Vienas programuotojas Felixas Hackeris buvo gerokai sutrikęs dėl nuolat fiksuojamų 4K raiškos monitoriaus sutrikimų. Jis atrado, kad daug žmonių internete dalijosi panašiomis istorijomis. O paaiškėjusi problemų priežastis – didelio populiarumo sulaukusi „Ikea“ biuro kėdė.

„Kelias savaites turėjau problemų su savo ekranu, nes jis kas kelias sekundes vis užtemdavo. Šiandien man trūko kantrybė ir ėmiausi aiškintis, kokia čia problema. Pradėjau judinti visus laidus, jungti monitorių į kitus elektros lizdus – niekas nepadėjo. Vienintelė koreliaciją, kurią aptikau, kad mano monitorius išsijungimai kažkaip buvo susiję su „Ikea“ biuro kėde. Įtariau, kad gal kažkur kontaktas nutrūkęs. Bet ne. Kad ir kiek judinčiau laidus, viskas buvo gera. Problema būdavo tik atsistojant ir atsisėdant, nors kėdė net nelietė stalo“, – socialiniame tinkle „Mastodon“ rašo programuotojas.

Tuomet jis atrado kitą kėdę ir ėmė testuoti darbo vietą – visos problemos dingo kaip atsiradusios. Vėl pastatė šalia „Marcus“ kėdę – ir vėl monitorius užtemdavo.

„Ką? Mano kėdė turi funkciją automatiškai įjungti ir išjungti monitorių? Sakyčiau, puiki privatumo funkcija. Pradėjau abejoti savo jėgomis, nes niekaip negalėjau rasti logiško paaiškinimo. Ieškojau internete „Ikea Markus“ ekrano problemos. Palaukite! Tai aš ne vienas patiriu tokių problemų?“, – atradimais negalėjo patikėti programuotojas.

Atrodo neįtikėtina, tačiau iš išvaizdos paprasta biuro kėdė – „Ikea“ parduodamas „Markus“ modelis – gali tapti elektronikos prietaisų sutrikimų priežastimi, rašo golem.de. Tuo metu vartotojai dažnai priežasčių ieško kitur, netgi perka naujus laidus, rašo vice.com

Pasirodo, kėdės sėdynės medžiaginis paviršius o galbūt ir dujinis amortizatorius sukuria tokią stiprią elektrostatinę iškrovą, kad ekranas trumpam išsijungia.

„Koks gali būti sprendimas? Neįsivaizduoju. Bet atrodo, kad gali padėti kėdės įžeminimas varine folija ar prijungimas prie rozetės įžeminimo lizdo“, – gal juokauja, o gal ir rimtai kalba programuotojas.
IKEA MARKUS biuro kėdė

Lietuvoje 159 eurus kainuojančią kėdę, tiesą sakant, naudoja ir LOGIN.LT. Pakanka vieną kartą prisėsti ir atsistoti, ir to pakanka, kad prilietus pačią kėdę trenktų gana stiproka elektrostatinė iškrova.

Šią žinią plačiai iškomunikavo Vokietijos ir pasaulio žiniasklaida. Daug vartotojų mano, kad monitorių problemas sukelia kabeliai, jungtys, tačiau pasirodo, elektrostatinės iškrovos nėra tokia jau reta priežastis, rašo vice.com. Portalas pabandė gauti komentarą iš „Ikea“, tačiau atsakymo nesulaukė.

Pačioje „Ikea“ svetainėje nėra jokių įspėjimų ar informacijos, kad kėdė galėtų būti elektrostatinių iškrovų šaltiniu, ar ji kaip nors galėtų veikti kompiuterinę įrangą. Pats programuotojas F. Hackeris istoriją apibendrino juokaudamas: „Sveiki atvykę į 2023 metus – jūsų „Ikea Markus“ kėdė nėra suderinama su jūsų monitoriumi“.

„Aš tuo negalėjau patikėti. Kas manimi patikėtų? Kaip tu galėtum atrodyti racionalus skųsdamasis dėl tokios problemos kam nors kitam“, – stebėjosi programuotojas.

Elektrostatinių iškrovų sukeliamos problemos nėra jokia naujiena – tai ypač veikdavo senesnius kineskopinius monitorius. Problema neapsiriboja „Markus“ kėde ar kažkuriuo konkrečiu monitoriaus modeliu. Dar 1990-aisiais inžinierius Douglasas C. Smithas, tuo metu dirbęs „AT&T Bell Labs“, parengė straipsnį, kuriame aptarė, kokių problemų gali sukelti elektrostatinės iškrovos, ir įspėjo, kada kėdžių verčiau nestatyti šalia jautrios įrangos, pvz., naudojamos medicinoje.

Elektrostatinės iškrovos gali sutrikdyti audio įrangą, pvz., naudojamas ausines, jos gali skleisti pašalinius trikdžius.