Jungtinės Karalystės demencijos tyrimų instituto Kardifo universitete komanda, naudodama dirbtinį intelektą, išanalizavo 103 712 išmaniųjų laikrodžių nešiotojų duomenis.
Stebėdami jų judėjimo greitį per vieną savaitę 2013-2016 m., jie galėjo numatyti, kuriems iš jų išsivystys Parkinsono liga.
Tikimasi, kad ateityje išmanieji laikrodžiai galėtų būti naudojami kaip šios ligos patikros priemonė.
Tačiau norint patikrinti, kiek tiksli ji bus, reikia atlikti daugiau tyrimų, lyginant šiuos rezultatus su kitais visame pasaulyje surinktais duomenimis, teigia tyrėjai žurnale „Nature Medicine“.
Parkinsono liga sergančių žmonių smegenys per daugelį metų tampa pažeistos. Pagrindiniai simptomai yra šie: nevalingas virpėjimas arba drebulys, lėti judesiai, sustingę ir nelankstūs raumenys.
Tačiau dažnai iki diagnozės nustatymo smegenų ląstelės jau būna per daug negrįžtamai pažeistos.
Tyrimo vadovė daktarė Cynthia Sandor teigė, kad apie 30 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų nešioja išmaniuosius laikrodžius, todėl tai gali būti pigus ir patikimas būdas nustatyti ankstyvąją Parkinsono ligos stadiją.
„Mes parodėme, kad per vieną savaitę užfiksuoti duomenys gali numatyti įvykius iki septynerių metų į priekį“, – sakė ji.
„Gavę šiuos rezultatus, galėtume sukurti vertingą atrankinės patikros priemonę, padedančią anksti nustatyti Parkinsono ligą. Tai turi reikšmės tiek moksliniams tyrimams, nes pagerins atranką į klinikinius tyrimus, tiek ir klinikinei praktikai, nes ateityje, kai toks gydymas taps prieinamas, pacientai galės gauti jį anksčiau.“
Tyrime buvo naudojami duomenys iš Jungtinės Karalystės biologinio banko – išsamios daugiau nei pusės milijono žmonių sveikatos duomenų bazės.
Tyrime dalyvavusi daktarė Kathryn Peall sakė „BBC News“, kad tyrimas pasirodė esąs tikslus ir leidžiantis atskirti Parkinsono ligą nuo kitų judėjimui galinčių turėti įtakos veiksnių, pavyzdžiui, senatvės ar silpnumo.
„Mes palyginome savo modelį su įvairiais sutrikimais, įskaitant kitų tipų neurodegeneracinius sutrikimus, asmenis, sergančius osteoartritu, ir kitais judėjimo sutrikimais. Žinoma, privalumas, kad galime dirbti su tokia duomenų baze“, – sakė ji.
„Parkinsono liga sergančių asmenų rezultatai buvo išskirtiniai.“
Tačiau tai, ar žmonėms reikėtų pasakyti, kad jie serga Parkinsono liga, likus daugeliui metų iki simptomų atsiradimo, „visada liks individualus ir asmeninis pasirinkimas“.
„Šis darbas gali būti svarbus šiai sričiai, nes galiausiai tikimės, kad atsiras naujų gydymo būdų, kurie leis sulėtinti ligos progresavimą“, – pridūrė daktarė.