Tikriausiai kiekvienam žmogui yra tekę bent kartą nuryti tabletą nuo skrandžio ar galvos skausmų, rašoma Stanfordo universiteto pranešime. Nors tokie vaistai jau dešimtmečius padeda žmonėms, jie ne visada skirti gydyti tikslius skausmo taškus.

Skrandžio skausmas

Todėl biomedicinos mokslininkai pradėjo ieškoti būdų, kaip pagerinti vaistų tiekimą ten, kur jų tiksliai reikia. Tai ne tik galėtų padidinti medicinos efektyvumą, bet ir pagerinti tikslinį vaistų tiekimą gydant sudėtingesnes ligas kaip širdies ir kraujagyslių ligos ar vėžys.

Milirobotas – potencialus šios mokslo srities proveržis. Ant piršto galiuko telpantys robotai gali plaukdami, šliaužiodami ir sukdamiesi pasiekti įvairias kūno vietas ir ten gabenti vaistus.

Mokslinių tyrimų priešakyje – Stanfordo mokslininkė Renee Zhao, kuri vienu metu kuria daugybę skirtingų milirobotų konstrukcijų. Jos kuriami robotai gali savarankiškai judėti ir įveikti kūne esančias kliūtis.

Vėžio ląstelės

Pakoreguodama magnetinio lauko stiprumą, R. Zhao komanda gali skatinti robotą įveikti atstumus, dešimtkart didesnius už jo paties dydį. Labiausiai mokslininkė didžiuojasi savo naujausiu milirobotu.

„Tai yra tvirčiausias ir daugiausiai funkcijų gebantis atlikti robotas, kurį kada nors sukūrėme“, – sako ji.

Vien roboto pavadinimas – „belaidis amfibinis origami milirobotas“ – suponuoja, kiek skirtingų funkcijų jis atliks. Kaip teigiama Stanfordo universiteto pranešime, robotas geba keliauti per slidžius, nelygius organo paviršius, plaukti per kūno skysčius ir belaidžiu būdu vežti skystus vaistus.

Skirtingai nuo tradicinių tablečių ar suleidžiamų skysčių, šis robotas sulaiko vaistus savyje tol, kol nuvyksta iki tikslo, kur „išleidžia didelės koncentracijos vaistą“.

Pasak roboto kūrėjos R. Zhao, šis milirobotas išsiskiria iš kitų savo dizainu. Origami primenantis robotas kaip akordeono klostės gabena ir išspaudžia vaistus.

Jei moksliniai tyrimai toliau vystysis taip, kaip planuoja R. Zhao, jos milirobotai taptų patogus būdas ne tik gabenti vaistus, bet ir kitus medicinos įrenginius, padedančius gydytojams įvertinti pacientų sveikatos būklę.