Tai jau antras kurios nors didžiosios internetinės platformos veiklos tyrimas, pradėtas po to, kai Briuselis pristatė Skaitmeninių paslaugų aktą (SPA). Gruodį dar buvo nusitaikyta į milijardieriaus Elono Musko socialinį tinklą „X“.
Briuselis ypač nerimauja dėl to, kad ši Kinijos bendrovei „ByteDance“ priklausanti vaizdo įrašų dalijimosi platforma galimai imasi per mažai veiksmų, jog atsižvelgtų į neigiamą poveikį jauniems žmonėms.
Susirūpinimą, be kita ko, kelia vadinamasis „triušio urvo“ (angl. rabbit hole) efektas, kuris stebimas tada, kai naudotojams pagal algoritmą rodomas susijęs turinys – kai kuriais atvejais prieinama prie pavojingesnio turinio.
Europos Komisija (EK) taip pat nerimauja dėl „TikTok“ naudojamų amžiaus tikrinimo priemonių, kurios, pasak jos, „galimai nėra pagrįstos, proporcingos ir veiksmingos“.
EK inicijavo „oficialią procedūrą, skirtą įvertinti, ar „TikTok“ galėjo pažeisti“ SPA kitose srityse, įskaitant „reklamavimo skaidrumą“ ir „prieigos prie duomenų suteikimą tyrėjams“.
Veiksmų imtasi po to, kai buvo išanalizuota „TikTok“ parengta rizikos vertinimo ataskaita ir platformos atsakymai į Briuselio prašymus pateikti daugiau informacijos apie tai, kokių priemonių ji ėmėsi neteisėtam turiniui pažaboti, taip pat nepilnamečių apsaugos ir prieigos prie duomenų klausimais.
„Dėti visas pastangas“
Komisija nurodė, kad reguliuotojai toliau rinks įrodymus, o žengiami žingsniai suteiks jai teisę prireikus imtis papildomų vykdymo užtikrinimo priemonių.
„Kaip platforma, pasiekianti milijonus vaikų ir paauglių, „TikTok“ turi visapusiškai laikytis SPA ir atlikti ypatingą vaidmenį apsaugant nepilnamečius internete“, – pareiškė ES vidaus rinkos komisaras Thierry‘is Bretonas.
„Šiandien inicijuojame šią oficialią pažeidimo procedūrą, kad galėtume užtikrinti, jog būtų imtasi proporcingų veiksmų fizinei ir emocinei jaunų europiečių gerovei apsaugoti. Turime dėti visas pastangas, kad galėtume apsaugoti savo vaikus“, – pridūrė Th. Bretonas.
Skaičiuojama, kad kiekvieną mėnesį „TikTok“ ES turi po daugiau nei 142 mln. naudotojų. Pernai šis skaičius siekė 125 mln.
„TikTok“ turi atidžiai įvertinti savo siūlomas paslaugas ir riziką, kurią kelia savo naudotojams – tiek jauniems, tiek seniems“, – pažymėjo EK vykdomoji vicepirmininkė Margrethe Vestager.
Vykdant oficialų tyrimą dėmesys bus skiriamas keturioms sritims: kaip „TikTok“ vertina ir mažina sisteminius pavojus; kaip ši įmonė užtikrina nepilnamečių privatumą ir saugumą; „TikTok“ priemonėms, kuriomis suteikiama prieiga prie „patikimos“ reklamos talpyklos, taip pat veiksmams, kurių imamasi siekiant padidinti skaidrumą.
„TikTok“ teigė, kad stengiasi apsaugoti nepilnamečius internete.
„TikTok“ pirmoji pritaikė funkcijas ir nustatymus, skirtus apsaugoti paauglius ir prie platformos neprileisti jaunesnių nei 13 m. asmenų – tai problemos, su kuriomis grumiasi visa pramonė“, – sakė „TikTok“ atstovas.
„Toliau bendradarbiausime su ekspertais ir pramone, kad galėtume apsaugoti jaunus žmones „TikTok“, ir nekantraujame pasinaudoti galimybe išsamiai paaiškinti šį darbą Komisijai“, – tvirtino jis.
Rizika susilaukti baudų
Procedūros užbaigimo termino nėra.
SPA suteikia Briuseliui teisę skirti dideles baudas, kurios gali sudaryti iki 6 proc. kurios nors skaitmeninės bendrovės pasaulinių pajamų.
Komisija už rimtus ir pasikartojančius pažeidimus netgi gali užblokuoti platformas 27 šalių bloke.
Minėtas ES įstatymas praėjusiais metais įsigaliojo didžiausioms pasaulio internetinėms platformoms, įskaitant „TikTok“, „X“, „Facebook“ ir „Instagram“.
Pagal naująsias taisykles reikalaujama, kad kompanijos labiau prižiūrėtų internete talpinamą turinį, o internetiniai mažmenininkai apsaugotų pirkėjus.
SPA įstatymas visoms platformoms taikomas nuo vasario 17 d.