prie saugyklos – pasigavus kriptovirusą, jis gali užšifruoti ir debesų saugyklą.
Svarbiausios taisyklės
Taikykite 3-2-1 atsarginių kopijų kūrimo strategiją. Sukurkite 3 duomenų kopijas bent 2 skirtingų technologijų saugyklose, iš kurių 1 saugoma nuotoliniu būdu. Šios strategijos esmė – didinti atsparumą per dubliavimą ir įvairovę. Jeigu įsilaužėliui ir pavyktų pasiekti vienoje saugykloje esančius duomenis, jis negalės pasisavinti likusių kopijų, saugomų kitose vietose. Ši taisyklė taikoma ir apsidraudžiant, jeigu viena technologija išeitų iš mados ir nebeliktų būdų, kaip išimti duomenis.
Reguliariai kurkite atsargines kopijas. Jos atliekamos siekiant atkurti duomenis į pirminę padėtį po praradimo. Dėl šios priežasties svarbu daryti kopijas periodiškai, jeigu duomenys yra atsinaujinantys. Kuo rečiau daromos atsarginės duomenų kopijos, tuo mažesnė tikimybė, kad galėsite atstatyti reikiamą informaciją. Vartotojams rekomenduojama kas savaitę jas atnaujinti – šį procesą palengvins programinė įranga, kuri automatiškai kuria atsargines kopijas, nesiimant jokių papildomų veiksmų.
Rinkitės didelės talpos saugyklą. Nuo pat pradžių verta rinktis didelės apimties duomenų saugyklą, kadangi ji bus naudojama ilgam laikui. Duomenys įrenginiuose kaupiasi labai greitai, o gerėjant nuotraukų ir vaizdo įrašų kokybei, jie užima vis daugiau vietos. Žinoma, galima rinktis ir mažesnės talpos atsarginių kopijų serverį, tačiau verta įsitikinti, ar jis turi galimybę laikui bėgant plėsti saugyklos vietą.