Finansinių paslaugų sektoriuje vyrauja įvairios finansinių duomenų subtilybės, sudėtingas sprendimų priėmimas ir kiti rinkos kintamieji. Būtent kvantinės kompiuterijos technologija pasižymi itin dideliu greičiu, tikslumu ir prognozavimo analize, o tai gali pakeisti bankų ir finansinių paslaugų teikėjų padėtį. Tačiau pirmiausia svarbu suprasti, kas yra kvantinė kompiuterija ir kokią naudą ji teikia bankininkystės, finansinių paslaugų ir draudimo srityje.

Svarbus kvantinių kompiuterių demistifikavimas

Tradiciniai kompiuteriai veikia pagal dvejetainę 1 ir 0 sistemą, o informaciją saugo bitais. Priešingai, kvantiniai kompiuteriai veikia pagal kvantinės fizikos principus. Informacija šiuo atveju apdorojama kvantiniais bitais arba kubitais, kurie gali būti 0, 1 arba ir 0, ir 1 tuo pačiu metu (remiantis kvantinėmis materijos dvilypumo ir neapibrėžtumo principo sąvokomis). Ši „superpozicija“ panaikina dvejetainius apribojimus ir skatina atrasti didžiules skaičiavimo galimybes.

Vadinasi, kvantiniai technologijos algoritmai gali būti taikomi daug skaičiavimų reikalaujantiems modeliams ir ten, kur naudojama daug kintamųjų, tad būtent tokie kompiuteriai gali pakeisti situaciją bankininkystės ir finansinių paslaugų sektoriuje. Finansinių paslaugų įstaigoms tai leistų pasitelkti kvantinius skaičiavimus, kurių neįmanoma atlikti tradiciniu būdu, ir užtikrintų didesnį tikslumą, greitesnį sprendimų priėmimą ir padėtų pertvarkyti veiklos procesus.

Ekspertai tvirtina, kad kvantinių kompiuterių sistema finansinių paslaugų sektoriui bus vienareikšmiškai naudinga. Štai keletas privalumų, kurie gali sudominti su nauja technologija norinčius pradėti dirbti rinkos dalyvius, siekiančius įgyti konkurencinį pranašumą šiame sektoriuje:

1. Vadinamųjų sunkiai išsprendžiamų problemų sprendimas

Daugelyje sudėtingų finansinių procedūrų atliekami ilgai trunkantys matematiniai skaičiavimai, kurie, didėjant kintamųjų skaičiui, reikalauja vis daugiau pastangų ir laiko, tampa vis sudėtingesni. Pavyzdžiui: optimalus arbitražas, kredito vertinimas, išvestinių finansinių priemonių kainų nustatymas. Šių problemų sudėtingumas dažnai viršija dabartinių skaičiavimo technologijų galimybes.

Sunkiai išsprendžiami scenarijai yra geriausi kvantinių kompiuterių naudojimo atvejai. Vienas iš tokių pavyzdžių finansinių paslaugų srityje yra tikslus rinkos modeliavimas – tarkime, galimybė numatyti, kaip prekės kainos pokytis paveiks kito turto kainą.

Naudojant mašininio mokymosi ir kvantinius algoritmus, galinčius iššifruoti dideliuose duomenų kiekiuose esančius modelius, kvantiniai kompiuteriai gali atlikti labai sudėtingas prognozes ir analizes.

2. Rizikos valdymas ir klasifikavimas

Finansų įstaigos turi nuolat valdyti riziką ir atitiktį. Nors tradicinės skaičiavimo technologijos padeda sumažinti riziką, tačiau tam tikrose srityse (pavyzdžiui, likvidumo valdymo, išvestinių finansinių priemonių kainų nustatymo ir rizikos vertinimo) reikia sudėtingų skaičiavimo technologijų.

Dėl poreikio subalansuoti riziką, apdrausti pozicijas bei atlikti įvairius testavimus nepalankiausiomis sąlygomis mastelio nustatymas tampa sudėtingas. Todėl daugelis finansų įmonių nagrinėja kvantinius sprendimus, jog paspartintų finansinius modelius. Pavyzdžiui – Monte Karlo modeliavimo ir pasirinkimo sandorių kainodaros sprendimas, kai galima koreguoti turimus investicijų portfelius pagal realiuoju laiku atliekamą rizikos pozicijų analizę.

Kvantiniai kompiuteriai gali padėti tokioms įmonėms kurti pažangius ekonominius modelius su daugiau kintamųjų ir įvertinti nuokrypius, kad būtų galima koreguoti rizikos profilį. Naudojant tokius metodus, kaip kvantinis „atkaitinimas“ (angl. quantum annealing), galima optimizuoti portfelį.

Sudip Lahiri

Pasitelkime Ispanijos banko „CaixaBank“ atvejį, kuomet tradiciniai skaičiavimai buvo apjungti su kvantinėmis technologijomis, jog reikiami galėtų būti naudojami skirtingais skaičiavimo etapais, siekiant klasifikuoti kredito rizikos profilius. Bankai, naudodami šias ir panašias programas, gali gerokai sutrumpinti laiką, reikalingą rizikai įvertinti.

3. Poveikis prekybos finansavimui

Tikėtina, kad kvantiniai kompiuteriai turės didelį poveikį prekybos finansavimui. Naudojant tokias technologijas, kaip blokų grandinė ir kriptografija (angl. blockchain, cryptography), kvantiniai kompiuteriai ženkliai paspartins tikrinimo procesus ir prekybos finansavimą.

Prekybos ir portfelio optimizavimo kintamųjų skaičius apima rinkos svyravimus, klientų pageidavimus, atitikties reikalavimus ir kitus veiksnius. Tam, jog būtų galima modeliuoti tokį didelį skaičių scenarijų, šiuo metu yra daug skaičiavimo apribojimų ir daug sandorių sąnaudų. Kvantiniai kompiuteriai turėtų sumažinti dabartinį prekybos aplinkos sudėtingumą.

Be to, ši technologija yra naudinga ir prekybos finansavimui: mat naudojama atsparesnė nei šiuo metu pasitelkiama šifravimo algoritmu forma.

4. Kibernetinis saugumas ir naujos kartos kriptografija

Dabartiniai šifravimo standartai ateityje bus labai pažeidžiami dėl įvairiaus pobūdžio atakų, todėl kibernetinis saugumas taps esminiu kvantinės kompiuterijos elementu. Finansų sektoriui reikės aktyviai kurti pokvantinės (angl. post-quantum) kriptografijos strategiją.

Kibernetiniams nusikaltėliams reikės kvantinio šifravimo būdų, kad patys išvengtų duomenų pažeidimų ar grėsmių. Taigi, kvantinio raktų paskirstymo naudojimas praktiškai neįveikiamiems duomenims šifruoti ir perduoti taps norma.

Vietoj išvadų

Kvantinio kompiuterio technologija yra labai sudėtingas skaičiavimo metodas, todėl iki komercinio jos pritaikymo dar liko keleri metai. Tačiau tokios kompanijos, kaip „JPMorgan Chase & Co“, „HSBC Bank“, „BNP Paribas“, „Crédit Agricole“, jau pradėjo eksperimentuoti su šia technologija ir kurti savo koncepcijas.

Tobulėjant technologijoms, finansų įstaigoms tai taps verslo būtinybe. Jos turės pasverti strateginę naudą ir riziką, kad patikėtų kvantinių kompiuterių „pažadu“ ir taip įgytų lyderio pranašumą. Todėl svarbiausia nustatyti konkrečiam verslui aktualų jos panaudojimo poreikį, suburti technologiją išmanančią komandą, gauti vadovybės pritarimą ir pasirinkti tinkamą diegimo partnerį.