Tiems, kuriems dar neteko susipažinti – ChatGPT yra dirbtinio intelekto automatizuota pokalbių sistema, kurioje naudojamas natūralios kalbos apdorojimas (angl. Natural Language Processing, NLP). Jos duomenų šaltiniai yra vadovėliai, svetainės ir įvairūs straipsniai, kuriuos sistema naudoja savo kalbai modeliuoti, kad galėtų atsakyti į žmogaus užklausimus, rašoma ESET pranešime spaudai.
Atlikus bandymus su dirbtiniu intelektu – kalbėtis apie tikrus santykius: jausmus, ėjimą į pasimatymus ir panašiai – tampa akivaizdu, jog ChatGPT komanda užprogramavo šį įrankį taip, kad jis primygtinai tvirtintų, jog neturi galimybės pamėgti žmogaus, o savo atsakymuose daugiausia dėmesio skiria savo gebėjimui teikti informaciją.
Ar verta pradėti bijoti?
Kaip teigia ChatGPT, vis dar neaišku, kokia bus dirbtinio intelekto ir žmogaus santykių ateitis. Kai dirbtinio intelekto modeliai bus integruoti į žmogaus pavidalo robotus, išmokytus demonstruoti tam tikrą elgesį, pasekmes gali būti sunku įsivaizduoti. Žvelgiant plačiau, uždavus atitinkamus klausimus, ChatGPT gali tapti virtualiu psichologu ir duoti patarimus apie tai, kaip pagerinti santykius tarp žmonių. Taigi, galima daryti išvadą, kad dirbtinio intelekto modeliai gali paveikti ne tik mūsų profesinį, bet ir asmeninį gyvenimą, o koks poveikis bus padarytas, pamatysime, tikėtina, netolimoje ateityje.
Sunerimti yra dėl ko
Visgi pirmosiomis 2023 m. sausio dienomis, kai ChatGPT pamažu užvaldė visus pokalbius, ėmė skambėti pirmieji pavojaus varpai: pažinčių programėlėse veikiantys sukčiai, pasinaudoję šia priemone, kūrė įtikinamus netikrus profilius, kad apgautų ieškančius meilės. Iš esmės tokie botai užprogramuoti greitai reaguoti į pažinčių svetainių naudotojų siunčiamas žinutes, imituoti tikrą asmenį ir prašyti tokios paprastos informacijos, kaip vardas, pavardė, adresas, kontaktinis telefonas ir el. pašto adresas.
Šie gerai apmokyti botai gali lengvai surinkti pakankamai asmeninių duomenų, kad galėtų pradėti kitas sėkmingas apgavystes arba net tiesiogiai prašyti pinigų, siekdami atnešti naudos savo kūrėjams - kibernetiniams sukčiams. Kartu tokie netikri profiliai gali būti naudojami nuorodų ir atsisiunčiamų failų su kenkėjiškomis programomis platinimui.
Atsižvelgiant į kylantį pavojų, ESET Lietuva kibernetinio saugumo specialistas Lukas Apynis pateikia 7 požymius, padėsiančius atpažinti ne tik netikrus profilius, bet ir apskritai potencialius sukčius:
- Būkite atsargūs, kai profiliai atrodo pernelyg geri, kad būtų tikri, ypač jei asmens profilio nuotrauka atrodo taip, tarsi būtų daryta profesionalaus fotografo.
- Saugokitės profilių, kuriuose nėra nurodyti jokie biografiniai faktai ar asmens pomėgiai.
- Neskelbkite asmeninės informacijos, pavyzdžiui, savo pavardės, gyvenamosios vietos adreso ar finansinių duomenų, kol nesusitikote su žmogumi asmeniškai.
- Ypač atsargiai bendraukite su asmenimis, kurie pernelyg skubiai plėtoja santykius, pavyzdžiui, iš karto prašo susitikti asmeniškai arba siūlo persikelti gyventi pas juos.
- Būkite atsargūs su žmonėmis, kurie prašo pinigų, nesvarbu, kokią to prašymo priežastį jie nurodo, ypač atkreipkite dėmesį į tuos, kurie sako daug uždirbantys, tačiau dėl tam tikrų priežasčių prašo padėti jiems finansiškai.
- Skeptiškai vertinkite žmones, kurie savo žinutėse vartoja pernelyg oficialią ar pernelyg romantišką kalbą.
- Atkreipkite dėmėsį į tuos, kurie tvirtina, kad atsitiko nelaimė, ir prašo nedelsiant atlikti pinigų pervedimą, arba į tuos, kurie prašo padėti su siuntiniu, kurį bando išsiųsti jums. Abu šie būdai yra dažnai naudojama sukčių taktika.
L. Apynis pabrėžia: „Dirbtinis intelektas nuolat tobulėja, o sukčiai taip pat nuolat pritaiko savo metodus, todėl būtina visada būti budriems, net jei asmens profilis atrodo jums puikiai tinkantis.“ Jei vis dėlto susidūrėte su kokiu nors pažinčių sukčiumi, kibernetinio saugumo specialistas rekomenduoja pranešti apie tai pažinčių programėlei, kuria naudojatės, kad apsimetėliai toliau nekenktų kitiems žmonėms.