„Kiekviena IT karjeros mugė vis labiau parodo, kokia ji yra reikalinga rinkai, – sako tarptautinės technologijų karjeros mokyklos suaugusiesiems „Vilnius Coding School“ įkūrėja ir „Tech mugė“ organizatorė Julija Rimšelė. – IT darbdaviai itin išskyrė susirinkusios auditorijos motyvaciją, norą domėtis, kalbėtis ir sužinoti, ko reikia šiandienos rinkai. Ukrainiečiams skirtas konsultacijų stendas taip pat buvo gausiai lankomas. Dalis nuo karo bėgančių žmonių domėjosi apie IT karjeros pradžią Lietuvoje, kai turima visai kita darbo patirtis. Kita dalis – kaip rasti IT darbą Lietuvoje, kai jau turimi reikalingi įgūdžiai.“
Tendencijos iš pirmų lūpų
Daugelis IT darbdavių sutaria, kad be vidinių IT akademijų būtų sunkiau atrasti potencialius kandidatus.
Pasak IT bendrovės „Macaw“ kompetencijų centro Lietuvoje vadovės Justės Stasinienės, ypač pastarieji pora metų buvo įtempti IT rinkoje visame pasaulyje, todėl teko kurti įvairiausius sprendimus darbuotojų paieškai. „Lietuvoje esantis talentų pool’as visgi yra ribotas ir įmonės vienos iš kitų vilioja žmones. Tai supratę suvokėme, kad turime kurti naujus talentus patys, – pasakoja J. Stasinienė. – Nuo liepos mėnesio mes suorganizavome jau tris akademijas – nuo programavimo iki duomenų analitikos, iš viso po jų bendrovės grupėje pasisamdėme daugiau nei 30 naujų IT žmonių.“
Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ žmogiškųjų išteklių partnerė Rūta Jančytė pabrėžia, kad kova dėl IT žmonių vyksta jau seniai. „Kova dėl IT specialistų niekur nesitrauks, todėl įmonės toliau ieško būdų, kaip parengti specialistų. Vienas būdų – juos užsiauginti, – sako R. Jančytė. – Pavyzdžiui, pas mus didelė darbuotojų dalis karjerą pradeda klientų aptarnavimo ar pardavimų srityse, dalis jų vėliau persikvalifikuoja į sistemų analitikus ar testuotojus ir pan. Tad nemažą dalį žmonių perkvalifikuojame viduje ir taip papildome rinką IT specialistais.“
„Kita įdomi tendencija – užsieniečių įdarbinimas. Lietuva čia dar nebuvo taip stipriai pažengusi, bet Ukrainos krizė tai katalizavo. Turbūt pirmą kartą galėjome matyti, kaip mūsų šalies valdžios institucijos itin greitai prisitaikė prie darbo rinką papildžiusių žmonių ir palengvino įdarbinimo procesus. Mes taip pat bendraujame su atvykusiais ukrainiečiais ir taip pildome savo IT talentus bendrovėje, – naujomis tendencijomis dalijasi R. Jančytė.
Ateitis – kibernetinio saugumo srityje?
Mugės pranešėjas Shaharas Alonas, Izraelio taikomųjų programų saugumo bendrovės „Checkmarx“ korporatyvinės plėtros komandos narys, įsitikinęs, kad IT darbo rinkos ateitis – kibernetinio saugumo ir duomenų rinkose. „Šiandien vis daugiau įmonių yra labiau subrendusios kibernetinio saugumo srityje: jos geriau supranta, kad kibernetinis saugumas yra gyvenimo būdas ir būsena. Skaitmenizacijos eroje įprasta kasdienė visos visuomenės veikla priklauso nuo to, ar visuomenė gali pasitikėti įvairiomis interneto platformomis. Taip pat įmonės supranta, jog negali sau leisti, kad dėl kibernetinių atakų vėluotų jų veikla, būtų prarastos komercinės paslaptys ar pažeisti privatumo teisiniai įsipareigojimai. Todėl kibernetinio saugumo sritis auga, o šios srities profesionalų poreikis didėja“, – teigia Sh. Alonas.
Norintiems pradėti karjerą IT srityje jis pataria atkreipti dėmesį į tris dalykus: visų pirma, suprasti, į kurią IT rinkos sferą norima žengti – pasikalbinti rinkos dalyvius, įmones, darbuotojus, mokyklas ar kitus ekspertus, siekiant suprasti realią situaciją. Antra, reikia tapti tos IT sferos ekosistemos dalimi – jungtis į bendruomenes, kurti naujus ryšius „LinkedIn“ tinkle, kad visada būtų pasiekiama naujausia informacija. Trečia ir svarbiausia – būtina neužmiršti, kad persikvalifikuojant į IT neužteks pusmečio mokymų – tai yra nuolatinis mokymosi procesas, todėl itin svarbu atrasti mentorių, ar tai būtų kolega darbe, ar vadovas, ar kitas žmogus iš išorės.