Kas ir kodėl nori uždrausti „TikTok“ JAV?

JAV pareigūnai ir įstatymų leidėjai apkaltino „ByteDance“ ryšiais su Kinijos vyriausybe, teigdami, kad Pekinas gali priversti ją parduoti duomenis apie 170 mln. jos naudotojų JAV, praneša BBC.

JAV teisingumo departamentas teigė, kad dėl savo Kinijos patronuojančiosios bendrovės ir prieigos prie JAV naudotojų duomenų „TikTok“ kelia „milžiniško masto grėsmę nacionaliniam saugumui“.

2024 m. balandį JAV Kongresas priėmė įstatymą, kurį pasirašė prezidentas Joe Bidenas, ir suteikė „ByteDance“ devynis mėnesius surasti JAV patvirtintą pirkėją arba „TikTok“ bus uždrausta visoje JAV.

„TikTok“

„TikTok“ ir „ByteDance“ neigia, kad yra susijusios su Kinijos vyriausybe ir kad jai bus perduoti kokie nors JAV naudotojų duomenys. Anksčiau jos taip pat atmetė pardavimo galimybę.

Įmonės ne kartą teisiškai užginčijo įstatymą, teigdamos, kad jis prieštarauja Konstitucijai ir turėtų „stulbinamą“ poveikį žodžio laisvei cenzūruojant JAV naudotojus.

Jos teigė, kad net laikinas draudimas 2025 m. pradžioje turėtų „pražūtingą poveikį“ jų veiklai ir naudotojams.

Ar Donaldas Trumpas galėtų sustabdyti „TikTok“ draudimą?

Donaldo Trumpo pergalė 2024 m. rinkimuose gali suteikti „TikTok“ gelbėjimosi ratą.

Jis bandė uždrausti programėlę dar būdamas Baltuosiuose rūmuose 2020 m., tačiau dabar paragino JAV Aukščiausiąjį Teismą atidėti draudimą, kol jis dirbs prie „politinio sprendimo“.

Donaldas Trumpas

Prieš posėdį jo advokatas pateikė teisinį pranešimą, kuriame teigiama, kad D. Trumpas „nepritaria „TikTok“ uždraudimui“ ir ketina išspręsti šiuos klausimus „politinėmis priemonėmis, kai tik pradės eiti pareigas“.

D. Trumpo susitikimas su „TikTok“ vadovu Shou Zi Chew gruodį taip pat padidino įstatymo priešininkų viltis, kad jis įsikiš.

Kaip veiktų „TikTok“ draudimas?

Jei „TikTok“ bus uždrausta, programėlių parduotuvės turės nutraukti „TikTok“ prieinamumą amerikiečiams.

Politikai nurodė „Apple“ ir „Google“ vadovams būti pasirengusiems pašalinti „TikTok“ iš „App Store“ ir „Google Play“ parduotuvių, skirtų „iOS“ ir „Android“ įrenginiams.

„TikTok“

Dauguma žmonių programėles į savo išmaniuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius parsisiunčia iš programėlių parduotuvių, todėl uždraudus „TikTok“ naujiems naudotojams būtų užkirstas kelias atsisiųsti programėlę.

Tai taip pat reikštų, kad žmonės, kurie jau turi programėlę, nebegalės gauti būsimų atnaujinimų, skirtų saugumui pagerinti arba klaidoms ištaisyti.

Kokius duomenis renka „TikTok“?

„TikTok“ pagrindas yra jos algoritmas – instrukcijų rinkinys, pagal kurį nustatomas naudotojams rodomas turinys, remiantis duomenimis apie tai, kaip jie reaguoja į matytą medžiagą.

Šiuos duomenis, taip pat informaciją apie konkretaus naudotojo įrenginį, buvimo vietą ir kt. „TikTok“ gali naudoti rekomenduodama vaizdo įrašus naudotojams automatiškai sukurtame „For You“ kanale.

„TikTok“

Kai kurie tyrėjai anksčiau teigė, kad programėlė iš naudotojų renka daugiau duomenų nei kitos, kad galėtų naudoti itin personalizuotą sistemą.

Tačiau konkuruojančios socialinės žiniasklaidos platformos, tokios kaip „Facebook“ ir „Instagram“, renka panašius naudotojų duomenis.

Ar „TikTok“ uždrausta kitose šalyse?

„TikTok“ jau 2020 m. birželio mėn. buvo uždrausta Indijoje, nors ji buvo viena didžiausių programėlės rinkų. Programėlė taip pat blokuojama Irane, Nepale, Afganistane ir Somalyje.

Jungtinės Karalystės vyriausybė ir parlamentas 2023 m. uždraudė „TikTok“ naudoti darbuotojų darbo įrenginiuose, o BBC patarė darbuotojams ištrinti „TikTok“ iš tarnybinių telefonų, nes baiminamasi dėl saugumo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)