Programinis atnaujinimas, pavadintas „The Merge“, įvyko, pranešė eterio kūrėjas Vitalikas Buterinas. Tai reiškia, kad eteris perėjo prie energetiškai efektyvesnio metodo palaikyti tinklo veiklą – 99,95 proc. anksčiau sunaudojamos elektros energijos nebereikia.
Pasaulis per metus sutaupys net 77,6 teravatvalandės elektros energijos, tiek elektros Lietuvai pakaktų 6 metus, arba tiek elektros per metus sunaudoja Bangladešas, turintis 165 mln. gyventojų. Pats eterio kūrėjas Vitalikas Buterinas tviteryje pasidalino – pasaulio elektros sutaupymai sudarys 0,2 procento.
Nauji eterio vienetai nuo šiol išleidžiami ne kasimo būdu, o panašiai, lyg būtų mokamos palūkanos indėlininkams. Vietoje kasėjų veiks blokų grandinės tikrintojai – jie savo turimą eterį įkeis kaip užstatą ir bus suinteresuoti, kad blokų grandinė būtų pildoma tiksliai, nes už tai jie gaus atlygį. Eterio tinkle reikės mažiausiai 32 eterio valiutos vienetų, kad būtų galima tapti tikrintoju (angl. validator). Tai reikštų, kad sukčiauti būtų didelė rizika – tiek eterio kainuotų apie 48,7 tūkst. dolerių.
Tai reikštų, kad eterio tinkle atsiranda palūkanos – tinklo sandorių tikrintojai uždirbs apie 4,2 procento kasmet. Būtent tiek kasmet padaugės ir eterio kriptovaliutos. Tikrintojai, tikrindami transakcijas, dalyvaus savotiškoje loterijoje – algoritmas atsitiktinai parinks, kuriam tikrintojui atiteks atlygis už sukurtą naują bloką grandinėje. Kuo daugiau eterio užstatyta – tuo didesnė tikimybė. Jei kas nors kitas tinkle nustatys, kad kažkas prisidėjo prie klaidų, užstatytų žetonų netenkama, anksčiau paaiškino „The Verge“.
Tikrintojai vis dar norės laikyti kompiuterius įjungtus 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę, tačiau jiems nereikės elektrą siurbiančios skaičiavimo galios beprasmėms užduotims.
Nuo kritinio eterio tinklo atnaujinimo priklauso tūkstančiai decentralizuotų programų, milijonai naudotojų – visa išleisto ir vartotojų turimo eterio kriptovaliutos vertė (kapitalizacija) rinkose šiuo metu siekia 195 milijardus dolerių.
Eterio kaina itin svyruoja. Ketvirtadienį pokyčio metu eterio kaina pernelyg nesikeitė vienas eteris kainavo apie 1600 dolerių, maždaug 1 procentu mažiau, nei prieš parą, tokia kaina svyravo ir visą savaitę. Rugpjūčio pradžioje, belaukiant naujienos, kaina buvo pašokusi iki 2000 dolerių.
Rinkoje atsiranda lūkesčių, kad švaresnė kriptovaliuta gali išstumti bitkoiną, kuris kriptovaliutų rinkoje yra iki šiol didžiausias teršėjas ir sudegina tiek elektros, kiek vidutinio dydžio valstybės. Eteris yra pažangesnis ir tuo, kad leidžia sudaryti išmaniuosius sandorius, vykdyti decentralizuotas programas – veikia lyg nepriklausomas kompiuteris. Eterio blokų glandinėje priglausta daug kitų kriptovaliutų ir žetonų, NFT ar kitokių produktų.
Vertinant kapitalizaciją (kainą padauginus iš valiutos kiekio), bitkoinas už eterį šiuo metu yra beveik dvigubai didesnis.
Nuo metų pradžios bitkoinas tebėra atpigęs 57,9 procento, o eteris 57,64 procento, rodo coinmarketcap.com duomenys. Tačiau per pastaruosius tris mėnesius, laukę atnaujinimo ir pirkę eterį galėjo gauti 45,6 proc. kainos prieaugį, o bitkoino kaina praktiškai tuo laikotarpiu nesikeitė.
Yra ir rizikų, kad kažkas gali nutikti ne taip, nei planavo eterio plėtotojai. Pvz., jeigu pasitaikytų programinės įrangos klaidų, ar rinkoje įsivyrautų chaosas. Baiminamasi, kad ir kasėjai, išleidę kalnus pinigų vaizdo plokštėms ir kitai kompiuterinei įrangai, lengvai nepasiduos – galbūt įvyks maištas ir liks tęsiama taršaus eterio kriptovaliutos versija – tinklas skiltų į dvi dalis.
Nesitikima, kad bent jau trumpuoju laikotarpiu atnaujinimai pakeis eterio pavedimų kainą, gali kiek padidėti sparta, pavedimų kiekis. Nesikeis tai, kad kriptovaliutos kaina išliks labai nepastovi ir priklausoma nuo paklausos svyravimų, be jokių garantijų uždirbti pelną. Ekspertai ne kartą įspėjo, kad kriptovaliutos yra itin rizikingos ir gali grėsti reikšmingais nuostoliais.