Apie ką reikia pagalvoti, prieš keičiant profesiją ir žengiant į IT sritį? Kodėl verta pabandyti iš arčiau susipažinti su technologijomis, net jeigu ir neplanuojate tapti programuotojais? Kiek laiko prireiks naujiems įgūdžiams įgyti, jeigu savarankiškai pradėsite kaupti techninių žinių bagažą?
Anot technologijų direktoriaus, labai dažnai žmonės, kurie prieš kelerius ar daugiau metų baigė universitetą, susikūrė karjerą bei stabilų finansinį pagrindą, natūralu, kad bijo išeiti iš savo komforto zonos ir išbandyti naują sritį, o ir ne visiems to reikia. Tačiau tie, kurie galbūt norėtų pakeisti profesiją ir susižavi perspektyvia technologijų sritimi, labai dažnai prisiklauso stereotipinių nuomonių ir nebeišdrįsta žengti to lemiamo žingsnio keisti savo karjeros kryptį, rašoma pranešime spaudai.
„Nereikia nuvertinti savęs, nes ir kitoje srityje, jau perėjus į technologijų sektorių, sukaupta profesinė patirtis ir įgūdžiai irgi yra svarbūs bei reikšmingi. Žinoma, reikia nemažai analitinio mąstymo, bet išmokti programuoti tikrai gali visi. Techninė dalis nėra tokia sudėtinga, kaip daugeliui atrodo. Programavimas – labai plati profesija, kurioje kiekvienas gali atrasti sau mieliausią darbo specifiką. Požiūris, kad programuotojas tik sėdi prie kompiuterio ir beveik su niekuo nebendrauja jau yra labai pasenęs.
Taip pat vis dar pasitaiko baimių, kai brandaus amžiaus žmonės mano, kad nuėję į IT įmonę ras vien tik jaunus kolegas, su kuriais bus sudėtinga rasti bendrą kalbą ar pritapti. Tačiau vien mūsų įmonėje jau daugelį metų daugiau nei 80 procentų specialistų sudaro vien tik patyrę ir ilgametę patirtį sukaupę darbuotojai, kurie noriai prisideda prie naujų specialistų auginimo ir tobulėjimo. Tačiau itin svarbu mėgti komandinį darbą, lavinti bendravimo įgūdžius, gebėti konstruktyviai spręsti konfliktus. Požiūris į darbą ir asmeninės savybės čia turi lemiamos reikšmės, nes techninius dalykus yra lengviau išmokyti nei pakeisti žmogaus nusistatymą“, – teigia R. Benetis.
Prireiks kantrybės ir užsispyrimo
Technologijų direktorius pabrėžia, kad apsisprendę pereiti į IT, vieni renkasi universiteto suolą, kiti mokytis pradeda savarankiškai arba stoja į privačių kompanijų įkurtas įvairias akademijas. Visi šie keliai yra teisingi, o išmokti programuoti ir įgyti pagrindus galima ir per pusmetį, tik labai svarbu turėti užsispyrimo ir labai daug motyvacijos pradėti nuosekliai ir kantriai mokytis.
„Pirmiausia reikėtų susidėlioti aiškų planą, kaip pradėti mokymosi procesą ir surasti sau labiausiai patinkančią kryptį. Paieškokite informacijos internete, pasimokykite teorijos ir pamažu pradėkite mokytis ją taikyti. Tačiau, jei žiūrėtume dar plačiau, tai siūlyčiau pradėti mokymosi procesą nuo tipizuotų kalbų tokių kaip Java, .NET, C++ ir tik tada pasukti į dinamines kalbas tokias, kaip JavaScript ar Python. Tai leis geriau suprasti struktūrizavimą ir vėliau bus lengva pereiti prie kiek sudėtingesnių procesų, dinaminių kalbų mokymosi. Jeigu pradėsite nuo dinaminių kalbų, pereiti prie tipizuotų bus kur kas sudėtingesnis procesas. Populiarumo viršūnėje šiuo metu karaliauja JavaScript programavimo kalba. Šiandien ji yra populiariausias variantas ir daugelį metų yra lyderiaujanti kalba technologijų srityje, taikoma ir puslapių kūrimui, ir gali būti naudojama back-end kūrimui. Taip pat yra svarbu gerai suvokti pačios programavimo kalbos struktūrą ir išmokti skaidyti elementus nepriklausomais gabalais, be jokios abejonės, pravers ir kiek gilesnė testavimo procesų samprata“, – pataria technologijų direktorius.
Konkurencingo atlygio teks palaukti
Įmonės atstovas pabrėžia, kad dažnai technologijų sektoriumi daugelis susižavi dėl patrauklių atlyginimų ir puikių darbo sąlygų, tačiau vos pradėjus žengti pirmuosius žingsnius IT srityje, nereikėtų tikėtis aukso kalnų.
Pasitarnaus ir kitose srityse
Anot technologijų direktoriaus, programavimas yra mąstymo būdas, tad net jeigu žmogus nenori persikvalifikuoti ir pereiti dirbti į IT sritį, sukauptos techninės žinios, programavimo kalbų išmanymas ar net elementarus suvokimas, kaip veikia išmanioji programėlė telefone, gali pasitarnauti bet kurioje srityje.
„Mažiau susidūrę su programuotojo darbu retai nutuokia, kad šiame darbe turi gerai išmanyti ir kitas disciplinas. Pavyzdžiui, kurdamas finansinę programą, turi suvokti kaip veikia finansai, medicininę – žinoti anatomijos pagrindus ir pan. Kartą pats turėjau atsiversti ir prisiminti 7-os klasės geometrijos vadovėlį. Man per savo karjerą teko išbandyti įvairiausių sričių, esu nuolatiniame pokyčių sūkuryje. Svarstantiems apie programuotojo darbą reiktų pasiruošti nuolatiniam naujų dalykų mokymuisi ir pažinimui, tai yra didžiulis privalumas. Programavimas – tai veiksmų skaldymas į mažesnius vienetus. Reikia ne tik inžinierių savybių.
Programuotojas turi mokėti programavimo problemą paaiškinti paprastai, viešojo kalbėjimo įgūdžiai čia irgi yra svarbūs, kaip ir mokėti perprasti kliento verslo specifiką. Karjeros sėkmę nulemia sugebėjimas dirbti komandoje, geranoriškumas ir labai geras suvokimas, ką reikia padaryti ir kokiame kokybės lygyje. Taip pat reikia susitaikyti, kad čia teks mokytis visą gyvenimą, tačiau visos sukauptos žinios, be jokios abejonės, pravers ir pasitarnaus žengiant į technologijų sritį ir siekiant karjeros šiame konkurencingame sektoriuje“, – akcentuoja R. Benetis.