„Mingyang Smart Energy“ „MySE 16-260“, didžiausia pasaulyje jūros vėjo turbina, dabar veikia visu pajėgumu ir ką tik atlaikė taifūną „Talim“.
Kinijos vėjo turbinų gamintoja apie tai, kad jos „MySE 16-260“ pradėjo veikti, praėjusią savaitę paskelbė „LinkedIn“ paskyroje. Pietų Kinijos jūroje esančioje vėjo jėgainėje „Mingyang Qingzhou 4 offshore wind park“ įrengtos 16 MW galios vėjo turbinos rotoriaus ilgis yra 260 metrų, o jos plotas – 53 902 kvadratiniai metrai.
„MySE 16-260“ gali pagaminti 67 mln. kWh elektros energijos per metus, kurios užtenka net 80 000 namų ūkių, o CO2 kiekis sumažėja 56 000 tonų.
Ji iš „didžiausios pasaulyje“ vietos išstūmė birželį pradėjusią veikti „Goldwind 16 MW“ jūrinę vėjo turbiną. „Goldwind“ turbinos rotoriaus skersmuo yra 252 metrai, o apsukų plotas – 50 000 kvadratinių metrų.
„Mingyang Smart Energy“ teigia, kad „MySE 16-260“ gali atlaikyti ekstremalų 79,8 metrų per sekundę vėjo greitį. Jis praėjusią savaitę jau buvo išbandytas, nes praėjusį pirmadienį Kinijos Guangdongo provinciją nusiaubė taifūnas „Talim“.
Taifūnas „Talim“ buvo labai smarkus – didžiausias vėjo greitis siekė 136,8 km per valandą. Kinijos valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“ duomenimis, pirmadienį Guangdongo provincijoje buvo evakuota beveik 230 000 žmonių.
Bendrovė pranešė, kad „bandomieji „Mingyang“ įrenginių jūroje modeliai „MySE 16-260“, „MySE 5.5-155“ ir „MySE 7.25-158“ liko sveiki“.
Vėjo turbinų jūroje gamintojai gamina vis didesnius prototipus, nes didžiulės turbinos didina energijos pajėgumą, todėl atsiranda masto ekonomija, dėl kurios mažėja megavatvalandės energijos kaina.
Kaip sakė bendrovės techninis direktorius interviu, duotos dvi dienos prieš taifūną: „Dauguma Kinijos pakrančių teritorijų yra taifūnų zonose, ir jei nėra vėjo turbinos, kuri galėtų atlaikyti taifūnus, galima sakyti, kad vėjo energetika Kinijoje neturi didelės ateities. Turime spręsti šiuos iššūkius ir augti juos spręsdami, o galiausiai tapti lyderiais.“
Vėjo energetika visame pasaulyje
Pastaraisiais metais vėjo turbinų skaičius vis labiau auga. Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2022 m. vėjo elektros energijos gamyba padidėjo rekordiškai – 265 TWh, t. y. išaugo 14 proc. Tai buvo antras didžiausias augimas tarp visų atsinaujinančiosios energijos technologijų, nusileidęs tik saulės energijai.
Pažymėtina, kad 2022 m. pusė pasaulio vėjo energijos pajėgumų padidėjimo teko Kinijai, kurioje tais metais buvo pridėta 37 GW vėjo energijos. Europos Sąjunga taip pat spartina vėjo energijos diegimą, 2022 m. pridėdama 13 GW ir planuodama daugiau investuoti į šią pramonės šaką.
Tikimasi, kad JAV artimiausiais metais didžiulį postūmį pramonei suteiks Infliacijos mažinimo įstatymas. 800 MW galios projektas „Vineyard Wind 1“ jau pradėtas statyti prie Martos vynuogyno Masačusetso valstijoje. Pradėjus veikti 2024 m., tai bus pirmasis komercinio masto jūros vėjo jėgainių parkas JAV.