Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas teigia, kad saugyklos tipo pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, kaip failo dydis ar net bendrinimas su kitais vartotojais, tad verta žinoti šių saugyklų išskirtinumus bei trūkumus.
Debesų saugykla dėl paplitusio hibridinio darbo modelio per pastaruosius kelerius metus tapo itin populiari. Anot įmonės „Zippia“ tyrimo, 2022 m. net 60 proc. pasaulio verslų duomenys yra saugomi debesyje. Debesų saugyklos veikimo principas yra gana paprastas – duomenys archyvuojami specialiuose serveriuose, o dokumentus galima pasiekti naudojantis interneto ryšiu, rašoma pranešime spaudai.
Išorinė saugykla – tai skaitmeninių duomenų saugojimas fiziniuose įrenginiuose, pavyzdžiui, kietuosiuose diskuose (HDD, SSD) arba išoriniuose saugojimo įrenginiuose (USB laikmena). Tam, kad šie prietaisai veiktų, jie turi būti tiesiogiai prijungti prie kompiuterio.
Kurį saugojimo būdą rinktis?
Kaina. Pirkti USB laikmenas ar kietuosius diskus gali būti brangiau nei įsigyti debesijos paslaugas. Didelės talpos lokalių saugyklų kaina yra gana didelė, o taip pat reikėtų turėti omenyje ir tai, kad jas patariama atnaujinti ne rečiau nei penkerius metus. Tad priešingai nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tai nėra vienkartinis pirkinys. Tuo tarpu debesijos paslaugomis iki tam tikros duomenų ribos galite naudotis nemokamai.
Saugumas. Debesija yra laikoma saugesne dėl naudojamų šifravimo algoritmų. Debesijos savininkas gali pats rinktis, kuriais duomenimis ar failais dalintis su kitais asmenimis, todėl tai apsaugo informaciją nuo svetimų akių. Tuo tarpu pavogta ar pamesta vietinė saugykla gali kitiems vartotojams suteikti prieigą prie jums svarbios informacijos.
Prieinamumas. Naudojant vietinę saugyklą, jums nereikia interneto ryšio, todėl norėdami pasiekti savo duomenis, nebūsite priklausomi nuo interneto. Vis gi, jei laikmeną paliksite namuose, neturėsite jokios galimybės peržiūrėti reikiamus dokumentus. Debesija suteikia prieigą prie failų iš bet kurios vietos ir įrenginio, o tam reikės tik interneto ryšio.
Duomenų bendrinimas. Vienas iš esminių lokalios saugyklos trūkumų yra tai, kad duomenis sunkiau bendrinti su kitais žmonėmis. Naudodami debesiją pasidalinti prieiga prie failo su kitais žmonėmis galite vos keliais paspaudimais. Debesijos saugykloje taip pat galėsite dalintis didesniais failais, nei leidžiama siųsti el. paštu, o tai ypač naudinga dalinantis vaizdo įrašais.
Atkūrimas. Sugedus kietajam diskui ar įvykus kitam techninės įrangos gedimui, failus galima pasiekti debesyje – taip neprarasite jums svarbių duomenų. Dauguma tokio tipo saugyklų siūlo galimybę automatiškai sukurti atsargines kopijas debesyse, todėl galėsite būti ramūs dėl jų saugumo. Norint pasiekti bet kokius duomenis lokalioje talpykloje, reikės su savimi turėti USB laikmeną arba kietąjį diską. Jeigu šias laikmenas pamesite ar jos suges, nebeturėsite prieigos prie savo failų.
Atnaujinimas. Kaskart, kai faile atliksite bet kokį naujinimą, turėsite iš naujo įkelti failą į lokalią saugyklą. Išvengti šio žingsnio padės debesija, kadangi kiekvieną kartą atnaujinus failą, jis bus automatiškai sinchronizuojamas visuose jūsų įrenginiuose.
Talpa. Vartotojai, kuriems reikia nedidelio duomenų saugyklos kiekio, dažnai naudojasi nemokama „Google Drive“ arba „iCloud“ paskyra, priklausomai nuo turimo išmanaus telefono operacinės sistemos. Užpildžius visą nemokamą talpą, už papildomą mokestį galima ją išplėsti, arba pasirinkti kitą debesijos paslaugų įmonę. Šiuo metu pasaulyje pirmaujantis šios paslaugos teikėjas yra „Amazon Web Services“, kuris užima net 32 proc. rinkos.
Greitis. Naudojant vietinę saugyklą, jūsų neriboja interneto pralaidumas, tad duomenų perdavimo greitis bus gerokai didesnis nei debesų saugykloje. Tai reiškia, kad didesnius failus daug greičiau įkelsite į išorinius diskus nei į debesiją. Failus saugant debesijoje reikėtų atsiminti, kad paslaugos tiekėjas gali susidurti su prastu interneto ryšiu, elektros energijos tiekimo nutrūkimu, tad visi šie komponentai turės įtakos darbo našumui.